Tačiau, pasak opozicijos įstatymų leidėjų ir stebėtojų, jos iš esmės naikina dviejų pagrindinių šalies kovos su korupcija institucijų nepriklausomybę.
NABU nustato ir tiria korupcijos atvejus valstybės institucijose, o SAP vykdo baudžiamąjį persekiojimą dėl korupcijos.
Teisės aktas buvo priimtas kitą dieną po to, kai buvo sulaikytas vienoje iš agentūrų dirbantis pareigūnas.
Per pastarąjį dešimtmetį narystės Europos Sąjungoje (ES) siekianti Ukraina sugriežtino kovos su korupcija priemones, tačiau korupcijos skandalai tebekamuoja šalį net ir po Rusijos invazijos.
Nepaisant kritikos, pataisoms pritarė 263 įstatymų leidėjai, 13 balsavo prieš, o dar 13 susilaikė.
Kad jos įsigaliotų, dar reikia prezidento Volodymyro Zelenskio parašo.
NABU ir SAP vadovai paragino prezidentą šias pataisas vetuoti.
„Šiandien antikorupcinė infrastruktūra, kuri buvo sukurta kaip „Euromaidano“, kaip visuomenės prašymas, kaip prašymas kovoti su aukšto lygio korupcija, yra faktiškai sunaikinta“, – portalas „Ukrajinska Pravda“ cituoja NABU direktorių Semeną Kryvonosą.
Kratos
Išvakarėse pareigūnai įvairiuose Ukrainos regionuose atliko mažiausiai 70 kratų pas 15 NABU darbuotojų. Biuro teigimu, saugumo pajėgos neturėjo atitinkamo teismo leidimo.
NABU detektyvai kaltinami valstybės išdavyste, neteisėta prekyba su Rusija ir korupcija oligarchų interesais. Vienas NABU darbuotojas buvo sulaikytas dėl įtarimų šnipinėjus Rusijai.
SBU ir Generalinės prokuratūros atstovai taip pat tikrina valstybės paslapčių apsaugos būklę SAP.
ES ambasadorė Ukrainoje Katarina Mathernova socialiniame tinkle „X“ po šių kratų sakė, kad „dabar kaip niekad svarbu išsaugoti reformų pasiekimus, kad išlaikytume paramą, reikalingą nugalėti priešą“.
Bendrija anksčiau teigė, kad jai „kelia susirūpinimą pastarojo meto Ukrainos veiksmai, susiję su kovos su korupcija institucijomis“, ir pabrėžė, kad Briuselis „teikia Ukrainai didelę finansinę paramą, kuri priklauso nuo pažangos skaidrumo, teismų reformos ir demokratinio valdymo srityse“.
Ukrainos nevyriausybinė organizacija „Kovos su korupcija veiksmų centras“ pareiškė, kad dėl šio įstatymo antikorupcinės agentūros iš esmės neteko prasmės, nes V. Zelenskio „generalinis prokuroras nutrauks tyrimus dėl visų prezidento draugų“.
„Transparency International“ skyrius Ukrainoje šiuos reidus pavadino „valdžios institucijų mėginimu pakenkti po orumo revoliucijos Ukrainoje įsteigtų kovos su korupcija institucijų nepriklausomumui“.
NABU pradėjo veikti 2015-aisiais, po metais anksčiau vykusio proeuropietiško protesto judėjimo, pavadinto „Orumo revoliucija“ arba „Euromaidanu“, kaip dalis reformų, kuriomis siekta priartinti Kyjivą prie Europos.
Organizacija „Transparency International“ savo Korupcijos suvokimo indekse 2024 metais Ukrainai skyrė 105 vietą iš 180 šalių, palyginti su 144 vieta 2013 metais.
(be temos)
(be temos)