Pagal naująjį teisės aktą „diskredituoti“ kariuomenę arba raginti taikyti sankcijas Rusijai laikoma nusikalstama veika.
Juo taip pat draudžiama „padėti įgyvendinti“ tarptautinių organizacijų, kurioms Maskva nepriklauso, sprendimus.
Tai galėtų būti taikoma, pavyzdžiui, Tarptautiniam baudžiamajam teismui (TBT), kuris 2023-iųjų balandį išdavė V. Putino arešto orderį.
Teisės akte teigiama, kad jis gali būti naudojamas prieš asmenis, veikiančius „samdos“ arba pelno tikslais.
Nuo tada, kai Maskva pradėjo plataus masto karą Ukrainoje, ji sustiprino savo puolimą prieš opoziciją ir žodžio laisvę; tai dar labiau paskatino daugybę ekonominių sankcijų ir politinę Vakarų izoliaciją.
Kitas naujas įstatymas draudžia „užsienio agentams“ – režimo ir puolimo Ukrainoje kritikams – vykdyti bet kokią švietimo veiklą ar būti valstybinių įmonių valdybų nariais.
Viename iš V. Putino pasirašytų dekretų teigiama, kad asmenys, padedantys tarptautinėms organizacijoms, kurioms nepriklauso Rusija arba ragina jai taikyti sankcijas, nuo šiol taip pat gali būti laikomi „užsienio agentais“.
2012 metais Rusija priėmė „užsienio agentų“ įstatymą, pagal kurį šia etikete paženklintiems asmenims, darantiems viešus pareiškimus, privalu pranešti apie tokį savo statusą, taip siekiant sumenkinti jų teisėtumą.
Tačiau pastaruoju metu Maskva dar labiau sugriežtino įstatymus ir uždraudė reklamą „užsienio agentams“ priklausančioje žiniasklaidoje bei nusitaikė į jų gaunamą autorinį atlyginimą už darbus.
„Užsienio agentų“ sąraše šiuo metu yra apie tūkstantis asmenų ir organizacijų, įskaitant žinomus atlikėjus, rašytojus ir žurnalistus.
Dėl to daugelis jų buvo staiga priversti pasitraukti į užsienį, neretai palikdami turtą Rusijoje.
Pirmadienį V. Putino pasirašytuose įstatymuose taip pat numatyta konfiskuoti nuteistųjų turtą.
(be temos)
(be temos)