D. Trumpo žaidimai su mokesčių deklaracijomis | KaunoDiena.lt

D. TRUMPO ŽAIDIMAI SU MOKESČIŲ DEKLARACIJOMIS

  • 0

Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) šią savaitę pareiškė, kad jo mokesčių deklaracijose, kurių jis neskelbs iki šiuo metu atliekamo audito pabaigos, „nieko negalima sužinoti“.

Ar tikrai?

Mokesčių ekspertai teigia, kad kelių pėdų aukščio deklaracijų dokumentų krūvoje, šalia kurios jis pozuoja nuotraukose, tikrai galima rasti naujų duomenų apie numanomo JAV respublikonų kandidato į prezidento postą pajamas ir turtą, kiek jis skiria labdarai, kokia yra jo įmonė būklė ir apskritai, kaip jis žaidžia mokesčių žaidimą.

Iš D. Trumpo mokesčių deklaracijų, pavyzdžiui, būtų galima sužinoti štai ką:

Kiek turtingas?

Susidaryti visą vaizdą apie D. Trumpo turtus iš mokesčių deklaracijų nėra įmanoma, nes turimo turto deklaruoti nereikia. Tačiau jose galima rasti naujų užuominų apie finansinį turtingiausio istorijoje kandidato į JAV prezidentus gyvenimą. Mokesčių deklaracijos galėtų padėti nustatyti, ar D. Trumpas savo pajamas išpučia arba, priešingai, skelbia turintis mažesnes pajamas, negu jos yra iš tikrųjų.

Mažai mokesčių, jokių mokesčių?

D. Trumpas agentūrai AP yra „kukliai“ pareiškęs, jog apie mokesčius žino daugiau negu kas kitas, „galbūt viso pasaulio istorijoje“. Ir jis neslepia, jog bando mokėti „kuo mažiau“.

Mokesčių ekspertai teigia, jog pastaraisiais metais galėjo būti metų, kuriais jis iš viso neturėjo mokėti pajamų mokesčių, nes pasinaudodavo nuostatomis dėl nekilnojamojo turto nusidėvėjimo ar verslo veiklos nuostolius iš ankstesnių metų perkėlinėjo į kitus metus.

Rašytojas Davidas Cay‘us Johnstonas (Deividas Kėjus Džonstonas) savo knygoje „Šanso šventovės“ (angl. „Temples of Chance“) rašė, kad D. Trumpas savo verslo karjeros pradžioje ataskaitose nurodydavo neigiamas pajamas.

Kaip rodo D. C. Johnstono surasti dokumentai, 1977 metais D. Trumpas gavo 118,53 tūkst. JAV dolerių pajamų ir sumokėjo 42,386 tūkst. JAV dolerių mokesčių. Jau 1978 metais jis dokumentuose nurodė gavęs neigiamas 406,379 tūkst. JAV dolerių pajamas ir nesumokėjo nieko. 1979 metais jo neigiamos pajamos, oficialiais duomenims, jau siekė 3,4 mln. JAV dolerių ir jis vėl nesumokėjo jokių mokesčių.

Paklausta apie tuos laikus ir apie tai, ar pastaraisiais metais D. Trumpas mokėjo mokesčius, jo kampanijos atstovė spaudai Hope Hicks (Houp Hiks) elektroniniu paštu atsakė: „Jūs turbūt juokaujate. Tai buvo prieš daugiau kaip 35 metus, kai mokesčių sistema buvo visiškai kitokia.“

Žaidimas su mokesčiais

D. Trumpas yra sakęs, kad „daug mokesčių moka tik tikri kvailiai“. Tai, kaip jis pildo savo mokesčių deklaracijas, parodys, „kaip jis žaidžia žaidimą su mokesčiais“, sako ne pelno organizacijos „Tax Analysts“ mokesčių istorijos projekto vadovas Josephas Thorndike‘as (Džozefas Torndaikas).

D. Trumpo prekinis vardas

Nemaža D. Trumpo asmeninio turto dalis yra susieta su Trumpo prekinio vardo, kurį jis aktyviai licencijuoja, verte. Milijardierius pernai yra skelbęs, kad jo asmeninio prekinio vardo ir rinkodaros sandorių vertė siekia 3,3 mlrd. JAV dolerių, tačiau įtakingo žurnalo „Forbes“ apskaičiuota suma yra kur kas kuklesnė – „tik“ 125 mln. JAV dolerių.

Pasak J. Thorndike‘o, D. Trumpo mokesčių deklaracijose būtų galima sužinoti, kiek jis uždirba iš licencijavimo sutarčių, taigi būtų galima ir daugiau sužinoti apie tikrąją jo prekinio vardo vertę.

D. Trumpas-labdarys

Apie žmogų daug ką gali pasakyti jo skiriamos lėšos labdarai – kam tie pinigai skiriami ir kiek. D. Trumpas agentūrai AP yra sakęs, kad daugiausia aukoja asmeniškai, o ne per savo fondą, tačiau apie tai, kam jis aukoja pinigus ar kiek, jis nekalba. Tačiau tai būtų galima sužinoti iš jo mokesčių deklaracijų.

D. Trumpo gyvenimo būdas

Mokesčių deklaracijos taip pat daug galėtų pasakyti apie tai, kokia prabangaus D. Trumpo gyvenimo būdo išlaidų dalis yra nurašoma kaip verslo išlaidos. Pavyzdžiui, sąskaitos, susijusios su jo milžiniška jachta, buvo nurašytos kaip lošimo namų išlaidos, yra sakęs buvęs šių lošimo namų vadovas Johnas O‘Donnellis (Džonas O‘Donelis).

D. Trumpo tinklas

Pernai paskelbtose finansinėse ataskaitose D. Trumpas nurodė, jog turi beveik 500 įmonių ir yra vienintelis daugiau kaip 90 proc. šių įmonių akcininkas. Tačiau mokesčių ekspertai teigia, jog daugelis šių verslų gali būti įmonės, įsteigtos mokesčių tikslais, ir gali būti įtrauktos į jo asmeninę mokesčių deklaraciją. Taigi D. Trumpo mokesčių deklaracija parodytų, kiek jos uždirbo, o tai, pasak ekspertų, atskleistų daugiau duomenų apie finansinę jo organizacijos būklę.

Galimi netikėtumai

Per daugelį metų stebint lenktynes dėl JAV prezidento posto įgyta patirtis rodo, jog niekada negalima žinoti, kas dar gali išaiškėti iš tų deklaracijų. Pavyzdžiui, prezidentui Richardui Nixonui (Ričardui Niksonui) paskelbus savo deklaracijas, kuriose, kaip paaiškėjo, buvo klaidų ir netikslumų, teko papildomai sumokėti 465 tūkst. JAV dolerių, sako J. Thorndike‘as.

Clintonų (Klintonų) mokesčių deklaracijose buvo įdomių duomenų apie pelningą Hillary Clinton (Hilari Klinton) prekybą galvijų ateities sandoriais tais laikais, kai ji buvo Arkanzaso pirmoji ponia.

O Bernie‘s Sandersas (Bernis Sandersas) sulaukė dėmesio paaiškėjus, kad į atskaitymus įtraukė beveik 9 tūkst. JAV dolerių, kuriuos pernai esą išleido verslo pietums.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS