Į Salvadorą deportuotas venesuelietis paduoda JAV administraciją į teismą Pereiti į pagrindinį turinį

Į Salvadorą deportuotas venesuelietis paduoda JAV administraciją į teismą

2025-07-25 11:28
Jūras Barauskas (ELTA)

Į liūdnai pagarsėjusį kalėjimą Salvadore iš JAV deportuotas venesuelietis ketvirtadienį žengė pirmuosius žingsnius siekdamas paduoti prezidento Donaldo Trumpo administraciją į teismą.

Į Salvadorą deportuotas venesuelietis paduoda JAV administraciją į teismą
Į Salvadorą deportuotas venesuelietis paduoda JAV administraciją į teismą / Scanpix nuotr.

27-erių metų Neiyerveras Adrianas Leonas Rengelas buvo vienas iš 252 Venesuelos migrantų, JAV prezidento Donaldo Trumpo nurodymu vykdant plačiai nuskambėjusią masinę migrantų deportaciją išsiųstų į Terorizmo sulaikymo centrą (CECOT).

Administracijos teigimu, šie vyrai buvo susiję su smurtaujančiomis gaujomis, tačiau į Salvadorą jie buvo išsiųsti be teismo.

„Jei jie būtų ištyrę kiekvieną asmenį, nebūtų mūsų siuntę į CECOT“, – savo namuose Venesueloje naujienų agentūrai AFP sakė N. Rengelas.

Dabar N. Rengelas, kuris teigia, kad per keturis CECOT praleistus mėnesius patyrė fizinį ir psichologinį smurtą, Vidaus saugumo departamentui pateikė administracinį ieškinį, o tai yra pirmas žingsnis siekiant iškelti bylą federalinei vyriausybei.

1,3 mln. JAV dolerių žalos atlyginimo reikalaujantis N. Rengelas praėjusią savaitę buvo išlaisvintas per Karakaso ir Vašingtono kalinių mainus. Jo partnerė ir brolis vis dar yra JAV.

„Ką darysime dėl visko, ką turėjome ir ką praradome? Kaip tai susigrąžinsime?“, – sakė N. Rengelas.

„Jie turėtų sumokėti už mums padarytą skriaudą... už mano motinos ir dukters kančias.“

Ieškinį N. Rengelo vardu pateikė Demokratijos gynimo fondas (DDF) ir Jungtinių Lotynų Amerikos piliečių lyga.

„Federalinės vyriausybės darbuotojai neteisėtai ir aplaidžiai sulaikė ir be priežasties ar tinkamo proceso išsivežė N. Rengelą iš šalies“, – ketvirtadienį pareiškė DDF.

„P. Rengelas... buvo vienas iš grupės Venesuelos piliečių, kuriuos federalinis teismas nurodė vyriausybei neišvežti arba grąžinti, jei jie jau yra pakeliui, tačiau šis įsakymas buvo praignoruotas.

Vietoj to jis buvo perkeltas į liūdnai pagarsėjusį didžiausio saugumo Salvadoro megakalėjimą, kur jo negalėjo nepasiekti niekas iš išorinio pasaulio, įskaitant jo šeimą.“

Vykdydama neatidėliotinas deportacijas, administracija rėmėsi karo meto Užsienio priešų įstatymu.

Dienraštis „The New York Times“ pranešė, kad iš daugiau nei 250 vyrų, išsiųstų į Salvadorą, mažiausiai 32 buvo apkaltinti arba nuteisti už sunkius nusikaltimus, tačiau dauguma jų neturėjo jokių nusikalstamų ryšių.

Šeimos nariai tvirtino, kad deportuoti vyrai nebuvo gaujų nariai, o iš šalies išsiųsti buvo be tinkamo teismo proceso.

„Nereikia būti konstitucijos žinovu, kad Rengelo byla priverstų sunerimti“, – sakė Demokratijos gynimo fondo vykdomasis pirmininkas Normas Eisenas.

„Jei esi amerikietis, kuris tiki teisingumu, ši byla turėtų tave sukrėsti.

Sulaikyti ir pradanginti žmogų be priežasties ir galimybės kreiptis į teismą – neteisėta ir pasibjaurėtina.“

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra