Sudėties dėlionė: kaip D. Maskoliūno rinktinė atrodys vasarą? | KaunoDiena.lt

SUDĖTIES DĖLIONĖ: KAIP D. MASKOLIŪNO RINKTINĖ ATRODYS VASARĄ?

Darius Maskoliūnas Europos čempionato atrankos lange debiutavo prie Lietuvos rinktinės vairo, o jau birželio mėnesį trenerio laukia didžiausias iššūkis karjeroje – olimpinis atrankos turnyras Kaune.

Nors dvikovose su Belgija ir Čekija Maskoliūnas galėjo verstis tik keturiais krepšininkais, kurie praėjusią vasarą atstovavo Lietuvai pasaulio čempionate Kinijoje, šis atrankos langas turėjo treneriui atsakyti į kelis rūpimus klausimus.

Iki Kaune vyksiančios olimpinių žaidynių atrankos liko mažiau nei 4 mėnesiai ir žinant, kiek nedaug laiko Lietuvos rinktinė turės pasiruošti pagrindiniam metų turnyrui, natūralu manyti, jog D. Maskoliūnas galvoje jau pradėjo dėliotis pavardes, kurios padės įgyvendinti jo idėjas aikštėje.

Tinklalapis „BasketNews.lt“ svarsto, kaip atrodys Lietuvos rinktinės sudėtis birželio 23-28 dienomis vyksiančioje olimpinėje atrankoje ir pateikia savo prognozę dėl dvyliktuko.

Įžaidėjai

Įžaidėjo pozicijoje klaustukų, jei viskas gerai su sveikata, nebus – rinktinės atakoms ir toliau diriguos kapitonas Mantas Kalnietis bei puikų sezoną žaidžiantis Lukas Lekavičius.

Anksti pasirodymą su Krasnodaro „Lokomotiv“ Europos taurėje baigęs M. Kalnietis šį sezoną antroje pagal pajėgumą Senojo žemyno lygoje vidutiniškai pelnė po 6,9 taško, atliko po 3,5 rezultatyvaus perdavimo ir rinko po 8,7 naudingumo balo, o greita sezono pabaiga tarptautiniame turnyre 33-ejų veteranui turėtų leisti šviežesniam atvykti į olimpinę atranką.

Tuo metu Kauno „Žalgirio“ garbę ginantis L. Lekavičius žaidžia karjeros sezoną ir Eurolygoje vidutiniškai pelno po 11 taškų, atlieka po 2,8 rezultatyvaus perdavimo ir renka po 10,5 naudingumo balo.

„BasketNews.lt“ žiniomis, D. Maskoliūnas nuo pirmųjų dienų rinktinėje diegia „Žalgirio“ sistemą, kur akcentuoja tas pačias gynybos ir puolimo taisykles, o toks žaidimo stilius turėtų būti itin parankus L. Lekavičiui, kuris jau ir praėjusią vasarą pasaulio čempionate Kinijoje turėjo didelį vaidmenį komandoje.

Tuo metu Europos čempionato lange ketvirtojo numerio pozicijoje žaidęs Jonas Mačiulis šioje vietoje turėtų būti naudojamas ir olimpinėje atrankoje, nes būtent sunkiojo krašto vieta Lietuvos rinktinėje pastaraisiais metais yra probleminė.

D. Maskoliūnas po rungtynių su Čekija atskleidė, jog ir vasarą atkarpomis bandys žaisti smallballą, o būtent šio penketo jungiamoji dalis turėtų būti 35-erių veteranas.

Kito intriguojančio puolėjo, Igno Brazdeikio, šansus prasimušti į galutinį dvyliktuką yra sunku vertinti – šalia to, jog dar nėra sutvarkyti biurokratiniai dalykai, nėra aišku, kurioje pozicijoje 21-erių atletas FIBA krepšinyje atrodytų geriausiai – atakuojančio gynėjo, lengvojo ar sunkiojo krašto pozicijoje.

„Būsiu atviras, kol nėra, ką svarstyti, tai nelabai ir svarstau. Faktas, kad tokio lygio žaidėjas, kuris įrodinėja savo vertę NBA komandoje ir dukterinėje ekipoje, tikrai nepamaišytų Lietuvos rinktinėje. Apie jo galimybę šiai dienai man sunku kalbėti“, – taip I. Brazdeikio galimybę atstovauti Lietuvai komentavo D. Maskoliūnas spaudos konferencijoje vasarį.

Jei Niujorko „Knicks“ nariui pavyktų susitvarkyti pilietybės reikalus ir pasiruošimo stovykloje gerai pasirodyti, šansų prasimušti į rinktinės dvyliktuką jis turėtų parodęs, jog gali solidžiai žaisti ketvirtoje pozicijoje, nes lengvojo krašto vieta rinktinėje šiai dienai atrodo perpildyta.

ArnoButkevičiaus situacija atrodo nepalankiausia iš visų šios pozicijos žaidėjų – be išvardintos konkurencijos jo lengvojo krašto puolėjo vietoje, Vilniaus „Ryto“ krepšininko galimybes patekti į dvyliktuką sunkina ir tai, jog atakuojančio gynėjo pozicijoje yra tokie variantai kaip Rokas Giedraitis ir Artūras Milaknis. Pastarasis nuolat „Žalgirio“ sistemoje yra naudojamas būtent šioje pozicijoje, o R. Giedraičiui ji – taip pat ne svetima.

Sunkieji krašto puolėjai

Be minėtojo J. Mačiulio, atrodo, jog šioje vietoje neišvengiama yra Eimanto Bendžiaus kandidatūra.

Žvelgiant į tai, kokius dominuojančius po krepšiais žaidėjus turėsime vidurio puolėjo pozicijoje, sudėtis be stabiliai pataikančio ketvirtojo numerio būtų pražūtinga, o E. Bendžius visuomet būtų tas faktorius pakilęs nuo suolo, prie kurio varžovai negalėtų rizikuoti spaudžiantis baudos aikštelėje.

Savo svarbą komandai 29-erių krepšininkas parodė ir mače su Čekija, kur realiai jis vienas antrajame kėlinyje palaikė lietuvius kovoje ir iš viso surinko 26 taškus, o 12,5 taško ir 12,3 naudingumo balo rodikliai Europos taurėje taip pat yra solidus rezultatas.

Ne paslaptis, jog ši pozicija jau ne pirmus metus Lietuvos rinktinėje nėra aiški ir čia treneriams tenka ieškoti netradicinių sprendimų, o tai skelbdamas galutinę sudėtį Europos čempionato atrankos langui patvirtino ir D. Maskoliūnas.

„Iš to, ką šiai dienai turiu, yra Eimantas (Bendžius), Gytis (Masiulis) ir vasarą nelabai ką bus galime pridėti prie jų. Daug ketvirtos pozicijos žaidėjų nelabai turime. Dar turime vis jauną ir gerai bežaidžiantį (Paulių) Jankūną, bet sulauksime sezono pabaigos ir tada žiūrėsime“, – „Žalgirio“ kapitoną, kaip galimą rinktinės atstovą olimpinės atrankos metu, įvardino D. Maskoliūnas.

Vis dėlto, „BasketNews.lt“ žiniomis, 36-uosius metus einantis Paulius Jankūnas vasarą neplanuoja padėti Lietuvos rinktinei olimpinėje atrankoje, todėl sunku tikėtis, jog Maskoliūnui pavyks prisikviesti „Žalgirio“ kapitoną.

Žiūrint į ateities perspektyvą, šioje pozicijoje atsiradusią spragą galėtų užkamšyti 1998 m. gim. kartos atstovai – Arnoldas Kulboka ir Gytis Masiulis.

Pirmasis žaidžia solidų sezoną stipriausiame Ispanijos čempionate ir savo fiziniais duomenimis domina NBA skautus, o antrasis iki gruodžio mėnesio patirtos traumos demonstravo stabilų žaidimą Klaipėdos „Neptūne“.

Vis dėlto artėjančią vasarą D. Maskoliūnas sunkiojo krašto puolėjo pozicijoje, panašu, jog turės itin siaurą pasirinkimo laisvę.

Vidurio puolėjai

Tai, jog vidurio puolėjų grandį sudarys Domantas Sabonis ir Jonas Valančiūnas, nėra jokios paslapties, tačiau didžiausia intriga, kaip D. Maskoliūnui pavyks Lietuvos bokštus sutalpinti vienu metu aikštėje.

Karjeros sezonus žaidžiantys aukštaūgiai geriausiai jaučiasi vidurio puolėjo pozicijoje, tačiau Lietuvos rinktinei būtų per didelė prabanga, jei du geriausi jos krepšininkai per rungtynes išsidalintų 40 minučių.

„Mes turime daug gerų žaidėjų, gerą rinktinę, reikės išgauti iš jų daugiau ir bandysime tai daryti. Dėl Domo ir J. Valančiūno žaidimo kartu, šiai dienai, galvoju, kad ne. Bet tik šiai dienai“, – tik tapus rinktinės strategu, pasisakė D. Maskoliūnas.

Pasaulio čempionate Kinijoje D. Sabonis vidutiniškai rungtyniavo po 24 minutes, Valančiūnas – po 23.

D. Sabonis Indianos „Pacers“ klube šį sezoną penkete dažnai yra naudojamas su Mylesu Turneriu, kuris palieka lietuviui baudos aikštelę, pats praplėsdamas žaidimą ant perimetro.

J. Valančiūnas Memfio „Grizzlies“ klube per rungtynes šį sezoną išmeta po 1,4 tritaškio (geriausias rezultatas karjeroje), realizuodamas juos 36,5 proc. tikslumu. Tokie skaičiai turėtų pozityviai nuteikti D. Maskoliūną, galvojant, kaip reikės bent 6-10 minučių kartu aikštėje išnaudoti abu NBA krepšininkus.

Trečiojo vidurio puolėjo vietoje – didžiausi klaustukai.

Donatas Motiejūnas atvyko į Europos čempionato atrankos langą ir nors per 18 minučių rinko po 13,5 taško ir 6 atkovotus kamuolius, jo pasirodymas paliko dvejopą įspūdį.

Mėnesį be rungtynių ritmo praleidęs D-Mo į rinktinės stovyklą atvyko ne geriausios fizinės kondicijos, o jo lėtumu gynyboje naudojosi tiek Belgijos, tiek Čekijos rinktinės.

„Jis tikrai norėjo pasirodyti, bet negalima to vertinti vienareikšmiškai, nes jis nežaidė mėnesį laiko ir didžiąją dalį laiko gydėsi traumą. Čia jokia paslaptis, jūs matėte, kokios fizinės būklės jis yra. Jam buvo sunku suspėti bet kokioje gynyboje. Galvoju, kad čia yra 50 proc. D. Motiejūno, gal net mažiau“, – aukštaūgio pasirodymą atrankos lange vertino Maskoliūnas.

Puolime 213 cm ūgio bokštas susikurdavo sau progas žaisdamas nugara į krepšį, o taip pat į akis krito puikus D. Motiejūno pirmas perdavimas komandos draugams, pereinant į greitą puolimą.

Jei 29-erių krepšininkui pavyks iki pasiruošimo stovyklos įgauti gerą sportinę formą, jo žaidimas atkarpomis praverstų rinktinei ir būtų galima tikėtis, kad tokių spragų gynyboje, kaip matėme Europos čempionato atrankos lango metu, nebeišvystume.

Vis dėlto Kinijos čempionatą toliau gaubia nežinomybė ir nėra aišku, ar iki rinktinės stovyklos D. Motiejūnas atgaus fizinę kondiciją ir bus pasiruošęs prisidėti prie dviejų NBA aukštaūgių vidurio puolėjo pozicijoje.

Jei olimpinė atranka būtų vykusi prieš Artūro Gudaičio traumą praėjusį sezoną, neabejotinai jį išvystume sudėtyje šalia JV ir Domo, tačiau šis sezonas taip pat nėra lengvas Milano „AX Armani Exchange“ garbę ginančiam centrui.

Lietuvį komandoje nukonkuravo puikiai žaidžiantis Kalebas Tarczewski, o negana to, po kryžminių kelio raiščių operacijos atsigavęs A. Gudaitis šį sezoną dar buvo iškritęs iš rikiuotės dėl riešo traumos.

Eurolygoje 26-erių atletas šį sezoną vidutiniškai per 16 minučių pelno po 7,3 taško, atkovoja po 4,4 kamuolio ir renka po 10,6 naudingumo balo, o tai yra daugiau nei 1,5 karto blogesni rodikliai nei praėjusiais metais.

Tiek D. Motiejūnas, tiek A. Gudaitis turėtų būti kviečiami D. Maskoliūno į pasirengimo stovyklą ir tik jos metu 49-erių specialistas apsispręs, kurį vidurio puolėją norės matyti šalia dviejų NBA bokštų.

„BasketNews.lt“ prognozė

Įžaidėjai: Mantas Kalnietis (Krasnodaro „Lokomotiv“), Lukas Lekavičius (Kauno „Žalgiris“), Rokas Jokubaitis (Kauno „Žalgiris“)

Atakuojantys gynėjai: Marius Grigonis (Kauno „Žalgiris“), Rokas Giedraitis (Berlyno ALBA)

Lengvieji krašto puolėjai: Edgaras Ulanovas (Kauno „Žalgiris“), Mindaugas Kuzminskas (Krasnodaro „Lokomotiv“)

Sunkieji krašto puolėjai: Jonas Mačiulis (Atėnų AEK), Eimantas Bendžius (Vilniaus „Rytas“)

Vidurio puolėjai: Domantas Sabonis (Indianos „Pacers“), Jonas Valančiūnas (Memfio „Grizzlies“), Donatas Motiejūnas (Šanchajaus „Sharks“)

Rašyti komentarą
Komentarai (1)

kaip

pažįstamas sakė, tai Maskoliūnas yra normalus, geras specialistas, tik nesupranta, kam jis sutiko dirbti rinktinėje, kur praktiškai neįmanoma dirbti, nes federacija vietoje to, kad padėtų visais klausimais, dabar tiesiog trukdo, per visokias intrigas ir nesamoningus reikalavimus ir t.t.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS