Rusija tapo nemokia: paskutinįkart taip buvo per bolševikų revoliuciją | KaunoDiena.lt

RUSIJA TAPO NEMOKIA: PASKUTINĮKART TAIP BUVO PER BOLŠEVIKŲ REVOLIUCIJĄ

  • 0

Rusija nebegali vykdyti savo finansinių įsipareigojimų ir tarptautinių sankcijų prispausta šalis tapo nemokia. Paskutinį kartą tai buvo prieš daugiau nei 100 metų, per bolševikų revoliuciją. Rusija sako, kad dabartinės situacijos nemokumu vadinti nėra pagrindo. Kas yra nemokumas ir kas dėl to bus Rusijai bei jos ekonomikai? Apie tai LNK reportaže buvo kalbama su buvusiu „Lietuvos banko“ pirmininku Vitu Vasiliausku.

– Nemokumas yra nesugebėjimas įvykdyti savo kreditorinių įsipareigojimų. Tai yra ne tik principinės arba pagrindinės skolos grąžinimas, bet ir negalėjimas sumokėti palūkanų. Šiuo atveju Rusija užsienio kreditoriams nesumokėjo palūkanų.

– Kaip paaiškintumėte tai, kad Kremlius sako, jog šios situacijos nemokumu vadinti negalima, nes Rusija sumokėjo, o pinigai tiesiog pastrigo tarpinėje stotelėje?

– Čia yra žaidimas vidaus auditorijai, kaip ir sakymas, kad tai yra techninis nemokumas. Nemokumas yra tada, kai kreditorius negauna pinigų, kaip šiuo atveju ir yra įvykę. Priežastys – antraeilis dalykas.

– Kuo šis nemokumas skiriasi nuo praėjusių?

– Teisiniu požiūriu situacija niekuo nesiskiria, nes pinigai pas kreditorius nepateko. Priežastys skirtingos, nes 1998 metais jie nepateko dėl sunkios viešųjų finansų būklės bei ekonominės situacijos Rusijoje. Šiuo metu jie nepateko dėl Rusijai pritaikytų sankcijų.

– Kodėl šis nemokumas užtruko daug ilgiau, negu buvo prognozuojama?

– Palūkanos turėjo pasiekti kreditorius gegužės pabaigoje, paskui įsijungė vieno mėnesio pereinamasis arba lengvatinis periodas, pilkasis periodas, per kurį dar yra galimybė įvykdyti įsipareigojimus. Jeigu neįvykdo, tada paskelbiamas nemokumas.

– Kas dėl to bus Rusijos ekonomikai?

– Dėl šio dalyko nieko nebus, nebus kokių nors greitų pasekmių. Rusija susigadino savo kredito istoriją.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

– Ar tai jausis ekonomikai bei žmonėms?

– Manau, kad ne. Nebent reikėtų kalbėti apie gerokai tolimesnę perspektyvą, kuomet Rusija grįš į tarptautines rinkas, tada jos kredito istorija bus vertinama ir skolintis jai bus brangiau. Apskritai, Rusijai užsienio skola niekada nebuvo didelė problema, nes Rusijos skola užsieniui yra maždaug penktadalis jos BVP, tad skaičiai tikrai nėra dideli.

– Kodėl dabar rublis yra geriausioje pozicijoje per pastaruosius septynerius metus, lyginant su Amerikos doleriu?

– Rublio paklausa yra didelė. Rusijos centrinis bankas, reaguodamas į sankcijas, puikiai suprato ir įvedė kapitalo kontrolės priemones. Įmonės, kurios gauna valiutines pajamas, iš karto jas turi konvertuoti į rublius. Tarptautine valiuta atsiskaitymai nelabai gaunasi. Tad įvesta visiška kapitalo kontrolė ir dėl to visas atsiskaitymas įmanomas tik rubliais. Rublio kursas stiprėja. Sakyčiau, kad tai yra dirbtinis kvėpavimas ir vėliau pamatysime tą tikrąjį rublio kursą.

Gairės: LNK turinys, karas Ukrainoje, rublis, Rusijos nemokumas, Vitas Vasiliauskas
Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS