„Coface“: JAV muitai gali sytrikdyti pasaulinę laivybą Pereiti į pagrindinį turinį

„Coface“: JAV muitai gali sytrikdyti pasaulinę laivybą

2025-04-03 10:15
BNS inf.

Galimi Jungtinių Valstijų mokesčiai su Kinija susijusiems laivams gali sutrikdyti pasaulinę laivybą – padidėtų krovinių vežimo tarifai, susidarytų spūstys uostuose ir vėluotų krovinių pristatymas, rašoma naujoje rizikos vertinimo bendrovės „Coface“ apžvalgoje.

„Coface“: JAV muitai gali sytrikdyti pasaulinę laivybą
„Coface“: JAV muitai gali sytrikdyti pasaulinę laivybą / Pixabay nuotr.

Kovo 26-ąją baigėsi antroji ir paskutinė viešo svarstymo diena dėl JAV prekybos atstovo (USTR) pasiūlymo, kuriame kalbama apie mokesčius su Kinija susijusiems laivams, įplaukiantiems į JAV uostus, ir priemones siekiant padidinti JAV pastatytų ir su JAV vėliava plaukiojančių laivų naudojimą pakrantės ir tarptautiniam transportui iš JAV uostų.

Nors JAV plieno pramonė palankiai įvertino siūlomas priemones, virtinė JAV įmonių ir profesinių sąjungų išreiškė susirūpinimą dėl galimų pasekmių.

Buvusio prezidento Joe Bideno inicijuotame JAV tyrime dėl Kinijos laivybos, logistikos ir laivų statybos sektorių išryškėjo keletas susirūpinimą keliančių aspektų, pavyzdžiui, ilgalaikis JAV laivų statybos pramonės nuosmukis, Kinijos pasaulinis dominavimas laivų statybos srityje ir didžiulė Kinijos įtaka pasaulinėms laivybos operacijoms.

Kinija taip pat yra viena iš pagrindinių veikėjų, kalbant apie tai, su kokiomis vėliavomis plaukioja prekybiniai laivai. Su Kinijos vėliava plaukiojantys laivai 2023-iaisiais sudarė beveik 134 tūkst. dedveito tonų ir užėmė 6 vietą pasaulyje. Tai daugiau nei 10 kartų viršijo su JAV vėliava plaukiojusių laivų tonažą.

Pasaulinės prekybos laukia neramūs vandenys

Siūlomos priemonės didina neaiškumą ir painiavą JAV ir kitų šalių įmonėms, teigia „Coface“.

Pirma, neaišku, ar priemonės bus įgyvendintos. Antra, jų turinys gali būti pakeistas, ypač atsižvelgiant į tai, kad didžioji dalis reakcijų buvo neigiamos. Galiausiai, nors jos negalėjo būti įvestos anksčiau nei balandžio 2-oji, apie tolesnių veiksmų grafiką nepranešta.

Vis dėlto „Coface“ perspėja, kad jei mokesčiai bus pritaikyti taip, kaip siūloma, jie gali turėti platesnių ekonominių pasekmių, įskaitant poveikį jūrų vežėjų pelningumui, spūstims uostuose ir didesnėms JAV importo ir eksporto išlaidoms.

Dėl didelės Kinijos laivų statybos pramonės plėtros ir, kiek mažesniu mastu, dėl Kinijos operatorių vaidmens pasaulyje, tai turėtų įtakos daugumai į JAV uostus įplaukiančių laivų.

Šių mokesčių finansinė našta gali sumažinti pelno maržas. Baudos būtų ypač didelės Kinijos vežėjams ir, taip pat, tiems vežėjams, kurie turi ar turės daug Kinijoje pastatytų laivų.

Jei vežėjai papildomas sąnaudas, net jei iš dalies, perkels klientams, krovinių vežimo JAV prekybos maršrutais tarifai gali padidėti. Be to, dėl šių baudų gali sutrikti tiekimo grandinės ir vėluoti prekių pristatymas, o tai dar labiau didintų tarifus, teigia „Coface“.

Kadangi mokesčiai būtų mokami už kiekvieną įplaukimą į uostą, vežėjai gali sumažinti įplaukimų į uostus skaičių, pirmenybę teikdami didžiausiems uostams. Dėl to didžiuosiuose JAV uostuose gali susidaryti spūstys, o vidutinio dydžio uostuose – susilpnėti veikla ir kilti pavojus darbo vietoms.

Krovinių vežimo tarifų padidėjimas gali didinti į JAV ir iš JAV vežamų prekių kainas dėl neseniai JAV ar jos prekybos partnerių įvestų ir numatomų įvesti muitų. Didesnės eksporto kainos pakenktų JAV prekių konkurencingumui.

Be to, anot „Coface“, pasaulinė laivų pasiūla iš karto nepasikeistų – Kinijos pranašumas toks didelis, kad būtų sunku pakeisti kinų laivų gamyklas.

Antra, pakeitimas kainuotų brangiai. Be valstybės paramos ir pigaus plieno, Kinija naudojasi palyginti pigia, aukštos kvalifikacijos darbo jėga. Darbo sąnaudos, sudarančios apie 20 proc. laivų statybos išlaidų, yra maždaug dvigubai mažesnės nei Pietų Korėjos, antros pagal dydį pasaulyje laivų statytojos, ir Japonijos, rašoma „Coface“ analizėje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra