JAV saugumo patarėjas ruošiasi deryboms su Rusija dėl branduolinės sutarties | KaunoDiena.lt

JAV SAUGUMO PATARĖJAS RUOŠIASI DERYBOMS SU RUSIJA DĖL BRANDUOLINĖS SUTARTIES

  • 0

JAV patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Johnas Boltonas (Džonas Boltonas) ruošiasi pirmadienį prasidedančioms ir dvi dienas truksiančioms įtemptoms deryboms Maskvoje, prezidentui Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui) patvirtinus ketinimą atšaukti vieną istorinį susitarimą dėl branduolinių ginklų.

D. Trumpo paskelbimą, kad Vašingtonas pasitrauks iš Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarties (INF) sekmadienį griežtai sukritikavo tiek Rusijos pareigūnai, tiek buvęs SSRS prezidentas Michailas Gorbačiovas, kuris 1987-aisiais sudarė šį sandorį su tuomečiu JAV prezidentu Ronaldu Reaganu (Ronaldu Reiganu).

JAV lyderio teigimu, Maskva jau daug metų pažeidinėja šį susitarimą, pagal kurį JAV ir Rusijai draudžiama turėti, gaminti ir bandyti nuo žemės paleidžiamas sparnuotąsias branduolines raketas, galinčias nuskrieti 500–5 500 kilometrų.

Maskva ne kartą atmesdavo teiginius, kad ji pasigamino tokių raketų arba jas išbandė.

Kaip naujienų agentūrai TASS sakė Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas, pasitraukimas iš INF „bus labai pavojingas žingsnis, kuris ne tik bus nesuprastas tarptautinės bendrijos, bet ir išprovokuos rimtą pasmerkimą“.

Tuo tarpu Konstantinas Kosačiovas, Rusijos aukštųjų parlamento rūmų Tarptautinių reikalų komiteto pirmininkas, parašė socialiniame tinkle „Facebook“, kad JAV pasitraukimas iš sutarties reikštų, kad „žmonijai grės visiškas chaosas branduolinių ginklų srityje“.

„Negalima palaikyti Vašingtono noro atsukti politikos atgal. Apie tai turi pareikšti ne tik Rusija, bet ir visi, kas brangina pasaulį, ypač pasaulį be branduolinių ginklų“, – naujienų agentūrai „Interfax“ pareiškė M. Gorbačiovas.

Vakarų reakcija buvo nevienareikšmiška.

Didžiosios Britanijos gynybos sekretorius Gavinas Williamsonas (Gevinas Viljamsonas) nurodė, kad Jungtinė Karalystė „visiškai ryžtingai“ palaiko Vašingtono poziciją šiuo klausimu ir paragino Kremlių „susitvarkyti savo kiemą“, pranešė leidinys „Financial Times“.

Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Masas (Heikas Masas) savo ruožtu paskelbė, kad D. Trumpo pareiškimas „kelia mums ir Europai sudėtingų klausimų“, bet pažymėjo, kad Maskva neišsklaidė įtarimų, kad Rusija galbūt pažeidžia sutartį.

Kremlius tiesiogiai nekomentavo D. Trumpo pasakymo, tačiau atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas sekmadienį sakė, jog „po vėliausių pareiškimų Amerikai būtinai teks pasiaiškinti“.

J. Boltonas antradienį susitiks su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Pirmadienį amerikiečių pareigūnas derėsis su rusų diplomatijos vadovu Sergejumi Lavrovu.

Tuo tarpu JAV senatorius Bobas Corkeris (Bobas Korkeris) iš Respublikonų partijos, kuriai priklauso ir D. Trumpas, perspėjo, kad dėl pasitraukimo iš INF gali žlugti ir kai kurie kiti susitarimai dėl ginklų neplatinimo.

Jis užsiminė, kad savo paskelbimu JAV prezidentas norėjo tiesiog padidinti spaudimą Maskvai, o ne išreikšti tvirtą norą atšaukti sandorį.

„Galbūt tai yra tiesiog žingsnis, kuriuo sakoma: žiūrėkit... jei nesusitvarkysite, mes pasitraukiame, – televizijai CNN sakė jis. – Tikiuosi, kad šiuo atveju taip ir yra“.

Dar vienas respublikonas, senatorius Randas Paulas (Rendas Polas), bedė pirštu į J. Boltoną ir pareiškė televizijai „Fox News“, kad patarėjas tikriausiai rekomendavo D. Trumpui atšaukti susitarimą.

„Nemanau, kad jis supranta, koks svarbus yra šis Reagano ir Gorbačiovo pasiekimas“, – teigė R. Paulas.

Dėl potencialaus JAV pasitraukimo iš INF kiek pablogėjo ir šiaip įtempti Vašingtono ir Maskvos santykiai: juos taip pat aštrina įtariamas Rusijos kišimasis į 2016-ųjų JAV prezidento rinkimus ir amerikiečių sankcijos Maskvai dėl Rusijos veiksmų karinio konflikto draskomoje Rytų Ukrainoje.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS