Graikai referendume ištarė „Ne“ taupymui Pereiti į pagrindinį turinį

Graikai referendume ištarė „Ne“ taupymui

2015-07-05 16:39
AFP-BNS inf.

Daugiau kaip 61 proc. Graikijos balsuotojų sekmadienį per istorinį referendumą atmetė griežto taupymo priemones, kurių iš šalies reikalauja ES ir TVF kreditoriai, rodo oficialūs duomenys, gauti apdorojus 50 proc. rinkimų apylinkių balsalapių.

Šimtai „Ne“ stovyklos šalininkų sekmadienį pradėjo švęsti Atėnuose, kai pirmieji referendumo rezultatai parodė, jog laimėti turėtų tie, kas atmetė tolesnes griežto taupymo sąlygas, susietas su finansinio gelbėjimo paketu.

Skanduodami lozungus, mojuodami Graikijos vėliavomis ir laikydami plakatus su užrašu „Ne“ džiūgaujantys vyriausybės rėmėjai ėmė plūsti į miesto Konstitucijos aikštę ir rinktis prie parlamento rūmų, nors Atėnai buvo perspėti, kad Graikija gali būti priversta pasitraukti iš euro zonos, jei nepavyks pasiekti susitarimo su kreditoriais.

Išties „bendradarbiavimo“ ranką kreditoriams

Graikija „išties bendradarbiavimo ranką“ savo kreditoriams iš ES ir TVF, sekmadienį pareiškė šalies finansų ministras Janis Varufakis (Yanis Varoufakis) po to, kai pirmieji rezultatai parodė, kad dauguma graikų per referendumą įtikinama persvara atmetė tolesnes griežto taupymo priemones.

„Su šiuo drąsiu „Ne“, kuri įteikė Graikijos žmonės, ... su šiuo įrankiu, mes ištiesime pagalbos ranką, bendradarbiavimo ranką mūsų partneriams“, - sakė J.Varufakis.

Šauks euro zonos viršūnių susitikimą

Vokietijos kanclerė Angela Merkel su Prancūzijos prezidentu Francois Hollande'u (Fransua Holandu) sekmadienio vakarą telefoninio pokalbio metu aptarė Graikijos referendumo rezultatus ir abu sutarė, kad numanoma „Ne“ stovyklos pergalė turi būti gerbiama, pranešė Vokietijos vyriausybės atstovas.

„Abu sutiko, kad Graikijos žmonių balsavimas turi būti gerbiamas. Kanclerė ir Prezidentas yra nusiteikę sušaukti euro zonos šalių lyderių ir vyriausybių vadovų susitikimą antradienį“, - pridūrė atstovas.

Abu lyderiai išsiųs atitinkamus prašymus Europos Vadovų Tarybos pirmininkui Donaldui Tuskui, savo ruožtu nurodė šaltiniai Eliziejaus rūmuose.

Eurozonos lyderių viršūnių susitikimai yra rengiami ypatingais atvejais. Paskutinį kartą toks nepaprastasis susitikimas vyko Briuselyje praėjusiį mėnesį.

Laimėjo „demokratija“

Ispanijos kairuoliškos partijos „Podemos“ lyderis pasveikino kaip demokratijos pergalę pirmuosius Graikijos referendumo rezultatus, kurie parodė, kad šalies rinkėjai atmetė griežto taupymo priemones, kurių iš šalies reikalauja ES ir TVF kreditoriai.

„Šiandien Graikijoje laimėjo demokratija“, - savo „Twitter“ paskyroje parašė „Podemos“ lyderis Pablo Iglesiasas (Pablas Iglesiasas), artimas Graikijos premjero Aleksio Cipro (Alexis Tsipras) sąjungininkas.

„Džiaugsmas apėmė Syriza būstinę“, - savo ruožtu sakė Rafaelis Mayoralis (Rafaelis Majoralis), kitas „Podemos“ lyderis, kuris atvažiavo į Graikiją stebėti plebiscito.

Rezultatai „turi būti pripažinti“

Graikijos referendumo rezultatai turi būti pripažinti, o tolesnių žingsnių kamuolys dabar yra Atėnų pusėje, sekmadienį pareiškė Vokietijos užsienio reikalų ministras.

„Mes dabar turime pripažinti tokį rezultatą, tai rezultatas referendumo, kuriame dalyvavo Graikijos žmonės“, - Austrijos sostinėje Vienoje sakė Frankas-Walteris Steinmeieris (Frankas-Valteris Šteinmejeris).

„Kokios išvados gali būti padarytos yra visų pirma Graikijos sprendimas, todėl kamuolys dabar yra Atėnų pusėje", - sakė jis.

Sugriovė tiltus tarp Graikijos ir Europos

Graikijos ministras pirmininkas Aleksis Cipras (Alexis Tspiras) „sugriovė tiltus“ tarp Graikijos ir Europos, ir dabar „sunku įsivaizduoti“ naujas derybas, kai referendume veikiausiai laimėjo „Ne“ stovykla, sekmadienį pareiškė Vokietijos vicekancleris Sigmaras Gabrielis (Zigmaras Gabrielis).

A.Cipras ir jo vyriausybė veda Graikiją „kartaus išsižadėjimo ir beviltiškumo“ keliu, sakė S.Gabrielis laikraščiui „Tagesspiegel“, išdėstydamas pirmą aukšto lygio Vokietijos vyriausybės atstovo reakciją į įvykusį plebiscitą.

A.Cipras „sugriovė paskutinius tiltus, kuriuos Graikija ir Europa turėjo pereiti, kad rastų kompromisą“, - sakė S.Gabrielis.

„Tarus „Ne“ euro zonos taisyklėms ... derybas dėl milijardų eurų finansinio gelbėjimo programų sunku įsivaizduoti“, - pridūrė jis.

Opozicijos vadovas atsistatydino

Graikijos konservatyvios opozicijos vadovas Antonis Samaras sekmadienį paskelbė atsistatydinantis, kai šalis per anksčiau dieną vykusį referendumą dėl finansinio gelbėjimo sąlygų veikiausiai nepritarė tolesnėms griežto taupymo priemonėms.

„Aš suprantu, kad mūsų didžiajam judėjimui reikia naujo starto. Nuo šiandien aš atsistatydinu iš lyderio posto“, - kalbėdamas per televiziją sakė Naujosios demokratijos lyderis, anksčiau ėjęs premjero pareigas.

Nenusilenkė šantažui

Graikijos žmonės parodė, kad jie „nenusilenkė šantažui“, sekmadienį pareiškė gynybos ministras Panas Kamenas (Panos Kammenos) po to, kai dviejų televizijų paskelbtos balsavusiųjų apklausos parodė, kad viršų plebiscite dėl finansinio gelbėjimo sąlygų ima „Ne“ stovykla.

„Graikijos žmonės įrodė, kad jie nenusilenkė šantažui, terorui, grasinimams, demokratija laimėjo“, - savo „Tweeter“ paskyroje parašė P.Kamenas, vadovaujantis mažesnei valdančiosios kairiosios koalicijos partijai.

Arčiau prie pasitraukimo iš euro zonos

Graikija žengė vieną žingsnį arčiau prie pasitraukimo iš euro zonos, sekmadienį pareiškė Rusijos ekonomikos ministro pavaduotojas, kai pirmieji rezultatai parodė, kad graikai įtikinama dauguma atmetė kreditorių reikalavimą įgyvendinti daugiau griežto taupymo priemonių.

„Negalima nesuprasti“, jog tai reiškia „žingsnį pasitraukimo iš euro zonos link“, valstybinė naujienų agentūra TASS citavo Aleksejų Lichačiovą.

Oficialūs duomenys, gauti apdorojus 50 proc. rinkimų apylinkių balsalapių, parodė, kad „Ne“ stovykla užsitikrino svarią 61 proc. balsų paramą.

„Graikijos eventualus pasitraukimas iš euro zonos bus savotiška šoko terapija Europos Sąjungai“, - pažymėjo A.Lichačiovas ir išsakė prognozę, kad iš pradžių euro vertė nukris dolerio atžvilgiu, tačiau „ne katastrofiškai“.

„Bet jeigu Europos Sąjunga padarys teisingas išvadas“, tai euro zonoje bus sutvarkytas biudžetas ir euras vėl pašoks, sakė jis.

Sustiprins pastangas susitarti su kreditoriais

Graikijos vyriausybė sekmadienį pareiškė, kad ji sustiprins pastangas susitarti su kreditoriais dėl finansinio gelbėjimo po to, kai televizijos paskelbtos apklausos parodė, kad „Ne“ stovykla per referendumą parėmė vyriausybės poziciją dėl itin griežtų sąlygų nepriimtinumo.

„Iniciatyvos bus suintensyvintos nuo šio vakaro, kad būtų galima pasiekti susitarimą“, - Graikijos televizijai sakė vyriausybės atstovas spaudai Gabrielis Sakelaridis (Gabriel Sakellaridis).

Jis pridūrė, kad Graikijos bankas taip pat pasiųs prašymą Europos centriniam bankui ir paprašys padidinti neatidėliotinas eurų injekcijas grynaisiais į šalies bankus, stokojančius lėšų.

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra