Karas: Ukraina teigia smogusi „Vagner“ samdinių bazei, įspėjama apie pavojų Zaporižios AE | KaunoDiena.lt

KARAS: UKRAINA TEIGIA SMOGUSI „VAGNER“ SAMDINIŲ BAZEI, ĮSPĖJAMA APIE PAVOJŲ ZAPORIŽIOS AE

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sekmadienio vakarą kreipėsi į rusus visame pasaulyje.

„Jeigu turi Rusijos pilietybę ir tyli, vadinasi, nekovoji, o palaikai tai. Ir kad ir kur bebūtumėte – tiek Rusijos teritorijoje, tiek užsienyje, – jūsų balsas turi skambėti palaikant Ukrainą. Kuo stipresnė bus Ukraina, tuo silpnesnė bus Rusija, todėl šis karas truks trumpiau“, – sekmadienio vakarą savo tradiciniame kreipimesi sakė Ukrainos prezidentas.

„Ir visi Ukrainoje, visi laisvame pasaulyje turi daryti viską, kas priklauso nuo jų, ir viską, kas įmanoma, kad Rusija ir tie, kurie palaiko karą, sumokėtų didesnę kainą už Rusijos valstybinį terorą“, – gynėjams dėkojo V. Zelenskis.

173-oji karo Ukrainoje diena

Scanpix nuotr.

„Rusija yra savo propagandinių iliuzijų gniaužtuose ir vis dar tikisi, kad neva pavyks kažką pasiekti įvairiomis šantažo formomis. Nepavyks. Todėl turime gintis, turime reaguoti į kiekvieną teroro apraišką, į visus apšaudymus – į žiaurų apšaudymą, kuris nesiliauja. Deja, turime nuostolių, bet privalome kovoti visais lygmenimis, visuose frontuose, kiek įmanoma stiprinti savo valstybę, išsaugoti vienybę“, – sakė jis.

Prezidentas taip pat padėkojo visiems ukrainiečiams – visiems, kurie laikosi, kurie padeda kitiems, kurie tiki pergale ir priartina ją savo veiksmais.

„Kiekviena nauja diena turėtų atnešti naują rezultatą Ukrainai“, – sakė V. Zelenskis.


Ukrainos prezidentas pabrėžė būtinybę tęsti karinę padėtį ir visuotinę mobilizaciją Ukrainoje.

„Artimiausiu metu Ukrainos Aukščiausioji Rada turės priimti sprendimą dėl karo padėties pratęsimo ir bendros mobilizacijos. Akivaizdūs sprendimai, akivaizdžios priežastys“, – sakė jis.

Naktį – smūgiai į Charkivą

Kaip skelbia UNIAN, naktį į pirmadienį Charkivui suduoti smūgiai. Anot miesto mero, aukų išvengta.

Likviduotos okupantų bazės

Ukrainos ginkluotosios pajėgos likvidavo dvi rusų kariuomenės bazes ir vieną amunicijos sandėlį, praneša UNIAN.

Apie tai paskelbė Odesos regioninės karinės administracijos atstovas Serhijus Bratchukas. Jo teigimu, sekmadienį, rugpjūčio 14 d., buvo „demilitarizuotos“ dvi okupantų bazės – Tokmako mieste, Zaporožės srittyje ir Popasnos mieste, Luhansko srityje. Taip pat Chersono srities Berislavo rajone buvo sunaikintas rusų kariuomenės amunicijos sandėlis.

Situacija Chersone

Kaip skelbia UNIAN, didžioji dalis rusų okupantų karinės vadovybės jau paliko Chersoną.

Apie tai pranešė Chersono regiono tarybos pirmininko pirmasis pavaduotojas Jurijus Sobolevskis. Ukrainos artilerija sunaikino visus tiltus per Dnieprą, o dabar rusai visą vadovybę perkelia į dešinįjį krantą.

Tai komentuodamas J. Sobolevskis sakė: „Galiu tai patvirtinti. Iš tiesų šiandien orkai neturi nei vieno saugaus logistikos maršruto, kuris tenkintų jų karinius poreikius konkrečiai, aprūpinant netoli Chersono esančią karinę grupę“.

Jis taip pat patvirtino, kad visos šios arterijos dabar yra visiškai kontroliuojamos Ukrainos ginkluotųjų pajėgų.

„Matyt, tai buvo pagrindinė priežastis, kodėl Rusijos karinė vadovybė tikrai paliko Chersoną. Dauguma jų jau paliko Chersoną, yra informacijos apie tai“, – sakė J. Sobolevskis.

„Ukrinform“: leidimą gabenti grūdus iš Ukrainos gavo dar šeši laivai

Bendrasis koordinavimo centras Stambule leido šešiems laivams plaukti humanitariniu koridoriumi Juodojoje jūroje, praneša „Ukrinform“.

Šie laivai turi gabenti iš Ukrainos uostų grūdus, užblokuotus prasidėjus Rusijos plataus masto agresijai.

Gautomis žiniomis, du iš šių laivų – „Kafkam Etler“ ir „Zelek Star“ – jau apžiūrėjo inspektoriai Marmuro jūroje, ir jie gali plaukti krovinio į Odesos srities Čornomorsko uostą.

Jei per patikrą nekils keblumų, į Čornomorską galės plaukti ir kiti laivai – „Great Arsenal“, „Zumrut Ana“, „Ocean S“ „Kubrosliy“.

Liepos 22 d. Stambule dalyvaujant Turkijos prezidentui Recepui Tayyipui Erdoğanui ir Jungtinių Tautų generaliniam sekretoriui António Guterresui buvo pasirašyta sutartis dėl saugaus grūdų gabenimo iš Ukrainos uostų. Dokumentą pasirašė Ukrainos, Rusijos, JT ir Turkijos atstovai.

Kaip jau buvo pranešta, laivai, Juodąja jūra gabenantys grūdus Iš Ukrainos, plaukia specialia buferine 10 jūrmylių (maždaug 18,5 kilometro) zona.

Ukraina praneša, kad nuo karo pradžios jau sunaikinta apie 43 750 okupantų

Rusijos armija Ukrainoje nuo vasario 24 d. iki rugpjūčio 15 d. jau neteko apie 43 750 kareivių. Tai pirmadienį pranešė naujienų agentūra „Ukrinform“, remdamasi Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generaliniu štabu.

Be to, per šį laikotarpį okupantai rusai neteko 1 876 tankų, 4 141 šarvuotosios kovos mašinos, 985 artilerijos sistemų, 261 reaktyvinės salvinės ugnies sistemos, 136 priešlėktuvinės gynybos priemonių, 233 lėktuvų, 195 sraigtasparnių, 787 dronų, 187 sparnuotųjų raketų, 15 laivų, 3 044 automobilių, 92 specialiosios technikos vienetų.

Pasak štabo atstovų, duomenys tikslinami. Skaičiavimą apsunkina intensyvūs karo veiksmai.

Vasario 24 d. Rusija pradėjo tarptautinės bendruomenės smerkiamą karinį įsiveržimą į Ukrainą. Jos pajėgos atakuoja ir civilinius objektus. Vakarų šalys, reaguodamos į agresiją, paskelbė Rusijai griežtas sankcijas ir teikia ekonominę bei karinę paramą Ukrainai.

Ukrainos pareigūnai sulaikė Rusijos specialiųjų tarnybų agentą

Ukrainos saugumo tarnyba sulaikė Rusijos specialiųjų tarnybų agentą, rinkusį žvalgybinius duomenis apie šalies ginkluotųjų pajėgų dalinių dislokavimo vietas ir judėjimą, atsarginius aerodromus ir karinius poligonus pietinėje Odesos srities dalyje, praneša „Ukrinform“.

Pasak Ukrainos pareigūnų, išdavikas nurodydavo priešui tikslias gynybos objektų koordinates, išsamiai apibūdindavo jų būklę, medžiagas, iš kurių jie pastatyti, paskirtį, aplinkines teritorijas, informuodavo apie karių skaičių ir karinės technikos kiekį objektuose.

Okupantai naudodavosi šia informacija, planuodami diversinių grupių išpuolius, objektų apšaudymą raketomis.

Pranešama, kad demaskuotas išdavikas yra vietos gyventojas, vienos iš valstybinių medicinos įstaigų darbuotojas. Jam paskirta kardomoji priemonė suėmimas.

Bučoje palaidotos dar 35 neatpažintos okupantų aukos

Bučoje toliau laidojami okupantų rusų nužudyti civiliai, kurių palaikų nepavyko atpažinti.

Tai „Telegram“ kanale parašė Kyjivo srities karinės administracijos pirmininkas Oleksijus Kuleba, praneša „Ukrinform“.

Jie bėgo nuo karo ir buvo nušauti automobiliuose. Jie buvo nužudyti savo kiemuose. Nukankinti rūsiuose.

„Jie bėgo nuo karo ir buvo nušauti automobiliuose. Jie buvo nužudyti savo kiemuose. Nukankinti rūsiuose. Praėjusią savaitę atskiruose kapuose buvo palaidoti 35 žmonės. Bet vietoje vardo – numeris. Iš viso liko neidentifikuoti apie pusšimtį civilių. Paimti visų jų DNR pavyzdžiai. Rusai atsakys už kiekvieną nusikaltimą, už kiekvieną barbarišką nužudymą. Anksčiau ar vėliau, bet atsakys“, – patikino Kyjivo regiono vadovas.

Pasak O. Kulebos, Ukraina fiksuoja nusikaltimus, susijusius su tautos genocidu.

Kaip anksčiau buvo pranešta, rugpjūčio 1 d. duomenimis, Kyjivo srityje per karo veiksmus dingo apie 300 žmonių, o 216 rastų kūnų dar nepavyko identifikuoti.

Naujoji Zelandija prisidės prie Ukrainos karių rengimo Didžiojoje Britanijoje

Naujoji Zelandija nusiųs į Didžiąją Britaniją 120 kariškių, kurie rengs Ukrainos karius, praneša portalas „eurointegration.com.ua“.

Instruktoriai iš Naujosios Zelandijos supažindins ukrainiečius su pagrindiniais įgūdžiais, būtinais efektyviai kovai, padės įvaldyti ginkluotę, mokys teikti pirmąją pagalbą mūšio lauke.

Pasak šalies vyriausybės, maždaug 800 ukrainiečių bus rengiami vienoje iš keturių tam skirtų vietų Jungtinėje Karalystėje, o Ukrainoje Naujosios Zelandijos kariškiai nesilankys.

„Pasibaisėtinas pasikėsinimas į Ukrainos suverenitetą ir nekaltų žmonių žūtis – tai neteisinga ir neleistina. Mūsų pasmerkimas neapsiribos žodžiais“, – pareiškė Naujosios Zelandijos premjerė Jacinda Ardern.

„Naujoji Zelandija aiškiai pasakė, kad mes ir ateityje atsiliepsime į Ukrainos prašymą teikti praktinę paramą,  kai ji ginasi nuo nepagrįstos Rusijos invazijos“, – teigė ministrė pirmininkė.

Ji pabrėžė, kad Naujosios Zelandijos kariškiai nedalyvaus karo veiksmuose Ukrainos teritorijoje.

Anksčiau savo instruktorius, rengiančius Ukrainos karius, į Didžiąją Britaniją nusiuntė Švedija, Kanada, Nyderlandai, Suomija, Danija, Norvegija. Mokymo procesas vyksta pagal NATO standartus.

„Enerhoatom“: Zaporižios AE sugadintas skirstomasis įrenginys, yra radiacinės saugos pažeidimo rizika

Nuo rugpjūčio 15 d. ryto Zaporižios atominė elektrinė veikia su radiacinės ir priešgaisrinės saugos normų pažeidimo rizika, pranešė Ukrainos atominių elektrinių operatorė „Enerhoatom“.

Kaip praneša Unian, dėl Rusijos pajėgų apšaudymo smarkiai nukentėjo azoto ir deguonies gamykla, kombinuotas pagalbinis pastatas, komunalinių nuotekų siurblinė ir 750 kV atvira skirstykla.

Anot „Enerhoatom“, nuolatinis Zaporižios AE apšaudymas kelia rimtą pavojų saugiam elektrinės eksploatavimui. Viename iš energijos blokų suveikė avarinė apsauga – vienas iš trijų veikiančių blokų dabar neveikia.

Pranešama, kad Rusijos pajėgos apšaudė gaisrinę, esančią už elektrinės ribų. Ji skirtas apsaugoti gamyklą nuo gaisrų ir užgesinti juos avarijos atveju. „Enerhoatom“ pažymėjo, kad išlieka vandenilio nuotėkio ir radioaktyviųjų medžiagų pasklidimo rizika. Be to, yra didelis gaisrų pavojus.

Apklausa: daugiau kaip 80 proc. okupuotų Ukrainos teritorijų gyventojų neketina dalyvauti Rusijos organizuojamuose referendumuose

81,8 proc. laikinai okupuotų Ukrainos teritorijų gyventojų neketina dalyvauti okupacinės Rusijos valdžios planuojamuose referendumuose. Tai rodo kompanijos „Active Group“ atlikto tyrimo rezultatai, paskelbti pirmadienį per spaudos konferenciją Kyjive, praneša naujienų agentūra „Interfax – Ukraina“.

Į klausimą „Jeigu Rusijos Federacija organizuos referendumą jūsų mieste, ar jūs jame dalyvausite?“ 81,8 proc. respondentų atsakė neigiamai, 9 proc. apklaustųjų pareiškė, kad dalyvaus, o dar 9,2 proc. kol kas neapsisprendę.

Apklausa buvo surengta šių metų rugpjūčio 4-8 dienomis laikinai okupuotose Ukrainos teritorijose. Joje dalyvavo 600 respondentų.

Rytų Ukrainoje per Rusijos smūgius žuvo mažiausiai trys civiliai gyventojai

Ukrainoje per naujausius Rusijos artilerijos smūgius žuvo mažiausiai trys civiliai gyventojai, dar beveik 20 buvo sužeisti, pirmadienį pranešė vietos valdžia.

Pastaruoju metu smarkiai apšaudoma rytinė Donecko sritis – viena iš dviejų provincijų, sudarančių užpultos šalies pramoninį centrą Donbasą, kur Maskva tęsia savo pagrindinį puolimą.

Pasak regiono pareigūnų, per pastarąją parą daugelio Donecko srities miestų ir kaimų bombardavimas pareikalavo mažiausiai trijų gyvybių. Per apšaudymą taip pat nukentėjo mažiausiai 13 žmonių, o dešimtis gyvenamųjų pastatų ir civilinės infrastruktūros objektų buvo apgadinti.

Antrajame pagal dydį Ukrainos mieste Charkive per naujausią Rusijos apšaudymą anksti pirmadienį buvo sužeisti penki civiliai gyventojai, pranešė meras Ihoris Terechovas.

Rusijos kariai raketomis ir artilerija smogė dar keliems Ukrainos regionams.

Ukrainos kariuomenė savo ruožtu pareiškė, kad per pastarąją savaitę sunaikino kelioliką Maskvos pajėgų sandėlių su šaudmenimis ir karine įranga.

Kovoje su okupantais žuvo vienas geriausių Ukrainos oro pajėgų pilotų

Kovoje su Rusijos pajėgomis žuvo vienas geriausių Ukrainos lakūnų Antonas Listopadas, praneša Unian.

Apie Ukrainos oro pajėgų piloto A. Listopado žūtį pranešė Ivano Frankivsko srities fizikos ir technikos licėjus, kuriame jis mokėsi.

„Antonas tapo aukščiausios klasės karo lakūnu. 30-ųjų nepriklausomybės metinių dieną milijonai ukrainiečių su susižavėjimu ir pasididžiavimu stebėjo karinio parado aviacijos kolonos skrydį virš Chreščiatiko. Antonas buvo šios kolonos vadovas“, – teigiama pranešime.

Informaciją apie piloto žūtį patvirtino ir Kovos su terorizmu operacijų zonos (ATO) dalyvių tarnybos Ivano-Frankivsko srityje atstovas Volodymyras Verkalecas.

A. Listopadas dalyvavo mūšiuose Ukrainos rytuose. 2019 metais A. Listopadas buvo pripažintas geriausiu Ukrainos oro pajėgų pilotu.

Birželio mėnesį V. Zelenskis apdovanojo jį 3-ojo laipsnio ordinu „Už drąsą“. Ordinas A. Listopadui buvo įteiktas rugpjūčio pradžioje – likus kelioms dienoms iki jo žūties.

Ukrainos parlamentas pratęsė karinę padėtį ir visuotinę mobilizaciją 

Pirmadienį Ukrainos Aukščiausioji Rada pratęsė karinę padėtį ir visuotinę mobilizaciją šalyje dar 90-čiai dienų – iki šių metų lapkričio 21-osios.

Tai pranešė Unian, remdamasi parlamento nariu Jaroslavu Železniaku.

Už abu sprendimus balsavo 328 deputatai.

Dokumentus dėl karinės padėties ir visuotinės mobilizacijos pratęsimo parlamentui rugpjūčio 12 d. pateikė V. Zelenskis.

Unian primena, kad, galiojant karinei padėčiai, ribojamas 18-60 metų amžiaus vyrų išvykimas iš šalies. Taip pat ribojama piliečių, užsieniečių ir asmenų be pilietybės judėjimo laisvė, įvedama komendanto valanda.

V. Putinas siekia paskatinti mūšio lauke išbandytų rusiškų ginklų eksportą

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį užsienio sąjungininkams reklamavo rusiškus ginklus, teigdamas, kad dauguma jų yra išbandyti mūšio lauke.

„Esame pasirengę pasiūlyti sąjungininkams ir partneriams moderniausius ginklų rūšis – nuo šaulių ginklų iki šarvuočių ir artilerijos, kovinių lėktuvų ir bepiločių orlaivių“, – sakė V. Putinas, atidarydamas karinį forumą netoli Maskvos.

Prezidento teigimu, kariškiai profesionalai rusiškus ginklus vertina dėl jų „patikimumo, kokybės ir, svarbiausia, didelio veiksmingumo“.

„Beveik visi jie ne kartą buvo naudojami per tikras kovines operacijas“, – pridūrė V. Putinas.

Jis taip pat gyrė „daugybę“ Maskvos sąjungininkių, nors nuo karinės intervencijos kaimyninėje Ukrainoje pradžios Rusija tampa vis labiau izoliuota.

Vašingtonas ir Briuselis yra paskelbę Maskvai virtinę skaudžių sankcijų, verčiančių Kremlių ieškoti naujų rinkų ir stiprinti ryšius su Afrikos ir Azijos valstybėmis.

„Labai vertiname tai, kad mūsų šalis turi daugybę sąjungininkų, partnerių ir bendraminčių įvairiuose žemynuose. Tai valstybės, nenusilenkiančios vadinamajam hegemonui“, – sakė V. Putinas.

Labai vertiname tai, kad mūsų šalis turi daugybę sąjungininkų, partnerių ir bendraminčių įvairiuose žemynuose.

Anot jo, Rusija „puoselėja istoriškai stiprius, draugiškus, išties pasitikėjimu grįstus ryšius“ su Lotynų Amerikos, Azijos ir Afrikos šalimis.

Stokholmo tarptautinio taikos tyrimų instituto (SIPRI) duomenimis, Rusija yra antroji pagal dydį ginklų eksportuotoja pasaulyje po Jungtinių Valstijų, tačiau pastaraisiais metais jos eksporto rodikliai nuolat mažėjo.

Tačiau valstybinio gynybos konglomerato „Rostech“ vadovas Sergejus Čemezovas pirmadienį pareiškė, kad kariniai veiksmai Ukrainoje neturėjo įtakos ginklų eksporto apimčiai.

„Šiais metais jau pasirašėme sutarčių su užsienio užsakovais už daugiau kaip 1 trln. rublių (15,9 mlrd. eurų). Šis skaičius viršija kai kuriuos metinius pastarojo dešimtmečio rodiklius“, – forumo dalyviams sakė rusų naujienų agentūrų cituotas S. Čemezovas.

Ukraina teigia smogusi Rusijos „Vagner“ samdinių bazei

Ukraina pirmadienį pareiškė, kad smogė Rusijos sukarintos grupuotės „Vagner“ naudojamai bazei, taip pat tiltui netoli okupuoto Melitopolio miesto.

Rytų Ukrainos Luhansko srities gubernatoriaus Serhijaus Haidajus teigimu, „Vagner“ samdinių bazė buvo „sunaikinta tiksliu smūgiu“.

Apie šešėlinę sukarintą grupuotę, siejamą su Rusijos oligarchu Jevgenijumi Prigožinu, artimu prezidento Vladimiro Putino bendražygiu, žinoma nedaug.

