Tyrimas: JAV pagalbos sumažinimas artimoje ateityje gali lemti milijonus mirčių Pereiti į pagrindinį turinį

Tyrimas: JAV pagalbos sumažinimas artimoje ateityje gali lemti milijonus mirčių

2025-07-01 13:08
Viljama Sudikienė (ELTA)

Per ateinančius penkerius metus dėl didelio JAV užsienio pagalbos mažinimo gali įvykti daugiau nei 14 mln. papildomų mirčių, gali mirti maždaug 4,5 mln. vaikų iki 5 metų amžiaus, teigiama tyrime, paskelbtame medicinos žurnale „The Lancet“.

Tyrimas: JAV pagalbos sumažinimas artimoje ateityje gali lemti milijonus mirčių
Tyrimas: JAV pagalbos sumažinimas artimoje ateityje gali lemti milijonus mirčių / Scanpix nuotr.

Tyrimui vadovavę mokslininkai iš Barselonos ir Salvadoro da Bahijos Brazilijoje įspėjo dėl tebesitęsiančio JAV prezidento Donaldo Trumpo inicijuoto pagalbos mažinimo.

Komanda išanalizavo mirtingumo duomenis iš daugiau nei 130 šalių ir regionų nuo 2001 iki 2021 m. ir, remdamasi šiais duomenimis, grindė savo prognozę iki 2030 metų. Rezultatai parodė, kad staigus JAV pagalbos sumažėjimas gali turėti katastrofiškų padarinių, ypač mažas ir vidutines pajamas gaunančiose šalyse.

JAV yra didžiausia humanitarinės pagalbos teikėja pasaulyje. Tyrėjai didelę pasaulinę naudą sveikatos srityje priskiria Jungtinių Valstijų tarptautinės plėtros agentūrai (USAID), jie apskaičiavo, kad jos programos iki 2021 m. padėjo išvengti beveik 92 mln. mirčių, įskaitant daugiau nei 30 mln. vaikų iki 5 metų.

Tyrėjai nustatė, kad USAID programos padėjo 65 proc. sumažinti su ŽIV/AIDS susijusį mirtingumą ir 51 proc. sumažinti mirčių nuo maliarijos skaičių.

„Mūsų skaičiavimai rodo, kad jei nebus atšauktas 2025 m. pirmoje pusėje paskelbtas ir įgyvendinamas staigus finansavimo mažinimas, iki 2030 m. gali įvykti stulbinantis skaičius mirčių, kurių būtų galima išvengti“, – sakoma pirmadienį paskelbtame tyrimo autorių straipsnyje.

Tyrėjų teigimu, daugelyje šalių dėl to patirtas „šokas būtų panašaus masto kaip pasaulinė pandemija ar didelis ginkluotas konfliktas“.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra