ES ragina Rusiją padėti tiriant A. Navalno apnuodijimą, grasina sankcijomis | KaunoDiena.lt

ES RAGINA RUSIJĄ PADĖTI TIRIANT A. NAVALNO APNUODIJIMĄ, GRASINA SANKCIJOMIS

Europos Sąjungos diplomatijos vadovas Josepas Borrellis (Žozepas Borelis) ketvirtadienį paragino Maskvą bendradarbiauti vykdant tarptautinį tyrimą dėl Rusijos opozicijos veikėjo Aleksejaus Navalno apnuodijimo ir sakė, kad blokas neatmes sankcijų galimybės.

„Europos Sąjunga ragina Rusijos Federaciją visapusiškai bendradarbiauti su Cheminio ginklo draudimo organizacija (OPCW), kad būtų užtikrintas nešališkas tarptautinis tyrimas“, – sakoma J. Borrellio pareiškime.

Briuselis „pasilieka teisę imtis atitinkamų veiksmų, taip pat ir varžomosiomis priemonėmis“, nurodė J. Borrellis.

ES „griežčiausiais įmanomais žodžiais“ smerkia „šį bandymą nužudyti“, pabrėžiama pareiškime.

Europos Sąjungos valstybės ketvirtadienį tarėsi dėl savo atsako į  Kremliaus kritiko apnuodijimą, Vokietijai pranešus, kad A. Navalnas buvo apnuodytas kovine nervus paralyžiuojančia medžiaga, priklausančia tai pačiai grupei kaip ir „Novičiokas“, kuris buvo sukurtas dar Sovietų Sąjungoje ir panaudotas prieš buvusį Rusijos šnipą Anglijoje 2018 metais.

ES pareiškė, kad cheminių ginklų naudojimas „yra visiškai nepriimtinas bet kokiomis aplinkybėmis [ir] yra rimtas tarptautinės teisės ir tarptautinių žmogaus teisių standartų pažeidimas“.

Rusijos vyriausybė „privalo padaryti visa, kas įmanoma, kad nuodugniai ir visiškai skaidriai ištirtų šį nusikaltimą ir patrauktų atsakomybėn atsakingus asmenis“, sakė J. Borrellis ir pridūrė: „Nebaudžiamumas negali būti toleruojamas ir nebus toleruojamas.“

Palinkėjęs A. Navalnui „greitai visiškai pasveikti“, ES diplomatijos vadovas sakė, kad blokas „toliau atidžiai stebės šį reikalą“.

Nebaudžiamumas negali būti toleruojamas ir nebus toleruojamas.

44 metų A. Navalno apnuodijimas yra naujausias iš virtinės atvejų, kai prezidento Vladimiro Putino persimetėliai ir kritikai nuodijami įtartinomis aplinkybėmis.

A. Navalnas rugpjūčio 20-ąją blogai pasijuto lėktuve, kuriuo iš Tomsko miesto Sibire turėjo grįžti į Maskvą. Lėktuvas nutūpė Omske ir iš pradžių A. Navalnas buvo gydomas šio miesto ligoninėje, o vėliau buvo perkeltas specializuotam gydymui į kliniką Berlyne.

Iki šiol pacientas yra komos būklės, bet jo sveikata palaipsniui gerėja, trečiadienį sakė jo gydytojai.

A. Navalno apnuodijimas primena pasikėsinimą nužudyti buvusį dvigubą agentą Sergejų Skripalį ir jo dukterį Juliją Solsberyje pietvakarių Anglijoje, panaudojant nervus paralyžiuojančią medžiagą „Novičiok“. Įtariama, kad šį nusikaltimą įvykdė Rusijos žvalgybos agentai.

Daug dienų komos būsenoje praleidę Skripaliai galiausiai pasveiko, tačiau mirė vietos gyventoja Dawn Sturgess (Don Sterdžes), paėmusi išmestą kvepalų buteliuką, į kurį, kaip įtariama, buvo supiltas „Novičiokas“.

Dėl Skripalių apnuodijimo JAV, ES narės, NATO ir kitos šalys koordinuodamos savo veiksmus išsiuntė per 150 Rusijos diplomatų, o Maskva ėmėsi atitinkamų atsakomųjų priemonių.

Išsiųsti diplomatus yra greičiau nei imtis sankcijų, kurių ruošimas paprastai Briuselyje dėl biurokratinių procedūrų gali užtrukti savaites ar mėnesius.

Visos siūlomos sankcijos yra atidžiai peržiūrimos ES teisininkų, siekiant įsitikinti, kad jų įvedimas yra pagrįstas tvirtais ir patikimais įrodymais, kurių negalės atmesti Europos Teisingumo Teismas.

Skripalių apnuodijimo atveju ES prireikė 10 mėnesių, kad paskelbtų sankcijas dviem aukščiausio rango Rusijos karinės žvalgybos pareigūnams ir dar dviem agentams, kaltinamiems įvykdžius šią ataką.

Bendrija nuo 2014 metų jau taiko daugybę ekonominių sankcijų Rusijai dėl jos įvykdytos Ukrainos Krymo pusiasalio aneksijos.

Rašyti komentarą
Komentarai (6)

ES gali pagrąsinti....

Tokioms valstybėlėms, kaip Lietuva, Latvija, Estija...Rusija - laisva ir nepriklausoma valstybė ir gyvena pagal savo konstituciją ir savo įstatymus. Beje, jeigu jos neprašo, nesikiša į kitų valstybių vidaus reikalus. Tik Lietuvos lojantys šuneliai - visur pirmi...Už numestą apgraužtą kauliuką reikia paloti....

oooo

as visa laika galvojau, kad ,,grasina,, tiktai teroristai. Ar cia tas pats?

JEIGU NAVALNĄ IR SKRIPALĮ NUODYTŲ RUSIJA...

Ir dar su "novičok"... jie seniai būtų dausuose prie pragaro vartų... Tegul jų nuodijimą tiria tie, kurie juos ir nuodijo...
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS