„Įvesime jiems 20 proc. (muitą)“, – skelbdamas muitus įvairioms pasaulio šalims Vašingtone sakė D. Trumpas.
Tai JAV prezidentas daro reaguodamas į tai, kad, jo teigimu, ES importui iš JAV taiko 39 proc. muitus, įskaitant „manipuliavimą valiuta ir prekybos kliūtis“.
„Taigi, mes jų atžvilgiu įvedame iš esmės pusę“, – kalbėjo Baltųjų rūmų šeimininkas.
Jis neįvardijo, kokioms konkrečioms prekėms kokie konkretūs muitai bus taikomi.
D. Trumpas Europos Sąjungą pavadino „labai sunkiais prekybos partneriais“.
„Galvojate, kad ES yra labai draugiška, bet jie mus apiplėšinėja. Taip liūdna tai stebėti. Tai apgailėtina“, – sakė JAV prezidentas.
D. Trumpas taip pat nustatė 34 proc. tarifus prekėms iš Kinijos ir 24 proc. muitus Japonijai. Likusioms šalims, įskaitant JK, prezidentas teigė nustatysiantis 10 proc. bazinį tarifą.
„Išlaisvinimo diena“
D. Trumpas trečiadienį, kai skelbia apie muitus įvairioms pasaulio šalims, pavadino „Išlaisvinimo diena“.
Kalbėdamas Baltųjų rūmų Rožyne JAV vėliavų fone, jis nurodė, kad Jungtinės Valstijos buvo „apiplėštos, nuniokotos, išprievartautos ir išgrobstytos tiek artimų, tiek tolimų valstybių – tiek draugų, tiek priešų“.
Kol JAV prezidentas sakė kalbą, dolerio kursas euro atžvilgiu nukrito 1 proc. ir smuko kitų pagrindinių valiutų atžvilgiu.
Respublikonas tvirtino, kad pasirašo įsakymą įvesti „atsakomuosius muitus viso pasaulio šalims“, atsižvelgiant į jų elgesį su JAV.
„Ši diena yra Išlaisvinimo diena“, – sakė D. Trumpas.
Jis pridūrė, kad „Išlaisvinimo diena“ „visiems laikams išliks atmintyje kaip diena, kai atgimė Amerikos pramonė, kaip diena, kai Amerika susigrąžino savo likimą“.
Klausytis kalbos susirinkę prezidento administracijos nariai ir įvairių pramonės šakų atstovai džiugiai sutiko D. Trumpo teiginį, jog muitai „vėl padarys Ameriką turtingą“.
Tačiau respublikonas, laikydamas naujausių tarifų sąrašą, nurodė esąs „labai malonus“, todėl pritaikė tik pusę to, kokius tarifus prekybos partnerės taiko JAV eksportui.
D. Trumpas kelias savaites užsimindavo apie šias priemones, iš pradžių teigdamas, kad tarifai tiesiog atitiks bet kokius kitų šalių taikomus mokesčius.
Kritikai sako, kad dėl muitų ne tik nukentės JAV vartotojai, nes importuotojai sieks taip padengti išlaidas, bet gali padidėti ir žalingos recesijos rizika šalyje ir užsienyje.
„Neatitinka niekieno interesų“
Pasaulio rinkose prieš D. Trumpo pareiškimą kelias dienas tvyrojo nerimas, o šalys ragino pradėti derybas, net jei rengia atsakomąsias priemones.
Muitai taip pat sustiprino nuogąstavimus, kad JAV prezidentas dar labiau atsitraukia nuo Vašingtono sąjungininkų ir pereina prie naujos tvarkos, pagrįstos Jungtinių Valstijų viršenybės vizija.
Iki pat paskutinės minutės pasaulis spėliojo apie D. Trumpo tarifų apimtį ir mastą, o Baltieji rūmai nurodė, kad likus vos kelioms valandoms iki jų paskelbimo respublikonas vis dar juos tobulino.
Ketvirtadienį 0 val. 01 min. vietos (04 val. 01 min. Grinvičo) laiku taip pat turėtų įsigalioti D. Trumpo praėjusią savaitę paskelbti 25 proc. automobilių tarifai.
JAV prekybos partneriai nurodė, kad žada reaguoti į D. Trumpo muitus, ir mėgino sudaryti su juo susitarimus, siekdami išvengti tarifų.
Trečiadienį Vokietija įspėjo, kad prekybos karas turės neigiamą poveikį abiem pusėms.
Prancūzijos vyriausybės atstovė spaudai nurodė, kad ES į D. Trumpo muitus atsakys iki balandžio pabaigos.
Manoma, kad Paryžius pirmiausiai reaguos į JAV veiksmus dėl plieno ir aliuminio, o vėliau sektų priemonės atskiriems sektoriams.
Jungtinės Karalystės (JK) ministras pirmininkas Keiras Starmeris (Kiras Starmeris) sakė, kad „prekybos karas neatitinka niekieno interesų“. Jis taip pat dėjo daug pastangų, kad D. Trumpas suteiktų išlygą, tačiau pastangos buvo bevaisės.
(be temos)