Pasaulio lyderiai sveikina naująjį popiežių Leoną XIV Pereiti į pagrindinį turinį

Pasaulio lyderiai sveikina naująjį popiežių Leoną XIV

2025-05-08 22:53
BNS inf.

Virš Siksto koplyčios ketvirtadienį pasirodęs baltas dūmas pranešė visam pasauliui apie išrinktą naują Katalikų Bažnyčios vadovą – jį sveikina šalių lyderiai.

Robertas Francis Prevostas
Robertas Francis Prevostas / AFP nuotr.

Naujojo popiežiaus Leono XIV išrinkimas buvo džiaugsmingai sutiktas ne tik Šv. Petro aikštėje Vatikane susirinkusių tikinčiųjų ir smalsuolių – netrukus pasipylė ir pasaulio lyderių sveikinimai.

Ketvirtadienį amerikiečių kardinolas Robertas Francis Prevostas (Robertas Frensis Prevostas) tapo popiežiumi ir pasivadino Leonu XIV.

Jis tapo Katalikų Bažnyčios 267-uoju popiežiumi ir pirmuoju pontifiku, kilusiu iš Jungtinių Valstijų.

Toliau apžvelgiame pirmąsias pasaulio lyderių reakcijas.

JAV

JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) pasveikino naujojo popiežiaus Leono XIV – pirmojo kilusio iš Jungtinių Valstijų pontifiko – išrinkimą ir pavadino tai didžiule garbės ženklu šaliai.

„Sveikiname kardinolą Robertą Francisą Prevostą, kuris ką tik buvo paskirtas popiežiumi. Tai didžiulė garbė, kad jis yra pirmasis amerikietis popiežius. Koks jaudinantis įvykis ir kokia didžiulė garbė mūsų šaliai“, – savo socialiniame tinkle „Truth Social“ nurodė D. Trumpas. – Laukiu susitikimo su popiežiumi Leonu XIV. Tai bus labai reikšmingas momentas!“

Tuo metu JAV valstybės sekretorius Marco Rubio (Markas Rubijas) išreiškė viltį, kad Jungtinės Valstijos užmegs darbo santykius su naujuoju popiežiumi.

„Jungtinės Valstijos tikisi, kad su pirmuoju amerikiečių pontifiku pagilinsime savo ilgalaikius santykius su Šventuoju Sostu“, – sakoma M. Rubio, konservatyvių pažiūrų kataliko, pareiškime.

JK

JK ministras pirmininkas Keiras Starmeris (Kiras Starmeris) pasveikino svarbų popiežiaus Leono XIV išrinkimą ir teigė, kad tikisi bendradarbiauti su naujuoju amerikiečių pontifiku.

„Popiežiaus Leono XIV išrinkimas – tai gilus džiaugsmo momentas Jungtinės Karalystės ir viso pasaulio katalikams, kuriuo pradedamas naujas Bažnyčios ir pasaulio vadovavimo etapas, – sakoma K. Starmerio pareiškime. – Popiežius Leonas yra pirmasis popiežius amerikietis. Tai reikšminga akimirka.“

Kolumbija

Kolumbijos prezidentas Gustavo Petro pasveikino Leono XIV, turinčio gilius ryšius su Lotynų Amerika, išrinkimą ir išreiškė viltį, kad naujasis pontifikas rems lotynų migrantus savo gimtojoje JAV.

„Tikiuosi, kad jis taps puikiu lyderiu migrantams visame pasaulyje ir padrąsins mūsų lotynų amerikiečių brolius ir seseris, kurie šiandien yra žeminami Jungtinėse Valstijose. Jiems atėjo laikas burtis“, – socialiniuose tinkluose rašė prezidentas.

Ispanija

Ispanijos ministras pirmininkas Pedro Sanchezas (Pedras Sančesas) pareiškė, kad tikisi, jog naujai išrinktas popiežius prisidės prie dialogo stiprinimo ir žmogaus teisių gynimo.

„Tegul jo pontifikatas prisideda prie dialogo stiprinimo ir žmogaus teisių gynimo pasaulyje, kuriam reikia vilties ir vienybės“, – socialiniame tinkle „X“ rašė premjeras.

Leoną XIV sveikino ir Ispanijos karalius Felipe VI (Felipė VI) ir karalienė Letizia (Leticija).

„Jo raginimas siekti taikos mus įkvepia, drąsina ir atspindi gilų Ispanijos žmonių troškimą ir jausmus“, – teigiama jų pranešime.

Prancūzija

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) pasveikino Leoną XIV ir pareiškė, kad jo pontifikato metu tikisi „taikos ir vilties“.

„Istorinis momentas Katalikų Bažnyčiai ir milijonams jos tikinčiųjų“, – socialiniame tinkle rašė jis.

„Popiežiui Leonui XIV, visiems Prancūzijos ir viso pasaulio katalikams siunčiu broliškumo žinią. Šią gegužės 8-ąją tebūna šis naujasis pontifikatas kupinas taikos ir vilties.“

Vokietija

Naujasis Vokietijos kancleris Friedrichas Merzas (Frydrichas Mercas) taip pat pasveikino Leoną XIV.

„Savo vaidmeniu Jūs suteikiate viltį ir vedate milijonus tikinčiųjų visame pasaulyje šiais sudėtingais laikais“, – teigiama kanclerio išplatintame pranešime.

Lenkija

Sveikindamas Leoną XIV, Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda (Andžejus Duda) pabrėžė ypatingą dvasinį ryšį tarp katalikiškos Lenkijos ir Bažnyčios.

„Prašome priimti Lenkijos Respublikos užtikrinimą, kad ji yra pasirengusi toliau stiprinti šiuos unikalius ryšius – bendrų vertybių, atsakomybės už bendrą gėrį ir taikos stiprinimą pasaulyje vardan“, – „X“ rašė jis.

Ukraina

Ukrainiečių prezidentas Volodymyras Zelenskis išreiškė viltį, kad Leonas XIV per savo kadenciją Vatikane teiks dvasinę ir moralinę paramą Ukrainai.

„Šiuo mūsų šaliai lemiamu momentu tikimės, kad Vatikanas ir toliau teiks moralinę bei dvasinę paramą Ukrainos pastangoms atkurti teisingumą ir pasiekti ilgalaikę taiką“, – „X“ pareiškė V. Zelenskis.

Izraelis

Izraelio prezidentas Isaacas Herzogas (Isaakas Hercogas) nurodė, kad žydų valstybė teigiamai vertina perspektyvą stiprinti ryšius su Vatikanu.

„Mes tikimės stiprinti Izraelio ir Šventojo Sosto santykius bei draugystę tarp žydų ir krikščionių Šventojoje Žemėje ir visame pasaulyje, – nurodė Izraelio prezidentas. – Tegul jūsų pontifikatas bus tiltai ir supratimas tarp visų tikėjimų ir tautų.“

Izraelio ir popiežiaus Pranciškaus, Leono XIV pirmtako, santykiai buvo įtempti nuo 2023 metų, kai po islamistų grupuotės „Hamas“ išpuolio prasidėjo karas Gazos Ruože.

Pranciškus pasmerkė „Hamas“ išpuolį pietų Izraelyje, tačiau nuolat kritikuoja žydų valstybės veiksmus Gazos Ruože.

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahu) taip pat pasveikino naująjį popiežių ir „viso pasaulio katalikų bendruomenę“.

„Linkiu pirmajam Jungtinių Valstijų popiežiui sėkmės puoselėjant viltį ir susitaikinimą tarp visų tikėjimų“, – teigė B. Netanyahu socialiniame tinkle paskelbtame premjero biuro pareiškime.

Rusija

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas palinkėjo naujai išrinktam popiežiui sėkmės ir išreiškė viltį, kad amerikietis pontifikas užmegs „konstruktyvų dialogą“ su Kremliumi.

„Esu įsitikinęs, kad konstruktyvus Rusijos ir Vatikano dialogas ir bendradarbiavimas ir toliau bus plėtojamas remiantis mus vienijančiomis krikščioniškomis vertybėmis“, – sakoma Kremliaus paskelbtame pranešime.

Libanas

Libano prezidentas Josephas Aounas (Žozefas Aunas), vienintelis krikščionis valstybės vadovas arabų pasaulyje, pareiškė tikįs, kad Leonas XIV sustiprins tarpreliginį dialogą.

Sausio pabaigoje išrinktas J. Aounas savo biuro išplatintame pareiškime sakė, kad tikisi, jog naujasis popiežius stiprins dialogą tarp religijų ir kultūrų.

Meksika

Meksikos prezidentė Claudia Sheinbaum (Klaudija Šeinbaum) taip pat pasveikino Leoną XIV su išrinkimu. Meksikoje gyvena antra pagal dydį katalikų bendruomenė pasaulyje.

Ji nurodė pritarianti naujojo popiežiaus humanistinėms vertybėms, skirtoms pasaulio taikai ir klestėjimui.

Italija

Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni (Džordža Meloni) pasveikino naująjį popiežių su išrinkimu ir pasidžiaugė jo pirmuoju kreipimusi, kuriame jis išreiškė „galingą kvietimą taikai“.

„Šiais konfliktų ir neramumų laikais jo žodžiai iš Palaiminimų lodžijos yra galingas kvietimas taikai, brolystei ir atsakomybei“, – sakoma jos pareiškime, paskelbtame socialiniame tinkle „X“, kuriame turima omenyje amerikiečio inauguracinė kalba, pasakyta Šv. Petro bazilikos balkone.

Europos Sąjunga (ES)

Europos Komisijos (EK) vadovė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) nuoširdžiai pasveikino naujai išrinktą popiežių Leoną XIV.

„Linkime būti išmintingu ir stipriu pontifiku, kuris vadovauja katalikų bendruomenei ir įkvepia pasaulį, atkakliai siekdamas taikos ir dialogo“.

Peru

Peru prezidentė Dina Boluarte (Dina Boluartė) Leono XIV išrinkimą pavadino istorine akimirka savo šaliai.

Amerikiečių kilmės pontifikas daugiau nei 20 metų šioje šalyje dirbo misionieriumi ir vyskupu. 2015-aisiais jis tapo Peru piliečiu.

JAV gimęs popiežius „pasirinko būti vienu iš mūsų, gyventi tarp mūsų ir širdyje nešiotis šios šalies tikėjimą, kultūrą ir svajones“, feisbuke rašė D. Boluarte.

Brazilija

Brazilijos prezidentas Luizas Inacio Lula da Silva (Luisas Inasiju Lula da Silva) paragino popiežių Leoną XIV „tęsti savo pirmtako argentiniečio Pranciškaus palikimą“ ir skatinti „daugiau solidarumo ir žmogiškumo“ pasaulyje.

L. I. Lula da Silva socialiniame tinkle „X“ sakė, kad Pranciškus nenuilstamai dirbo taikos, socialinio teisingumo, aplinkos apsaugos ir „dialogo su visais žmonėmis ir religijomis bei pagarbos įvairovei“ labui.

JT

Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Antonio Guterresas (Antoniju Guterišas) pasveikino naująjį popiežių, teigdamas, kad jis išrinktas, nes neramumų kamuojamam pasauliui reikia taikos, socialinio teisingumo, žmogiškojo orumo ir užuojautos.

„Tikiuosi, kad galėsiu remtis ilgu Jungtinių Tautų ir Šventojo Sosto bendradarbiavimo palikimu, kurį dar visai neseniai puoselėjo popiežius Pranciškus, kad būtų skatinamas solidarumas, susitaikymas ir kuriamas visiems teisingas ir tvarus pasaulis“, – sakoma A. Guterreso pareiškime.

 

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra