Baltarusijai reikia ir Rytų, ir Vakarų Pereiti į pagrindinį turinį

Baltarusijai reikia ir Rytų, ir Vakarų

Baltarusijai reikia ir Rytų, ir Vakarų
Baltarusijai reikia ir Rytų, ir Vakarų / Scanpix nuotr.

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka leido aiškiai suprasti, kad Minskas neketina būti pleištu tarp Rusijos ir Vakarų, o bendradarbiaus su abiem pusėmis.

Sklido kalbos, esą Rusijos ir Baltarusijos draugystė po to, kai Minskas atnaujino ryšius su Briuseliu, patyrė rimtą sukrėtimą. Maskvoje Baltarusijos posūkis į Vakarus ne visiems patinka.

Bet ir A.Lukašenka įgėlė Rusijai, esą ši tik siekia pusvelčiui iš Baltarusijos supirkti pramonės įmones, tačiau už tai nieko doro nežada ir net neduoda sąjungininkei reikalingos ginkluotės.

"Girdi, Rusija išras savo šimtakojus (raketines sistemas), ir ant jų vežios branduolines galvutes – na, ir į sveikatą! Jeigu jie turi smegenų ir pinigų – o jie jų neturi – tegu išranda", – pasak žiniasklaidos, aiškino Baltarusijos prezidentas, lankydamasis Minsko ratinių vilkikų gamykloje.

"Aš vienintelio dalyko nenorėčiau – kad mes gyventume svetimoje žemėje. Labai norėčiau, kad mes daugiau niekada nevaikščiotume vyžoti ir kad mūsų bizūnėliu nečaižytų, kaip visada buvo mūsų istorijoje", – pridūrė jis.

Nepaisant to, Baltarusijos vadovas pakartojo, kad jis neketina, atverdamas duris Europai, užverti jas Rusijai.

"Jeigu kai kurie mūsų partneriai galvoja, kad mes ketiname rinktis tarp Rusijos, Lenkijos ar ES, tai galiu patikinti, kad to nebus", – rėžė A.Lukašenka ir pridūrė, kad tikisi iš ES nuoširdaus bendradarbiavimo, kuris būtų abipusiškai naudingas, o ne geopolitinių darinių kūrimo.

Baltarusijos santykiai su ES atšilo po to, kai Minskas paleido į laisvę kalinamus kai kuriuos opozicijos veikėjus.

Briuselis tuomet suspendavo, o vėliau atšaukė sankcijas Baltarusijai, tai sudarė sąlygas atnaujinti politinį dialogą, kuris nutrūko po 2010 m., kai milicija Minske po prezidento rinkimų numalšino kilusias riaušes.

"Mes formuojame tokią politiką, kad niekas negali mūsų kaltinti, esą Baltarusijoje nėra demokratijos. Galiu garantuoti, kad Baltarusijoje demokratijos yra ne ką mažiau nei Lenkijoje", –  aiškino A.Lukašenka, susitikęs su Lenkijos diplomatijos vadovu Witoldu Waszczykowskiu.

Baltarusijos ekonomika pernai susitraukė 4 proc., be to, smarkiai nuvertėjo nacionalinė valiuta – dėl to kalta situacija Rusijoje, kuri yra didžiausia Baltarusijos prekybos partnerė ir kreditų davėja.

Taigi Minskui naudinga atnaujinti santykius su ES ir per tai diversifikuoti tarptautinę prekybą.

Šiuo metu Baltarusija derasi su Tarptautiniu valiutos fondu, kad šis suteiktų šaliai 3 mlrd. JAV dolerių paskolą, būtiną atkurti sumenkusiam nacionaliniam rezervui. Mainais į tai Minskas žada inicijuoti tam tikras reformas ekonomikos srityje.

A.Lukašenka palaiko labai glaudžius santykius su Rusija, tačiau jis neparėmė kolegos Vladimiro Putino sprendimo įvykdyti Krymo pusiasalio aneksiją, o anksčiau nepripažino Pietų Osetijos ir Abchazijos nepriklausomybės nuo Gruzijos, o tai padarė Maskva.

Be to, Baltarusijos vadovas palaiko gana gerus santykius su antirusiška Kijevo vyriausybe ir buvo vienas iš svarbiausių veikėjų sudarant paliaubas Rytų Ukrainoje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra