JAV teisėjas laikinai blokavo griežtą Teksaso abortų įstatymą | KaunoDiena.lt

JAV TEISĖJAS LAIKINAI BLOKAVO GRIEŽTĄ TEKSASO ABORTŲ ĮSTATYMĄ

JAV federalinis teisėjas trečiadienį laikinai blokavo įstatymą, draudžiantį Teksase kone visus abortus ir priimtą konservatoriams siekiant suvaržyti moterų teisę į šią procedūrą.

Rugsėjo 1-ąją įsigaliojęs įstatymas draudžia abortą nuo akimirkos, kai galima fiksuoti vaisiaus širdies plakimą. Paprastai tai būna šešta nėštumo savaitė – kai daugelis moterų tuo metu net nežino, kad yra nėščios.

Įstatyme nėra išimčių išžaginimo ar incesto atvejams. Vienintelė jame numatyta išimtis yra atvejai, kai nėštumas kelia pavojų moters sveikatai.

JAV apygardos teisėjas Robertas Pitmanas Ostine patenkino prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) administracijos prašymą blokuoti įstatymo taikymą, kol vyks tolesnis bylinėjimasis. Administracija savo prašyme tvirtino, kad įstatymas pažeidžia JAV konstituciją. Teksasas gali skųsti šį sprendimą.

Teisėjas R. Pitmanas savo 113 puslapių nutartyje nurodė, kad Teksaso pareigūnai sukūrė „beprecedentę ir agresyvią schemą, kurios tikslas – atimti iš savo piliečių reikšmingą ir nusistovėjusią konstitucinę teisę“.

„Nuo tos akimirkos, kai SB 8 įsigaliojo, moterys neteisėtai neteko galimybės kontroliuoti savo gyvenimo tokiais būdais, kuriuos gina Konstitucija“, – sakė R. Pitmanas, pavartodamas oficialų teisės akto pavadinimą – Senate Bill 8.

„Šis Teismas daugiau nei vienai dienai nesankcionuos tokios svarbios teisės tokio žalingo atėmimo“, – pridūrė jis.

Pastaraisiais metais analogiški abortų įstatymai buvo priimti ir kitose valstijose, tačiau jie buvo panaikinti, nes kirtosi su 1973-iaisiais byloje „Roe v. Wade“ Aukščiausiojo Teismo priimtu sprendimu, suteikusiu teisę į abortą iki nėštumo momento, kai vaisius gali išgyventi ne gimdoje. Taip paprastai būna apie 22 nėštumo savaitę.

Teksaso įstatymas yra griežčiausias iš šalyje priimtų teisės aktų dėl abortų. Be to, jis yra unikalus, nes leidžia bet kam patraukti į teismą bet kokį asmenį, padėjusį atlikti abortą. Skundą pateikęs žmogus gali gauti 10 tūkst. JAV dolerių premiją, jei jo apskųstas asmuo patraukiamas atsakomybėn.

Teksaso įstatymu „sukuriama premijų medžiojimo schema, skatinanti plačiąją visuomenę kelti brangias ir varginančias bylas visiems, kas, jos nuomone, pažeidė draudimą“, rugsėjo pradžioje sakė Amerikos piliečių laisvių sąjunga (ACLU).

„Abortų priešininkų grupės Teksase jau sukūrė interneto formas, raginančias žmones kelti bylas bet kam, kas, jų nuomone, pažeidžia įstatymą, ir... teikti „anoniminę informaciją“ apie įstatymą pažeidžiančius gydytojus, klinikas ir kitus asmenis ar įstaigas“, – teigė organizacija.

Teksasas dar gali skųsti trečiadienį paskelbtą nutartį, todėl byla galiausiai gali pasiekti Aukščiausiąjį Teismą.

JAV generalinis prokuroras Merrickas Garlandas (Merikas Garlandas) sveikino teismo sutartį ir sakė, jog tai „Teksaso moterų ir teisės viršenybės pergalė“.

„Teisingumo departamento pagrindinė atsakomybė – ginti Konstituciją. Toliau ginsime konstitucines teises nuo visų, mėginsiančių jas paminti“, – sakė M. Garlandas.

„Teisminis įsikišimas“

Devynių narių Aukščiausiasis Teismas, kuriame aiškią daugumą turi konservatyvių pažiūrų teisėjai, praėjusį mėnesį atsisakė patenkinti skubų teisių gynimo grupių ir abortus atliekančių klinikų prašymą įsikišti ir blokuoti Teksaso įstatymą. Savo sprendimą jis motyvavo procedūrinėmis priežastimis. Teismas nesprendė dėl šios bylos esmės.

Aukščiausiasis Teismas jau sutiko sutiko svarstyti griežtą Misisipės įstatymą, galintį suteikti galimybę panaikinti sprendimą byloje „Roe v Wade“. Tuo įstatymu draudžiami abortai po 15-os nėštumo savaitės, išskyrus sunkius medicininius ar vaisiaus apsigimimo atvejus.

Aukščiausiojo Teismo atsisakymas blokuoti Teksaso įstatymą paskatino J. Bideno administraciją imtis teisinių žingsnių. Ji savo įsikišimą motyvavo siekiu ginti amerikiečių konstitucines teises.

Penktadienį pateikdama teismui savo argumentus JAV vyriausybė tą teisės aktą pavadino „išties išskirtiniu įstatymu, skirtu apeiti federalinę vyriausybę ir pažeisti konstituciją“.

Teksaso generalinės prokuratūros atstovas Williamas Thompsonas (Viljamas Tompsonas) savo ruožtu kaltino vyriausybę „kurstančia retorika“ ir tvirtino, kad įstatymas nesikerta su Aukščiausiojo Teismo precedentu.

Tačiau teisėjas R. Pitmanas atsikirto: „Jei valstija yra tokia tikra dėl moterų galimybės pasidaryti abortą apribojimo konstitucingumo, kodėl ji dėjo tiek pastangų sukurti tokį neįprastą privatų ieškinio pagrindą?“ Jis turėjo galvoje nuostatą, leidžiančią bet kuriam visuomenės nariui paduoti į teismą bet kokį asmenį, padėjusį atlikti abortą.

„Mano kūnas, mano pasirinkimas“

Savaitgalį Jungtinėse Valstijose dešimtys tūkstančių moterų išėjo į gatves protestuoti prieš konservatorių siekį suvaržyti teises į abortą ir skandavo „Šalin rankas nuo mano kūno“.

Abortų šalininkai paragino Kongresą įtvirtinti teisę į abortą federaliniu įstatymu, kad ji būtų apsaugota nuo bet kokio galimo nepalankaus Aukščiausiojo Teismo sprendimo.

Prieš dvi savaites demokratų kontroliuojami Atstovų Rūmai priėmė atitinkamą teisės akto projektą, tačiau jis neabejotinai nesulauks palaikymo Senate, kur respublikonai turi pakankamai balsų jį blokuoti.

Ankstesniam prezidentui Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui) paskyrus į Aukščiausiąjį Teismą tris konservatyvių pažiūrų teisėjus, valstijų pareigūnai konservatoriai suintensyvino pastangas suvaržyti moterų teisę į abortus.

Jei teismas panaikintų 1973-iųjų sprendimą byloje „Roe v. Wade“, kiekviena valstija pati spręstų, uždrausti ar leisti abortus.

Tai reikštų, kad 36 mln. moterų 26-iose valstijose – beveik pusė vaisingo amžiaus amerikiečių moterų – tikriausiai netektų teisės į abortą, nurodo ne pelno organizacija „Planned Parenthood“.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS