Džihadistų grupuotė „Islamo valstybė“ (IS), kuri yra užėmusi dideles Irako ir Sirijos teritorijos dalis, įsteigė kovotojų rengimo stovyklas Rytų Libijoje, trečiadienį pranešė svarbus JAV generolas ir pridūrė, jog Amerikos kariškiai atidžiai stebi šią situaciją.
Vakarų šalys vis labiau nerimauja dėl to, kad Libiją krečianti politinė sumaištis gali suteikti derlingą dirvą islamo ekstremistams, bet generolas Davidas Rodriguezas (Deividas Rodrigesas) atmetė karinių veiksmų prieš tas „atsirandančias“ stovyklas galimybę artimiausioje ateityje.
„Jie (IS) ten steigia parengimo stovyklas“, – žurnalistams sakė D.Rodriguezas, kuris vadovauja JAV Afrikos vadovybei.
Pasak jo, ta IS veikla dar yra „labai maža ir (tik) atsirandanti“.
D.Rodriguezas sakė, jog tose stovyklose yra „maždaug pora šimtų kovotojų“ ir kad JAV pajėgos toliau stebės tą rajoną, kad žinotų, ar IS narių ten daugėja.
Jungtinės Valstijos rengia smūgius iš oro IS kovotojams Irake ir Sirijoje, bet paklaustas, ar kovotojų parengimo stovyklos Libijoje yra potencialus taikinys Amerikos pajėgoms, D.Rodriguezas atsakė: „Ne, ne šiuo metu“.
Bet kokie Irano smūgiai prieš IS džihadistus būtų „teigiami“, sako Kerry
JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry (Džonas Keris) trečiadienį pareiškė, kad bet kokie Irano kariniai veiksmai prieš džihadistų judėjimą „Islamo valstybė“ (IS) Irake yra „teigiami“.
Tai jis pareiškė po to, kai Pentagonas nurodė, jog Teherano oro pajėgos surengė smūgių prieš tą grupuotę.
J.Kerry, pirmininkaujantis kovai su IS įkurtos koalicijos ministrų susitikimui Briuselyje, sakė, kad tarptautiniai aviacijos smūgiai pagaliau sustabdė džihadistų puolimą Irake ir Sirijoje, bet pripažino, kad šiai grupuotei įveikti gali prireikti ne vienerių metų.
Aukštas pareigas užimantis JAV generolas Davidas Rodriquezas (Deividas Rodrigesas) taip pat perspėjo, kad IS įkūrė mokymo stovyklas rytų Libijoje, pridūręs, kad jos kol kas nėra koalicijos taikinys, nes jų veiklos mastas dar „labai mažas“.
J.Kerry sakė per 60 koalicijos šalių pareigūnų susitikimą Briuselyje, kad per kampaniją įvykdyti apie 1 000 aviacijos smūgių padarė „reikšmingą“ poveikį sunitų ekstremistų grupuotei, kuri birželį savo kontroliuojamose teritorijose Sirijoje ir Irake paskelbė „kalifatą“.
„Mūsų įsipareigojimas tikriausiai bus matuojamas metais“, – JAV diplomatijos vadovas sakė per susitikimą NATO būstinėje, pridūręs, kad partneriai „dalyvaus šioje kampanijoje kiek reikės, kad ji nugalėtų“.
Kita vertus, Irano palaikomas Sirijos prezidentas Basharas al Assadas (Bašaras Asadas) kritikavo Vakarų ir arabų šalių aviacijos smūgius, sakydamas, kad jie nepadarė jokio poveikio. Šis pareiškimas atspindi sudėtingą padėtį regioną krečiančiame konflikte.
J.Kerry neigė, kad Vašingtonas kaip nors derina karinius veiksmus su Teheranu, kai Pentagonas nurodė, jog Irano naikintuvai „F-4 Phantom“, įsigyti iš JAV dar prieš 1979 metų islamo revoliuciją, buvo panaudoti prieš IS kovotojus Irako rytinėje Dijalos provincijoje.
Tačiau jis užsiminė, kad egzistuoja bendras supratimas tarp šiitiško Irano ir Jungtinių Valstijų, jog reikia kovoti su bendra grėsme.
„Jeigu Iranas imasi (IS džihadistų) tam tikroje vietoje ... ir tai daro poveikį, tuomet bus bendras poveikis, (kuris) bus teigiamas“, – J.Kerry sakė per spaudos konferenciją po susitikimo.
Naujausi komentarai