Nobelio premiją gavusios grupės: Trumpas ir Putinas turi siekti denuklearizacijos Pereiti į pagrindinį turinį

Nobelio premiją gavusios grupės: Trumpas ir Putinas turi siekti denuklearizacijos

2025-04-28 20:38
BNS inf.

Trys Nobelio taikos premiją pelniusios ir branduolinių ginklų eliminavimo siekiančios grupės pirmadienį drauge paragino JAV ir Rusijos prezidentus susitikti ir susitarti dėl reikšmingos denuklearizacijos.

Vladimiras Putinas ir Donaldas Trumpas
Vladimiras Putinas ir Donaldas Trumpas / AFP nuotr.

Bendrą raginimą pasirašė Japonijoje atominės bombos sprogimus išgyvenusių žmonių organizacija „Nihon Hidankyo“, Nobelio premiją pelniusi pernai, 2017 metų laureatė Tarptautinė kampanija už branduolinių ginklų likvidavimą (ICAN) ir 1985 metų laimėtoja „Tarptautiniai gydytojai už atominio karo prevenciją“ (IPPNW).

Šios grupės savo bendrą laišką nusiuntė abiem lyderiams, sakoma pirmadienį paskelbtame ICAN pareiškime.

„Šią itin didelio branduolinio pavojaus akimirką raginame jus imtis skubių žingsnių, kad būtų deeskaluota įtampa ir pradėtos prasmingos derybos dėl branduolinio nusiginklavimo“, – teigiama laiške Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui) ir Vladimirui Putinui.

JAV ir Rusija bendrai kontroliuoja 90 proc. pasaulio branduolinių ginklų.

Minimos trys grupės sakė, kad laišką parašė po to, kai D. Trumpas sausį sugrįžęs į Baltuosius rūmus pareiškė, kad nori pasaulio denuklearizavimosi, o Kremlius nurodė, kad tokios minties neatmeta.

„Šiuo metu atmosfera dėl branduolinių ginklų yra nepastoviausia per (daug) dešimtmečių“, – sakoma laiške. Jame įspėjama dėl potencialiai katastrofiškų pasekmių visai žmonijai.

Nobelio premijos laureatės laiške ragina abu lyderius sekti jų pirmtakų Ronaldo Reagano (Ronaldo Reigano) ir Michailo Gorbačiovo pavyzdžiu.

Tuometiniai JAV ir Sovietų Sąjungos lyderiai 1986-aisiais, per Šaltąjį karą, susitiko Islandijoje ir sutarė dėl didžiausio per visą istoriją jų šalių branduolinių pajėgų sumažinimo.

„Branduolinių ginklų pajėgumų plėtimas nėra kelias į saugumą, – teigia grupės. – Tai tik didina riziką, kad šie ginklai bus panaudoti netyčia ar specialiai.“

„Vienintelė perspektyvi saugumo strategija yra ta, kuria pasaulis atitraukiamas nuo branduolinės katastrofos slenksčio ir kuria prioritetas teikiamas nusiginklavimui“, – sakoma laiške.

„Branduoliniai ginklai nėra neišvengiama gamtos jėga, kurią reikia iškęsti, – pažymi  „Nihon Hidankyo“, ICAN ir IPPNW. – Juos sukūrė žmogaus rankos ir žmogaus rankos gali juos išardyti. Reikia tik politinės valios.“

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra