D. Trumpas kelis mėnesius ragina Jungtines Valstijas perimti Panamos kanalo kontrolę, tačiau jo socialiniame tinkle paskelbtame pranešime taip pat buvo atkreiptas dėmesys ir į itin svarbų Sueco kanalą.
„Amerikiečių kariniams ir komerciniams laivams turėtų būti leista nemokamai plaukti per Panamos ir Sueco kanalus!“ – parašė jis savo socialiniame tinkle „Truth Social“.
Jis teigė, kad abu maršrutai neegzistuotų be Jungtinių Valstijų, ir sakė, kad paprašė valstybės sekretoriaus Marco Rubio (Marko Rubijo) „nedelsiant pasirūpinti“ šia situacija.
Panamiečių prezidentas Jose Raulis Mulino (Chosė Raulis Mulinas), tiesiogiai neminėdamas D. Trumpo, šeštadienį pareiškė, kad Panamos kanalo rinkliavų mokesčius reguliuoja Panamos kanalo valdyba (ACP) – autonominis subjektas, prižiūrintis prekybos kelią.
„Priešingo susitarimo nėra“, – socialiniame tinkle „X“ teigė jis.
JAV gynybos sekretorius Pete'as Hegsethas (Pitas Hegsetas) balandžio pradžioje lankydamasis Panamoje pareiškė, kad JAV siekia susitarimo, pagal kurį jų kariniai laivai galėtų plaukti kanalu „pirmieji ir nemokamai“.
Pagrindinės kanalo naudotojos yra JAV, po jų eina Kinija.
Egipto Sueco kanalu, kuris jungia Aziją ir Europą, iki Jemeno sukilėlių husių išpuolių prieš laivus Raudonojoje jūroje ir Adeno įlankoje buvo gabenama apie 10 proc. pasaulinės jūrų prekybos.
Irano remiami sukilėliai nuo karo Gazos Ruože pradžios atakuoja prekybinius laivus Raudonojoje jūroje, teigdami, kad taip solidarizuojasi su palestiniečiais. Dėl husių išpuolių daugelis bendrovių buvo priverstos rinktis daug ilgesnį maršrutą aplink pietinį Afrikos kyšulį.
Pernai Egiptas pranešė, kad Sueco kanalo pajamos dėl husių išpuolių sumažėjo 60 proc. ir patyrė 7 mlrd. dolerių (6,14 mlrd. eurų) nuostolį.
JAV kariuomenė nuo 2024 sausio puola husių pozicijas, tačiau, į valdžią grįžus D. Trumpui, šios atakos suintensyvėjo, o pastarąjį mėnesį beveik kasdien buvo vykdomi smūgiai.
D. Trumpas pažadėjo, kad kariniai veiksmai tęsis tol, kol jie nebekels grėsmės laivybos laisvei.
(be temos)
(be temos)
(be temos)