„Vagner“ samdinių buvimas užfiksuotas Sirijoje, Libijoje, Malyje ir daugelyje kitų šalių – ypač Afrikos.

Ukrainos valdžia taip pat pranešė, kad sabotuotojai susprogdino geležinkelio tiltą į pietvakarius nuo Rusijos pajėgų užimto Melitopolio miesto.

Melitopolio meras Ivanas Fiodorovas platformoje „Telegram“ parašė, kad šis smūgis reiškia, jog iš Krymo „nebevažiuos jokie kariniai traukiniai“.

2014 metais Rusijos aneksuotas Krymo pusiasalis yra svarbi bazė, aprūpinanti Pietų Ukrainoje dislokuotus Rusijos karius.

Ukrainos kariuomenė sako vykdanti kontrpuolimą šalies pietuose. Kyjivo teigimu, atkovota jau dešimtys kaimų, o Rusijos kariai gali būti išstumti į kitą Dniepro upės krantą.

Tuo metu Juodosios jūros uostamiestyje Odesoje trys žmonės žuvo maudydamiesi dėl „nenustatyto sprogstamojo įtaiso“ detonacijos, pranešė vietos valdžios atstovas Serhijus Bračukas.

Pareigūnai įspėjo paplūdimių lankytojus nesimaudyti jūroje dėl nesprogusių minų pavojaus.

Anksčiau pirmadienį Rusijai apšaudant Charkivą, antrą pagal dydį Ukrainos miestą, žuvo mažiausiai vienas žmogus, o dar šeši buvo sužeisti, per „Facebook“ parašė aukšto rango policijos pareigūnas Serhijus Bolvinovas.

Estijos URM vadovas: nereikia ieškoti būdų, kaip palengvinti Rusijos piliečių gyvenimą

Sankcijų prasmė – ne ieškoti būdų, kaip palengvinti rusų gyvenimą, bet stiprinti spaudimą Rusijai ir jos piliečiams.

Kaip praneša portalas ERR, tai pirmadienį pareiškė Estijos užsienio reikalų ministras Urmas Reinsalu.

„Sankcijų prasmė nėra būdų Rusijos piliečių likimui palengvinti paieškos. Sankcijos turi sustiprinti spaudimą Rusijai ir jos piliečiams, kad Maskva nutrauktų agresiją prieš Ukrainą“, – sakė žinybos vadovas, žurnalistų paklaustas apie Rusijos piliečius, turinčius nekilnojamojo turto Estijoje.

„O dėl komunalinių mokesčių, tai, žinoma, Estijai būtų naudinga, kad šie žmonės vykdytų savo įsipareigojimus. Jie turi rasti būdų, kurie nepažeistų sankcijų režimo“, – pažymėjo U. Reinsalu.

Kartu ministras pareiškė, kad Estijoje gyvenantiems Rusijos piliečiams neturės įtakos Estijos vyriausybės sprendimai nebeišduoti vizų ir anuliuoti jau išduotas vizas.

„Draudimas įvažiuoti į Estiją bus taikomas Rusijoje gyvenantiems žmonėms. Estijoje gyvenančių Rusijos piliečių šis įšaldymas niekaip nepalies. Jeigu iki šiol žmonės apmokėdavo sąskaitas už butą, vadinasi, jie turi prieinamų būdų tai padaryti. O jei ne – aiškinsimės“, – sakė Estijos diplomatijos vadovas.

Estijos vyriausybė rugpjūčio 11 d. paskelbė, kad po savaitės nebeįsileis į šalį Rusijos piliečių su Estijos išduotomis Šengeno vizomis, išskyrus kelias išimtis, o anksčiau Talinas nutraukė turistinių vizų išdavimą.

GALERIJA

  • Karas: Ukraina teigia smogusi „Vagner“ samdinių bazei, įspėjama apie pavojų Zaporižios AE
  • Karas: Ukraina teigia smogusi „Vagner“ samdinių bazei, įspėjama apie pavojų Zaporižios AE
  • Karas: Ukraina teigia smogusi „Vagner“ samdinių bazei, įspėjama apie pavojų Zaporižios AE
V. Zelenskio feisbuko, Scanpix, AP nuotr.
Gairės: karas, Ukraina, Rusija, karas Ukrainoje, Volodymyras Zelenskis
Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS