Humanitarinės pagalbos grupė „Volunteers Tbilisi“ anksčiau pranešė, kad mažiausiai 56 ukrainiečiai – daugiausia kaliniai, atlikę bausmę ir vėliau gavę įsakymą išvykti iš Rusijos – laikomi rūsyje netoli Rusijos ir Sakartvelo sienos.
Ukrainos užsienio reikalų ministras Andrijus Sybiha pranešė, kad 43 ukrainiečiai, „įskaitant buvusį politinį kalinį Andrijų Kolomijecą“, buvo evakuoti iš Sakartvelo per Moldovą. Daugelis šių žmonių neturėjo dokumentų.
Prie Rusijos ir Sakartvelo sienos dar liko žmonių, kurie ten laikomi „sunkiomis“ sąlygomis, parašė ministras socialiniame tinkle „X“.
Pasak „Volunteers Tbilisi“ vadovės Marijos Belkinos, su asmenimis, laikomais prie Darjalo perėjos, elgiamasi „nežmoniškai“.
„Sąlygos nežmoniškos. Jiems trūksta būtiniausių dalykų – maisto, vandens, sanitarinių sąlygų“, – sakė ji naujienų agentūrai AFP ir pridūrė, kad kai kurie iš deportuotų asmenų turi rimtų sveikatos sutrikimų, įskaitant įtariamą tuberkuliozę ir ŽIV.
M. Belkina teigė, kad Rusija gali paspartinti deportacijas prieš rugsėjį numatomus Sakartvelo migracijos įstatymų pakeitimus, kuriais siekiama sugriežtinti patekimo į šalį tvarką.
Nors Sakartvelas oficialiai neuždarė sienos Ukrainos piliečiams, M. Belkina teigė, kad dėl neseniai pasikeitusios politikos įvažiavimas buvo atidėtas net tiems, kurie turėjo biometrinius pasus.
Kai kuriems jų tenka laukti iki dviejų savaičių.
„Rusija Ukrainos piliečių deportaciją per Sakartvelą naudoja kaip ginklą“, – pabrėžė A. Sybiha ir paragino Rusiją deportuotuosius vežti tiesiai prie sienos su Ukraina.
Nėra aišku, kiek žmonių liko pasienio centre. Patalpoje, kur jie laikomi, yra tik 17 lovų ir nėra elementarių patogumų, o kai kurie žmonės, pasak „Volunteers Tbilisi“, ten laikomi jau ne vieną savaitę.
Teisių grupių skaičiavimais, artimiausiomis savaitėmis į pasienį gali būti perkelta dar iki 800 ukrainiečių.