Izraelis kaltinamas vykdantis karo nusikaltimą Gazoje | KaunoDiena.lt

IZRAELIS KALTINAMAS VYKDANTIS KARO NUSIKALTIMĄ GAZOJE

  • 0

Žmogaus teisių organizacija „Human Rights Watch“ (HRW) ketvirtadienį paskelbtoje ataskaitoje teigė, kad Izraelio pakartotiniai įsakymai evakuotis iš Gazos Ruožo prilygsta „karo nusikaltimui – prievartiniam perkėlimui“ ir „etniniam valymui“ kai kuriose palestiniečių teritorijos dalyse.

„Human Rights Watch“ surinko įrodymų, kad Izraelio pareigūnai vykdo karo nusikaltimą – prievartinį perkėlimą“, – sakoma HRW ataskaitoje.

Anot organizacijos, „Izraelio veiksmai taip pat atitinka etninio valymo apibrėžtį“ tose teritorijose, į kurias palestiniečiai negalės grįžti.

HRW tyrėja Nadia Hardman pažymėjo, kad 172 puslapių ataskaitos išvados grindžiamos interviu su perkeltaisiais Gazos Ruožo gyventojais, palydoviniais vaizdais ir viešais pranešimais, paskelbtais iki 2024 metų rugpjūčio.

Nepaisant Izraelio, teigiančio, kad gyventojai perkeliami dėl saugumo arba kariniais sumetimais, N. Hardman mano, kad „Izraelis negali paprasčiausiai remtis ginkluotų grupuočių buvimu, kad pateisintų civilių gyventojų perkėlimą“.

„Norėdamas visiškai laikytis tarptautinės humanitarinės teisės, Izraelis kiekvienu atveju turėtų įrodyti, kad civilių gyventojų perkėlimas buvo vienintelė išeitis“, – pažymėjo ji.

Jungtinės Tautos (JT) nurodo, kad 2024 metų spalio skaičiavimais dėl karo buvo perkelta 1,9 mln. Gazos Ruožo gyventojų. Prieš karą, kuris prasidėjo po precendento neturinčio islamistų kovotojų grupuotės „Hamas“ išpuolio 2023 metų spalio 7 dieną, šioje palestiniečių teritorijoje gyveno 2,4 mln. žmonių.

„Sistemingas didelių Gazos Ruožo teritorijų pavertimas negyvenamomis (...) – kai kuriais atvejais visam laikui (...) – prilygsta etniniam valymui“, – spaudos konferencijoje pareiškė HRW Artimųjų Rytų skyriaus atstovas spaudai Ahmedas Benchemsi.

HRW ataskaitoje ypač atkreiptas dėmesys į Filadelfijos ir Netzarimo koridorius, kuriuos Izraelio kariuomenė „sulygino su žeme, išplėtė ir išvalė“, kad sukurtų buferines zonas ir saugumo koridorius.

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu ne kartą tvirtino, kad Izraelio pajėgos turi išlaikyti ilgalaikę Filadelfijos koridoriaus kontrolę.

Pasak N. Hardman, Izraelio pajėgos centrinį Netzarimo koridorių tarp Gazos ir Vadi Gazos pavertė keturių kilometrų pločio buferine zona, kurios didžiojoje dalyje nebelikę pastatų.

Siekiama sunaikinti visą Gazos Ruožo šiaurę

Į ataskaitą neįtraukti pasikeitimai kare, prasidėję nuo 2024-ųjų rugpjūčio, ypač intensyvus Izraelio puolimas šiaurinėje Gazos Ruožo dalyje nuo šių metų spalio pradžios.

Dėl šios operacijos iš šiauriausiai esančios palestiniečių teritorijos į Gazos miestą ir aplinkines vietoves buvo priversti persikelti mažiausiai 100 tūkst. žmonių, naujienų agentūrai AFP sakė JT agentūros palestiniečiams remti (UNRWA) atstovė Louise Wateridge.

63-ejų palestinietis Raghebas al Rubaiya iš Džabalijos pabėgėlių stovyklos Gazos Ruožo šiaurėje AFP sakė, kad buvo išvytas iš savo namų po to, kai „prasidėjo bombardavimas iš oro ir šaudymas iš tankų, ir jie mus išvarė prieš mūsų valią“.

„Jie viską naikina Džabalijoje, o tikslas aiškus net akliesiems: sunaikinti šiaurę ir atkirsti ją nuo Gazos“, – pridūrė jis.

HRW ataskaitoje teigiama, kad „Izraelio pareigūnų veiksmai Gazoje yra vienos etninės ar religinės grupės bandymas smurtinėmis priemonėmis pašalinti palestiniečius, tai yra, kitą etninę ar religinę grupę, iš Gazos Ruože esančių teritorijų“.

Joje atkreipiamas dėmesys į organizuotą perkėlimo pobūdį ir Izraelio pajėgų ketinimą užtikrinti, kad tam tikros teritorijos „būtų visam laikui ištuštintos ir išvalytos nuo palestiniečių“.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS