Ukraina žengė istorinį žingsnį NATO link (Rusijos atsakas) | KaunoDiena.lt

UKRAINA ŽENGĖ ISTORINĮ ŽINGSNĮ NATO LINK (RUSIJOS ATSAKAS)

  • 5

Ukraina antradienį žengė istorinį žingsnį narystės NATO link, kai parlamentas panaikino tai daryti draudusią nuostatą, tačiau šis sprendimas neabejotinai pakurstys Rusijos pyktį, artėjant svarbioms deryboms dėl pastangų užbaigti Ukrainą krečiantį separatistinį karą.

Aukščiausioji Rada, kurioje proeuropietiška vyriausybė turi tvirtą paramą, balsuodama nusprendė panaikinti draudimą jungtis prie užsienio karinių blokų, panašų į Šveicarijos neutralitetą. Už šią pataisą balsavo 303 deputatai - 77 daugiau negu reikėjo jos priėmimui.

Kreipdamasis į deputatus prieš balsavimą Ukrainos užsienio reikalų ministras Pavlo Klimkinas pareiškė, kad atsisakydama neutralumo Ukraina rodo savo nusiteikimą pasukti Europos ir Vakarų link.

"Tai ves integravimosi į Europos ir Euroatlantinę erdvę link", - sakė jis.

Prezidentas Petro Porošenka pažadėjo užtikrinti Ukrainai Vakarų valstybių karinę apsaugą, kai laimėjo rinkimus, organizuotus po to, kai vasarį Kijeve buvo nuverstas ankstesnis Kremliaus palaikomas prezidentas Viktoras Janukovyčius.

„Ukrainos kova už nepriklausomybę, teritorinį vientisumą ir suverenumą tapo lemiamu veiksniu mūsų ryšiuose su pasauliu“, – P.Porošenka pirmadienio vakarą sakė užsienio ambasadoriams Kijeve.

Ukraina įsipareigojo išlikti neutrali 2010 metais, smarkiai spaudžiant Rusijai. Subyrėjus Sovietų Sąjungai, šalis siekė narystės NATO, bet Kijevas, kurį slėgė didelės korupcijos našta ir kurio ginkluotosios pajėgos išgyveno nuosmukį, niekada nebuvo laikomas tvirtu kandidatu.

Praeitą žiemą įvykusi revoliucija Kijeve sužlugdė Rusijos prezidento Vladimiro Putino planus įtraukti Ukrainą į naują Kremliaus vadovaujamą bloką, kuris galėtų tapti varžovu NATO ir Europos Sąjungai (ES).

Maskva taip pat buvo iškėlusi sąlygą, kad Kijevas turi susilaikyti nuo prisijungimo prie bet kokių karinių blokų, jeigu siekia sutarties, galinčios užbaigti prorusiškų separatistų sukilimą, per pastaruosius aštuonis mėnesius nusinešusį apie 4,7 tūkst. žmonių gyvybių rytų Ukrainoje.

V.Putino požiūrį, kad NATO kelia didžiausią grėsmę šiuolaikinei Rusijai, dar labiau sustiprino pastaraisiais metais smarkiai padidėjusi įtampa tarp Maskvos ir Vakarų šalių dėl krizės Ukrainoje.

„Iš esmės prašymas priimti į NATO pavers Ukrainą potencialia Rusijos karine priešininke“, – Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas perspėjo pirmadienį socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbtoje žinutėje.

Pasak jo, Ukrainos sprendimas atsisakyti neutraliteto ir penktadienį JAV prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) pasirašytas teisės aktas, numatantis naujas sankcijas Maskvai „sukels labai neigiamų pasekmių“.

„Ir mūsų šalis turės į jas atsakyti“, – pabrėžė D.Medvedevas.

Tikėtina, kad šis sprendimas paveiks trapias taikos derybas, kurios, kaip P.Porošenka paskelbė pirmadienį, turi vykti šią savaitę Baltarusijos sostinėje Minske.

P.Porošenka sakė, kad buvo susitarta, jog Kijevo ir sukilėlių derybininkai susitiks trečiadienį ir penktadienį, stebint Rusijos ir Europos pasiuntiniams. Prezidentas pažymėjo, kad tas susitarimas buvo pasiektas per konferencinį pokalbį telefonu su Vokietijos kanclere Angela Merkel ir Prancūzijos prezidentu Francois Hollande (Fransua Holandu) – pagrindiniais Vakarų šalių tarpininkais Ukrainos krizėje.

Maskva šį savo kaimynės sprendimą jau įvertino kaip nedraugišką žingsnį, kuris tik „pagausins nemalonumų“ dvišaliuose ryšiuose.

„Tai nedraugiškas žingsnis mūsų atžvilgiu. Šis politinis vektorius tik pagausins nemalonumų ir aštrumo santykiuose. Mes tai vertiname neigiamai“, – naujienų agentūra „Interfax“ citavo Andrejų Keliną, Rusijos pasiuntinį prie Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO).

Rusija: atsigręžimas į NATO duos „absoliučiai priešingų rezultatų“

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas antradienį pareiškė, jog Ukrainos sprendimas atsisakyti nuostatos, kad šalis negali jungtis užsienio karinių blokų, duos „absoliučiai priešingų rezultatų“.

Šis žingsnis ir Kijevo ambicijos prisijungti prie NATO „didina konfrontaciją, kuria iliuzija, kad priiminėjant tokius įstatymus galima sureguliuoti gilią vidinę Ukrainos valstybės krizę“, sakė S.Lavrovas, kurio žodžius transliavo televizija.

Rašyti komentarą
Komentarai (5)

mizantropas

ar pastebėjote? kai tik Ukraina žengia kokį nors žingsnį, tuoj kišasi visiškai svetima valstybė rusija ir ima šantažuoti, gąsdinti, rėkauti ir rodo savo teises į šią, jai nepriklausomą valstybę. O dabar net grasina, nedrįskit bandyti stoti į NATO, o pati rusija ką išdarinėja? viską ką tik sumano, net užpuola savo kaimynę, aneksuoja ir išžudo jos gyventojus. Tai kuri šalis gali reikšti daugiau pretenzijų? Tokią rusiją būtina sutrinti iki pelenų.

tam RUSAS

puiku, puiku, parėkauk, parašyk, kaip myli prasivogusią, nusigyvenusią, teroristinę rusiją ir jos vadą beprotį putkiną. Ukraina pagaliau pati spręs, kur jai eiti ir su kuo. Baigiasi rusijos - pasaulio policininko rolė, greit nuo jos atšoks ir visos šalys, prisijungusios prie Muitų sąjungos. Tikrai gaila apgautų rusijos žmonių, bet viskam būna galas ir jie irgi supras, kad putinas juos išnaudoja ir apgaudinėja. Iš kur putkinas susikrovė protu nesuvokiamus turtus?

pasivadinusiam RUSU

BERNIUK, PRIMENU TAU TSRS JUOKELIUS/ KALXOZ PO IMENU 40 LIET BIEZ UROZAJA/, /20 LIET V ODNOJ FUFAIKIE/ / NAS KOLXOZ MILIONIER, CIELYJ MILIJON ZADALZALI GASUDARSTVU/. ATMETANT RUSISKUS JUOKELIUS, TAI TURBUT ISLINDAI IS PO MOTINOS SIJONO LIETUVOJE, NEI KARTO NEBUVES RUSIJOJE. AR UKRAINOJE IR DREBIAI PROTINGA MINTI.JAUNUOLI TU ESI LIETUVOS NEISAUKLETA ISGAMA, TURBUT BAIGES KURIA NORS LIETUVOS RUSU MOKYKLA.DIDZIAI APGAILESTAUJU, SKAMBETU VEL LENINO KALBA /JIESLI VAM DALI ABRAZOVANIJIE, ETA NIEZNACIT, STO VY IEGO PALUCILI/
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS