Kaip pranešė parlamentaras Jaroslavas Železniakas, Aukščiausioji Rada priėmė sprendimą, kuriuo sustabdomas Ukrainos įsipareigojimų pagal šią konvenciją vykdymas. Už jį balsavo 305 deputatai, 40 susilaikė ir nė vienas nebalsavo prieš.
Vėliau V. Zelenskis paskelbė, kad pasirašė šį įstatymą. Be to, jis savo parašu patvirtino įstatymus dėl daugybinės pilietybės suteikimo ir susitarimo dėl specialaus tribunolo dėl Rusijos agresijos įsteigimo ratifikavimo.
1997 metų sutartimi, prie kurios prisijungė daugiau kaip 160 šalių, uždrausta naudoti, gaminti, kaupti ir perduoti priešpėstines minas, siekiant apsaugoti civilius gyventojus nuo užsilikusių sprogmenų, kurie gali juos sužeisti ir pasibaigus konfliktui.
„Rusija niekada nebuvo šios konvencijos šalimi ir priešpėstines minas naudoja itin ciniškai“, – sakė V. Zelenskis, pagrįsdamas sprendimą trauktis iš konvencijos.
„Dėl žingsnių, susijusių su tam tikrų rūšių ginklų, ypač priešpėstinių minų, naudojimu, mes galėsime pasiekti bent jau jėgų ir priemonių, reikalingų apsiginti nuo Rusijos agresijos, paritetą“, – nurodė jis.
Pasitraukimas iš konvencijos įsigalioja praėjus šešiems mėnesiams nuo tos dienos, kai šalis apie tai praneša Jungtinėms Tautoms (JT).
Visos Europos Sąjungos (ES) šalys yra Otavos konvencijos narės, o Kinija, Rusija, Jungtinės Valstijos, Indija ir Pakistanas nėra prie jos prisijungusios.
Otavos konvenciją pasirašiusioms šalims draudžiama naudoti, gaminti ir kaupti priešpėstines minas, šalys taip pat įpareigojamos sunaikinti jų atsargas.
Priešpėstinės minos, skirtos užkasti arba paslėpti ant žemės, dažnai suluošina aukas, kurios žūsta neiškart, o paramos grupės smerkia ilgalaikį poveikį civiliams gyventojams.
Kaip skelbė BNS, Lietuva, Latvija, Estija, Lenkija ir Suomija taip pat yra pradėjusios pasitraukimo iš Otavos konvencijos procedūras.
JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas paragino valstybes „nedelsiant sustabdyti bet kokius žingsnius, kuriais siekiama pasitraukti“ iš konvencijos.
Jis teigė, kad planuoja pradėti pasaulinę kampaniją, kurios tikslas – „laikytis humanitarinio nusiginklavimo normų, paspartinti kovos su minomis veiksmus, kurie padėtų užtikrinti žmogaus teises ir tvarų vystymąsi, ir įgyvendinti pasaulio be minų viziją“.