J. Bidenas: ataka prieš Izraelį „Hamas“ siekė sutrikdyti šiltėjančius jo ryšius su Rijadu Pereiti į pagrindinį turinį

J. Bidenas: ataka prieš Izraelį „Hamas“ siekė sutrikdyti šiltėjančius jo ryšius su Rijadu

2023-10-21 07:53
BNS inf.

JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) penktadienį pareiškė manantis, kad prieš dvi savaites „Hamas“ įvykdytu žiauriu išpuoliu prieš Izraelį buvo siekiama sutrikdyti šiltėjančius šios šalies ir Saudo Arabijos ryšius.

Joe Bidenas
Joe Bidenas / Scanpix nuotr.

„Viena iš priežasčių, kodėl jie taip pasielgė (...), kodėl „Hamas“ puolė Izraelį (...), (buvo) ta, kad jie žinojo, jog aš ruošiuosi sėsti prie stalo su Saudo Arabija“, – sakė J. Bidenas svečiams per rinkimų kampanijos lėšų rinkimo renginį.

„Saudo Arabija norėjo pripažinti Izraelį (...), suvienyti Artimuosius Rytus“, – kalbėjo jis.

Spalio 7-ąją „Hamas“ kovotojams surengus išpuolį prieš Izraelį, nutrūko pastangos, kuriomis siekta sudaryti svarbų JAV remiamą susitarimą dėl Izraelio ir Saudo Arabijos, saugančios dvi švenčiausias islamo vietas, santykių normalizavimo.

Islamistų grupuotė įsiveržė į Izraelį iš Gazos Ruožo, paėmė daugiau kaip 200 įkaitų ir nužudė mažiausiai 1,4 tūkst. žmonių, daugiausia civilių.

Nuo to laiko Izraelis pažadėjo sunaikinti „Hamas“ ir teigia, kad per susirėmimus žuvo apie 1,5 tūkst. šios grupuotės kovotojų, kol jo kariuomenė atgavo užpultos teritorijos kontrolę.

Atsakydama į tai, žydų valstybė pradėjo bombardavimo kampaniją Gazos Ruože, kur su žeme buvo sulyginti ištisi miestų kvartalai ir iki šiol žuvo 4 137 palestiniečiai, daugiausia civiliai gyventojai, skelbia „Hamas“ kontroliuojama Sveikatos apsaugos ministerija.

Saudo Arabijos pareigūnai spalio 14-ąją per JAV valstybės sekretoriaus Antony Blinkeno (Entono Blinkeno) vizitą Rijade paskelbė, kad šalis sustabdė derybas su Izraeliu dėl santykių normalizavimo.

Saudo Arabijos faktinis valdovas, sosto įpėdinis Mohammedas bin Salmanas (Mohamedas bin Salmanas), kalbėjo apie pažangą su Izraeliu, tačiau taip pat reikalavo pasistūmėti į priekį Palestinos klausimu.

Persijos įlankos karalystė niekada nepripažino Izraelio ir neprisijungė prie vadinamųjų 2020 metų Abraomo susitarimų, kuriems tarpininkavo Jungtinės Valstijos ir pagal kuriuos kaimyniniai Bahreinas, Jungtiniai Arabų Emyratai ir Marokas užmezgė diplomatinius ryšius su Izraeliu.

J. Bideno administracija spaudė Saudo Arabiją pasekti jų pavyzdžiu, o Rijadas mainais iš Vašingtono reikalavo saugumo garantijų ir pagalbos plėtojant civilinę branduolinę programą.

Praėjusį mėnesį duodamas interviu televizijai „Fox News“ Saudo Arabijos sosto įpėdinis sakė, kad „kasdien artėja“ prie susitarimo su Izraeliu normalizavimo, ir pabrėžė, kad Palestinos klausimas yra svarbus jo šaliai.

Gazos Ruožą kontroliuojantis judėjimas „Hamas“ nepritaria susitarimams su Izraeliu dėl normalizavimo.

„Hamas“ yra palestiniečių kovotojų grupuotė, valdanti Gazos Ruožą; ji buvo įsitraukusi į keletą karų su Izraeliu nuo Gazos Ruožo perėmimo 2007-aisiais. Grupuotę teroristine yra pripažinęs Izraelis, Jungtinės Valstijos, Europos Sąjunga, Jungtinė Karalystė bei kai kurios kitos valstybės.

„Hamas“ remia Iranas, finansuodamas ginklų įsigijimą, juos pats tiekdamas ir suteikdamas karinius apmokymus. „Hamas“ politinis biuras veikia Katare, čia įsikūrę kai kurie jų lyderiai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra