Serbijos studentai, įveikę virš tūkstančio kilometrų dviračiais, atvyko į Strasbūrą Pereiti į pagrindinį turinį

Serbijos studentai, įveikę virš tūkstančio kilometrų dviračiais, atvyko į Strasbūrą

2025-04-16 16:51
BNS inf.

Serbijos universitetų studentai, kurie teigia, kad jų kova už teisingumą daugelyje Europos šalių lieka nepastebėta, antradienį atvyko į Europos Sąjungos (ES) širdį, kur buvo sutikti kaip didvyriai.

Serbijos studentai, įveikę virš tūkstančio kilometrų dviračiais, atvyko į Strasbūrą
Serbijos studentai, įveikę virš tūkstančio kilometrų dviračiais, atvyko į Strasbūrą / Scanpix nuotr.

Jie dviračiais įveikė daugiau kaip 1,3 tūkst. km iš Balkanų šalies.

Maždaug 80 studentų, kurie prieš 13 dienų dviračiais išvyko į Strasbūrą Prancūzijoje, siekė atkreipti ES dėmesį į ilgus mėnesius trukusius protestus prieš korupciją Balkanų šalyje. Serbija oficialiai siekia narystės 27 valstybių bloke, tačiau jos demokratinių laisvių ir teisinės valstybės principų laikymasis atsilieka.

Atvykusius į pagrindinę Strasbūro aikštę, kurioje įsikūręs Europos Parlamentas (EP), juos emocingai pasitiko šimtai žmonių, įskaitant serbų diasporos narius, prancūzų studentus ir rėmėjus.

„Manau, kad ši protesto akcija visiškai pavyko, – sakė vienas iš dviratininkų tiesioginėje televizijos N1 transliacijoje iš Strasbūro, kur buvo susirinkę žmonės. – Manau, kad pažadinome Europą.“

Serbijos universitetų studentai buvo svarbi visos šalies masto judėjimo prieš korupciją jėga. Jis apima beveik kasdienes gatvės demonstracijas, sukėlusias susirūpinimą Balkanų šalies prezidentui Aleksandarui Vučičiui.

Nors jie sulaukė didžiulio palaikymo savo šalyje ir visuose Balkanuose, daugelis studentų mano, kad jie nesulaukė pakankamos ES paramos.

Studentai per dieną dviračiais įveikė 100–150 km per Vengriją, Slovakiją, Austriją ir Vokietiją, kol pasiekė Strasbūrą.

Keliaudami per Europą jie leidosi per stiprų lietų ir šaltį, o Budapešte, Vienoje ir Vokietijos miestuose juos pasitiko palaikytojai.

Siekia atkreipti EP dėmesį

Studentų vadovaujamus protestus Serbijoje sukėlė 16 žmonių žūtis lapkritį per mirtiną traukinių stoties betoninio lauko stogo dalies griūtį, dėl kurios kaltinama išsikerojusi korupcija. Nuo to laiko protestai tapo platesnio masto nepasitenkinimo demokratinių laisvių padėtimi Serbijoje išraiška.

Protestuojantys studentai reikalavo teisingumo lapkričio 1-ąją įvykusios griūties aukoms ir nutraukti vyriausybės spaudimą bei smurtą prieš protestuotojus.

A. Vučičius ir jo vyriausybei palanki žiniasklaida kaltino studentus ir jų dėstytojus, kad jie kartu su nenustatytomis Vakarų saugumo tarnybomis veikia prieš valstybę, siekdami nuversti jį nuo valdžios. Jis nepateikė jokių savo teiginių įrodymų.

ES reakcija į daugiausia taikius studentų protestus buvo vangi, o pareigūnai susilaikė nuo A. Vučičiaus kritikos. Jis kai kurių laikomas pagrindiniu veiksniu, padedančiu išlaikyti taiką regione, kuriame praėjusio amžiaus dešimtajame dešimtmetyje vyko keli žiaurūs karai.

Strasbūre studentai planuoja aplankyti Europos Tarybą (ET) ir EP.

Daugiau nei prieš dešimtmetį į valdžią atėjęs A. Vučičius kaltinamas demokratinių laisvių varžymu ir palaiko glaudžius ryšius su Rusija ir Kinija.

Antradienį Serbijoje studentų vadovaujami protestuotojai laikinai užblokavo įėjimus į propagandiniu laikomo transliuotojo RTS biurus Belgrade ir šiauriniame Novi Sado mieste, protestuodami prieš šališką įvykių nušvietimą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra