Kinijoje – teisėjų žmogžudysčių banga Pereiti į pagrindinį turinį

Kinijoje – teisėjų žmogžudysčių banga

Kinijoje – teisėjų žmogžudysčių banga
Kinijoje – teisėjų žmogžudysčių banga / Scanpix nuotr.

Dirbti teisme Kinijoje – pavojingas užsiėmimas. Per pastaruosius kelerius metus net keli kinų teisėjai atsisveikino su gyvybe.

2005 m. vienas ūkininkas iš Hunano provincijos nusiuntė į teismą krepšį, pilną savadarbių sprogmenų. Bombai sprogus teismo salėje vienas žmogus žuvo, dar du buvo sunkiai sužeisti.

Pernai vienas įniršęs kaltinamasis Hubėjaus provincijos teisme subadė keturis teisėjus.

Paradoksalu, kad ranką prieš Temidės tarnus Kinijoje kelia tie, kurie tarsi ir neturi svaraus pagrindo to daryti.

Štai prieš dvi savaites Pekine dirbanti teisėja 38 metų Ma Caiyun atsisveikino su gyvybe dėl to, kad, kaip tvirtina nusikaltimo tyrėjai, priėmė nepalankius nuosprendžius dviejų vyrų skyrybų bylose. Pasak Pekino policijos, vienas iš užpuolikų ne tik šaltakraujiškai nušovė teisėją, bet ir pasikėsino į savo buvusios žmonos sugyventinį. Vyras vėliau ligoninėje taip pat mirė.

Hubėjaus provincijoje įvykdytą žmogžudystę sukėlė įprastas darbo ginčas tarp apskundusio savo darbovietę darbininko bei kompanijos. Kadangi teismas priėmė palankų darbdaviui sprendimą, darbininkas teisėjams atkeršijo.

Šio smurto protrūkio Kinijos pareigūnai negali paaiškinti.

Žinoma, tam tikras teismo verdiktas visuomet gali sukelti kurios nors pusės nepasitenkinimą. Be to, įvertinus tai, kad teisėjams tenkantis darbo krūvis – didelis daugelyje pasaulio šalių, pasitaiko atvejų, kai nuosprendis sukelia daug abejonių net ir nesuinteresuotoms grupėms. Ką jau kalbėti apie korupciją teismuose.

Vis dėlto, ar nepalankus teismo nutarimas skyrybų byloje arba dėl paskolos suteikimo yra priežastis smurtauti?

2010 m. Chenas Hongshengas ir Liu Fengjianas, teismui svarstant paskolos suteikimo bylą, teisėjus apipylė rūgštimi. Šie vyrai teisme buvo atsakovai. Du teisėjų kolegijos nariai patyrė trečiojo laipsnio nudegimų ir iš dalies apako. Tais pačiais metais vyras, dirbęs Kinijos Hunanio provincijos banke apsauginiu, pateko į teismo salę ir nušovė ten tris teisėjus, vėliau nusižudė pats.

Panašių išpuolių – labai daug, tad Kinijos valdžia jau pažadėjo, kad stiprins Temidės tarnų apsaugą.

 

Pasak valdžios pareigūnų, tų, kurie ketina trikdyti teismo darbą arba apsunkinti teisėjų gyvenimą, susilauks labai skaudžių padarinių. Pirmiausia – ketinama griežtinti bausmes. Be to, bus įslaptinti teisėjų telefonų numeriai, namų adresai ir kita jautri informacija.

Kita vertus, ne tik teisėjai Kinijoje kenčia – labai dažnai pasitaiko atvejų, kai užpuolami gydytojai.

"Kinijoje, kitaip nei Vakaruose, trys iš pačių gerbiamiausių profesijų tarsi nurašytos. Normalioje visuomenėje trys profesijos ir jų atstovai – neliečiami: tai gydytojai, teisininkai ir teisėjai. Pirmieji gelbsti žmonių gyvybes, antrieji – saugo visuomenę nuo neteisingumo, o tretieji – užtikrina teisingumą. Kinijoje būdamas gydytoju arba teisėju rizikuoji savo gyvybe", – piktinosi vienas teisininkas savo paskyroje viename socialiniame tinklalapyje, reaguodamas į teisėjos Ma Caiyun nužudymą.

Nemažai teisėjų Kinijoje atsisako darbo ne tik dėl to, kad gali būti nužudyti tiesiog teismo salėje, bet ir dėl to, kad atlyginimai – maži, o darbo krūvis – labai didelis. Nenuostabu, kad dėl to pasitaiko daug atvejų, kai nuosprendžiai netenkina ieškovų arba atsakovų.

Štai vienas teisėjas iš Hunano provincijos išplatino viešą atsistatydinimo laišką, kuriame pažymėjo, kad dėl darbo krūvio nebegali tinkamai pasirūpinti savo vaikais.

Nors Kinijos prezidentas Xi Jinpingas asmeniškai atkreipė dėmesį į problemas šalies teisingumo sistemoje, ekspertai sako, kad situacija nedaug pagerėjo.

Susan Finder, Pekino universiteto Tarptautinės teisės mokykloje vizituojanti mokslininkė, pastebėjo, kad teisėjai Kinijoje gyvena lyg ant parako statinės.

"Susidaro toks įspūdis, kad daugeliui teisėjų Kinijoje kyla klausimas: Po šimts, kodėl aš ten einu ir dirbu savo darbą? Juk niekada negali žinoti, kuris iš teismo salėje esančių žmonių nenutrūks nuo grandinės", – pakomentavo ekspertė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra