Poreikis kovoti su „terorizmu“ didėja, bet paties termino reikšmė tebėra miglota | KaunoDiena.lt

POREIKIS KOVOTI SU „TERORIZMU“ DIDĖJA, BET PATIES TERMINO REIKŠMĖ TEBĖRA MIGLOTA

  • 1

Panašu, kad nuo Vašingtono iki Paryžiaus, Teherano ir Damasko visi sutinka, jog didėja poreikis kovoti su „terorizmu“, tačiau šios sąvokos reikšmę paaiškinti gana keblu.

Jungtinėms Valstijoms ir jų partnerėms Vakaruose džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS), užėmusio dideles teritorijas Irake bei Sirijoje, kovotojai neabejotinai prilygsta teroristams.

Tačiau Sirijos prezidentas Basharas al Assadas (Bašaras Asadas) teroristais vadina visus savo vyriausybės oponentus – tiek ginkluotus, tiek neginkluotus. Šie atsilygina tuo pačiu: Damasko režimą įvardija teroristine valstybe.

Teroristų terminas taip pat būdavo taikomas separatistams rytų Ukrainoje ir Kinijos neramiame Sindziango regione arba protestuojantiems studentams Venesueloje.

Praėjus dviem šimtmečiams po to, kai šis terminas pirmąkart pasirodė, taip pat daugiau nei dešimtmečiui po 2001 metų rugsėjo 11-osios atakų Jungtinėse Valstijose, aiškus „teroristų“ apibrėžimas dar nėra sukurtas.

„Terminas „teroristas“ buvo išplėstas tiek, jog jis dabar tereiškia „mano priešas“, – sakė psichiatras ir rašytojas Marcas Sagemanas (Markas Seidžamanas), buvęs JAV centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) agentas.

„Taigi reiškinius vertiname iš savo perspektyvos: jeigu vienas iš mūsiškių – kovotojas, jeigu vienas iš jų – teroristas“, – pridūrė jis.

Terorizmo terminas buvo plačiai vartojamas ruošiantis išplėsti JAV karinę kampaniją prieš IS.

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry (Džonas Keris) šias pastangas įvardijo kaip „didelę kovos su terorizmu operaciją“, o Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as (Fransua Holandas) teigė, jog „irakiečių kova su terorizmu taip pat yra mūsų kova“.

Teherane užsienio reikalų viceministras Hosseinas Amiras-Abdollahianas (Hoseinas Amiras-Abdolahianas) sakė, kad Irako ir Sirijos vyriausybės „įsitraukusios į didelę kovą su terorizmu“, o vienas aukšto rango B.al Assado patarėjas tikino, kad Sirija tapo terorizmo auka nuo pat sukilimo prieš vyriausybę pradžios 2011 metų kovą.

Pasak Sarah Marsden (Saros Marsden), dėstančios Šv.Andriejaus universiteto Handos terorizmo ir politinio smurto studijų centre, šio žodžio vartojimas tampa vis labiau subjektyvus.

„Faktas, kad JT (Jungtinės Tautos) dešimtmečius mėgino pasiekti susitarimą dėl terorizmo apibrėžimo, atspindi giliai ginčijamą šios koncepcijos prigimtį“, – pažymėjo S.Marsden.

Jungtinės Tautos nuo 1972 metų mėgino nustatyti terorizmo apibrėžimą, tačiau nesugebėjo to padaryti, nors nuo 1996 metų priėmė 13 konvencijų dėl kovos su terorizmu.

Pasak ekspertų, pagrindinė problema – jog daugelį grupuočių vieni laiko teroristinėmis, o kiti – kovojančiomis dėl išsivadavimo.

Šaknys – Prancūzijos revoliucijoje

Terminas „teroristas“ buvo pirmąkart panaudotas 1790 metais per Prancūzijos revoliuciją, siekiant diskredituoti Maximilieną de Robespierre'ą (Maksimilianą de Robespjerą), siuntusį savo priešininkus į giljotiną.

Iš pradžių jis buvo retai naudojamas, nors Rusijos anarchistai, 1881 metais nužudę carą Aleksandrą II, didžiavosi, kad yra vadinami teroristais.

Kolonijinės galybės Prancūzija ir Italija savo valdymo priešininkus dažniau įvardydavo „banditais“, Rusijos komunistai – „sabotuotojais“, o 8-o dešimtmečio Lotynų Amerikos kariniai režimai naudodavo terminą „asmenys, užsiimantys ardomąja veikla“.

Tačiau terminas „teroristai“ buvo taikomas vis dažniau: 6-ame dešimtmetyje jį naudojo prancūzai Alžyre, o 8-ame ir 9-ame dešimtmetyje – Didžioji Britanija per neramumus Šiaurės Airijoje.

Pasak S.Marsden, „teroristų“ terminą imta plačiausiai vartoti po atakų 2001 metų rugsėjo 11-ąją.

„Atsakas į „al Qaeda“ atakas žymėjo tašką, kai buvo pradėta plačiau vartoti tokio pobūdžio kalbą“, – sakė ji, pridūrusi, kad žiniasklaida ir politikai žodžius „terorizmas“ ir „teroristas“ pavertė terminais, tinkamais nusakyti visokiausiems priešams.

Kai kurie ekspertai pažymi, kad Jungtinėms Valstijoms ir jų sąjungininkėms vertėtų naudoti siauresnės prasmės terminą.

Terorizmo ekspertas Jensas Davidas Ohlinas (Jensas Deividas Oulinas), dirbantis Cornellio (Kornelio) universiteto Teisės mokykloje, sako, jog priešingu atveju koalicija, suburta kovoti su IS, kai kurių jėgų gali būti laikoma paskelbusia karą islamui.

„Geresnis veiksmų planas būtų įvardyti priešą kaip konkrečias grupuotes, tokias kaip „al Qaeda“ arba IS“, – pažymėjo J.D.Ohlinas.

Rašyti komentarą
Komentarai (1)

jankis

pats didžiausias pasaulio teroristas ir yra suknista amerika

SUSIJUSIOS NAUJIENOS