Pietinėje Mitrovicos dalyje antradienį virė šventinis šurmulys, o kitoje Ibaro upės pusėje tvyrojo niūrios nuotaikos. Kosovo parlamentas Prištinoje iškilmingai minėjo krašto nepriklausomybės metines, o šiauriniame Zvečano mieste serbų mažumos skupščina smerkė krašto suverenitetą.
Viena data – dvi šventės. Šitaip Kosovas paminėjo pernai vasario 17-ąją paskelbtą nepriklausomybės deklaraciją.
Per nepriklausomybės metus šio krašto gyventojai nesulaukė didelių permainų. Ir nors blogiausio scenarijaus – karo, pabėgėlių bangos ir separatizmo bumo visame pasaulyje – pavyko išvengti, šiame krašte toliau tvyro baimė ir abejonės dėl šviesios ateities.
Naktimis saugo namus
Ademas Mripa šildo rankas prie laužo, kuriame dega medgaliai ir kartono gabalai. Žiemos vakarai nelepina Kosovo gyventojų. Etninis albanas A.Mripa dirba mokyklos direktoriumi, o vakarais padeda neoficialiai įsteigtai patruliavimo grupei saugoti tvarką apylinkėse.
„Ketiname likti čia, nepaisant didelio spaudimo iš kaimynų serbų“, – sako vyras, gyvenantis etniškai suskaldytame Mitrovicos mieste.
Prie laužo prieina A.Mripos kaimynai, kurie nusileidus tamsai yra priversti saugoti savo namus. Vos prieš kelias dienas šiame rajone sprogo rankinė granata.
„Praėjusį mėnesį jie šaudė į mano vaikų kambario langą, – pasakojo A.Mripa. – Prieš šešias savaitės prie mano namų atėjo minia ir norėjo padegti pastatą. Po to jie patraukė kitur ir padegė tris parduotuves mūsų rajone. Jie kaltina mus, albanus, kad mes juos provokuojame.“
Nekontroliuoja ketvirtadalio teritorijos
Po Kosovo nepriklausomybės paskelbimo praėjusių metų vasario 17-ąją Mitrovicoje nenutyla etniniai konfliktai. Pernai kovą kilus smurto bangai mieste buvo nužudytas Jungtinių Tautų pareigūnas.
Praėjus metams po nepriklausomybės paskelbimo Kosovas jau turi savo konstituciją ir vyriausybę. Tačiau Prištinoje įsikūrusi valdžia kol kas nesugeba kontroliuoti neramios krašto šiaurinės dalies – beveik ketvirtadalio visos Kosovo teritorijos.
Praėjusį mėnesį Kosovo gynybos pajėgas, kurias sudarė karo su Serbija veteranai, pakeitė Kosovo saugumo tarnyba, sudaryta iš NATO parengtų karių. Iš pradžių buvo manoma, kad šioje tarnyboje dirbs visų tautybių atstovai, bet norą prisijungti prie naujos organizacijos kol kas išreiškė tik šeši serbai.
Ekonomikai atgaivinti – gausybė kliūčių
Vyriausybė nepajėgi pateisinti gyventojų lūkesčių. Nedarbas šalyje siekia 40 proc., o serbų mažumos bendruomenėje šis rodiklis yra dar didesnis. 60 proc. Kosovo gyventojų gyvena kaimuose. Nemaža dalis šeimų sugeba prasimaitinti tik iš karvės duodamo pieno arba užsienyje gyvenančių giminaičių siunčiamų pinigų. Įvairiose pasaulio šalyse gyvena maždaug 1 mln. pabėgėlių iš Kosovo.
Kosovas turi naudingų iškasenų – anglies, švino, cinko ir nikelio, bet gavybos pramonė merdi, nes Serbija kelis dešimtmečius į ją nieko neinvestavo.
Krašte veikia dvi elektros jėgainės, bet abi yra jau pasenusios, todėl elektros tiekimas nutrūksta beveik kasdien. Tarptautinė bendruomenė skyrė pinigų jų modernizavimui, bet tai užtruks ne vienerius metus.
Elektros energija yra būtina bet kokiai pramonės šakai vystyti, todėl jėgainių problema yra didelė kliūtis atgaivinti ekonomiką siekiančiam kraštui. Pagalius į ratus Kosovui kiša ir Serbija – stambiausia prekybos partnerė. Per praėjusius metus Kosovo eksportas į Serbiją sumažėjo beveik dvigubai. Nepripažindamas naujos valstybės ir jos oficialių dokumentų bei antspaudų, Belgradas trukdo Kosovo prekių tranzitui į Europą. Kosovarai priversti vežti savo gaminius per Juodkalniją ir Makedoniją, o tai kainuoja žymiai brangiau.
„Mūsų transportavimo išlaidos išaugo beveik dvigubai“, – dienraščiui „The Financial Times“ skundėsi Bashkimas Osmanis, sulčių gamybos bendrovės „Laberion” vadovas. Jo pelningai veikianti ir produkciją į Europą eksportuojanti kompanija yra itin retas reiškinys Kosove.
Ateitis lieka miglota
„Aišku, mums prieš akis dar ilgas kelias, – pripažino Kosovo premjeras Hashimas Thaci. – Bet mes turime potencialą.“ Tiesa, politiko vizija pildosi ne taip greitai, kaip jis tikėjosi. Per metus Kosovą pripažino 54 iš 192 Jungtinių tautų organizacijos šalių – dvigubai mažiau, nei prieš metus prognozavo premjeras.
Nepaisant to, kad ES yra akivaizdi Kosovo šalininkė, penkios bloko valstybės atsisakė pripažinti jo nepriklausomybę.
Tarptautinės bendruomenės pagalba kuriant nepriklausomą ir stabilią Kosovo Respubliką vertinamos prieštaringai. JT generalinio sekretoriaus Ban Ki Moono šešių punktų planas leidžia serbams jų anklavuose turėti savo valdžios struktūras. Šis planas padeda išlaikyti trapų stabilumą, bet de facto pažeidžia Kosovo konstituciją ir ruošia dirvą Mitrovicos padalijimui.
Susiskaldžiusios tarptautinės bendruomenės, priešininkės Serbijos, politinių oponentų ir gyventojų spaudimas įstūmė Kosovo vyriausybę į nepavydėtiną padėtį. Klausimas, ar Kosovui pavyks sukurti stabilią valstybę, stiprią ekonomiką ir brandžią pilietinę visuomenę, vis dar kelia abejonių.
„Visą dešimtmetį kiekvieną problemą aiškinome savo tarptautiniu statusu. Galvojome, kad nepriklausomybę išspręs šias problemas, bet neišsprendė, – JAV laikraščiui „The Christian Science Monitor“ paaiškino Prištinoje veikiančio Pažangių mokslų instituto direktorius Shpendas Ahmeti. – Dabar per kiekvieną balsavimą žmonės galvoja ne apie krašto statusą, o apie darbo vietas. Anksčiau rūpinomės dėl išgyvenimo, o dabar – apie pažangą ir gerovę, kurių mums taip trūksta.“
Naujausi komentarai