Skandalingas koalicijos partnerių radinys Pereiti į pagrindinį turinį

Skandalingas koalicijos partnerių radinys

2004-07-03 00:00 kauno.diena.lt inf.

Irake rasta sviedinių su nuodingosiomis medžiagomis

Irake rasta sviedinių su nuodingosiomis medžiagomis

Keliolikos Lenkijos kariškių rastų sviedinių galvutės, pasirodo, buvo užpildytos nuodingosiomis medžiagomis - ciklozarinu ir ipritu. Dabar tiriama, kada jie buvo pagaminti. Jeigu ne anksčiau kaip prieš 13 metų, tai reikš, kad pavyko aptikti cheminį ginklą, kurio Sadamas Huseinas tvirtino neturėjęs.

Pirmiausiai pranešė amerikiečiams

Apie Lenkijos kariškių radinį ketvirtadienio vakare pranešė JAV gynybos ministras Donaldas Ramsfeldas. Interviu naujienų agentūrai PAP tai patvirtino Lenkijos nacionalinės gynybos ministras Ježis Šmaidzinskis. Pasak D.Ramsfeldo, J.Šmaidzinskis informavo jį apie surastus sviedinius šios savaitės pradžioje per NATO viršūnių susitikimą Stambule.

Apie šį radinį iki šiol tylėta, nes norėta, kad pirma jį ištirtų amerikiečiai. Prieš metus buvo kilęs skandalas dėl raketų “Roland”, kurių 2003 metais Irake rado Lenkijos kariškiai. Tuomet lenkai klaidingai informavo, kad jos neseniai buvo pagamintos Prancūzijoje.

Ekspertų nuomone, amerikiečiai neatsitiktinai apie šį radinį pranešė ketvirtadienį - pirmąją nuversto Irako diktatoriaus Sadamo Huseino teismo dieną.

Atliekami testai

Šiek tiek vėliau Lenkijos kariškiai patvirtino, kad rastuose artilerijos sviediniuose ir kovinėse galvutėse tikrai buvo mirtinai nuodingos nervus paralyžiuojančios medžiagos ciklozarino. Dabar jau beveik neabejojama, kad tai 1980-1988 metų periodo sviediniai, kokie buvo naudojami prieš kurdus ir per Irako ir Irano karą.

Lenkijos kariai birželio pabaigoje rado 17 raketų “Grad” ir du minosvaidžio sviedinius su cheminėmis medžiagomis.

JAV pareigūnai ketvirtadienį vakare patvirtino, kad tokie sviediniai tiriami, tačiau pridūrė, kad atliekami ir tolesni testai, nes pradinės išvados gali būti klaidingos.

Panašios amunicijos rasta ir daugiau

Irakas nurodė amuniciją su ciklozarinu 9-ajame dešimtmetyje gaminęs karui su Iranu, bet pagal Jungtinių Tautų rezoliucijas po 1991-ųjų Persijos įlankos karo buvo įpareigotas nutraukti tokios amunicijos gamybą ir sunaikinti jos atsargas.

Be to, gegužės 2 dieną JAV pajėgos rado 1991 metų Persijos įlankos karo laikų minosvaidžio sviedinį su ipritu, kuris buvo įmontuotas į savadarbę bombą, padėtą kelyje netoli Bagdado, bet nesprogo. Po dviejų savaičių kareiviai surado 155 mm artilerijos sviedinį, kuriame aptikta zarino. Jis taip pat buvo pakelėje padėtoje savadarbėje bomboje. Kai kurie rasti sviediniai buvo Pietų Irake, tuose rajonuose, kur anksčiau buvo ginklų sandėliai. Manoma, jog sprogmenys pagaminti daugiau kaip prieš 10 metų.

Skeptikams gali tekti prikąsti liežuvius

Lietuvos kariuomenės vadas generolas majoras Valdas Tutkus vakar taip pat patvirtino, jog Lenkijos kariai Irake aptiko Sadamo Huseino režimui priklausiusios amunicijos su cheminiu užtaisu.

Pasak V.Tutkaus, jeigu informacija apie rastą cheminį ginklą iki galo pasitvirtintų, būtų visiškai atmesti skeptikų teiginiai apie nepagrįstą JAV vadovaujamos tarptautinės koalicijos įsiveržimą į Iraką. Viena pagrindinių priežasčių intervencijai buvo S.Huseino režimo vengimas atskleisti savo masinio naikinimo ginkluotės programas.

Lengva paslėpti, sunku rasti

V.Tutkus teigė dar neturintis informacijos apie radinio kiekį ir vietą.

“Užtektų ir vieno sviedinio, vienos raketos, kad akivaizdi tiesa apie S.Huseino turėtą masinio naikinimo ginklą pasitvirtintų”, - pabrėžė Lietuvos kariuomenės vadas. Tačiau amerikiečių pareigūnai vakar dar abejojo, ar tai pats pavojingiausias radinys, paskatinęs invaziją į Iraką.

“Tai ginklai, kuriuos lengva paslėpti ir sunku surasti, jeigu nežinai, kur jie paslėpti, ypač žinant, jog Irake yra ir kalnų, ir dykumų”, - sakė generolas majoras V.Tutkus.

Jo teigimu, amunicija su cheminiais ginklais tinkamomis sąlygomis gali būti saugoma dešimtmečius.

Pagal Reuters, PAP, BNS, ELTA pranešimus parengė Stasys JOKŪBAITIS

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų