Dėmesys pasirinktai šeimai
Psichologė Vitalija Navickė pastebi, kad šiandien jaunajai kartai asmeninė emocinė būsena kur kas svarbesnė už įsišaknijusių tradicijų laikymąsi. Tad vis dažniau pasirenkamas toks Kalėdų šventimo būdas, kuris priimtiniausias.
„Draugų Kalėdos gali tapti pabėgimu nuo ginčų su artimaisiais. Tačiau sykiu tai gali būti ir tiesiog gražus gestas, leidžiantis parodyti dėkingumą savo draugams arba kaip gražiai angliškai įvardinama – pasirinktai šeimai (angl. chosen family). Ši pasirinkta šeima neretai būna pirmoji, ateinanti į pagalbą ištikus nelaimei. Taip pat ji yra supratingesnė, kelianti mažiau lūkesčių, kaltės ar gėdos jausmų nei giminaičiai, – pasakoja V.Navickė. – Gimtoji šeima neretai nepaiso ribų. Pavyzdžiui, vyresni giminaičiai dažnai mėgsta jaunesniems aiškinti, kad jau laikas vestuvėms ar vaikams. Juk Kalėdų laikotarpiu labiausiai norisi vidinės ramybės ir šiltų emocijų. Tad draugų Kalėdos tampa labiau viliojančiu pasirinkimu.“
V.Navickės teigimu, likus porai mėnesių iki šventinio periodo nemaža dalis žmonių jau pradeda jausti didėjančią įtampą dėl artėjančios kelionės pas giminaičius. Kartu iškyla įvairių trauminių prisiminimų, kurie kartais labiau primena kalėdinį košmarą nei džiaugsmą. Ypač jei tėvai ar seneliai turi priklausomybių arba santykiai su giminaičiais nėra gražūs dėl kitų priežasčių.
„Pabėgti nuo mišrainėmis nukloto stalo su fone grojančiu televizoriumi gali norėtis net ir turint artimą ryšį su giminaičiais. Juk ne kiekvienam patinka toks pasyvus laiko leidimas. Visi esame skirtingi, tad nejaugi neturime teisės praleisti šventinio laikotarpio taip, kaip mums smagiausia? Normalu norėti vadinamųjų tradicinių Kalėdų, bet normalu jų ir nenorėti, – atkreipia dėmesį psichologė. – Šventimas su draugais kartais tampa geresniu variantu, nes bandymas kažką naujo įnešti į artimųjų rato šventę, jei artimieji yra emociškai nebrandūs, gali baigtis neigiamomis emocijomis.“
Galimybė Kalėdas išgyventi kitaip – saugiai ir jaukiai kartu su draugais – gali turėti stiprų terapinį poveikį žmogaus emocinei sveikatai.
Misija – išgyventi Kalėdas
V.Navickė akcentuoja, kad draugų Kalėdos gali turėti privalumų. Pavyzdžiui, jos padės pajausti šventinę nuotaiką tiems, kurie dėl tam tikrų priežasčių negali švęsti su artimaisiais.
„Jeigu žmogus arba jo šeima gyvena užsienyje ir nėra galimybės susitikti gyvai, šventimas su draugais taps psichologinę būseną itin stiprinančiu veiksniu, – sako psichologė. – Gal šventimas su artimaisiais nelinksmas, giminaičiai negerbia ribų ir elgiasi nemandagiai? Galimybė Kalėdas išgyventi kitaip – saugiai ir jaukiai kartu su draugais – gali turėti stiprų terapinį poveikį žmogaus emocinei sveikatai, padėti sukurti naujus, teigiamus prisiminimus.“
Ką daryti pajautus, kad daug mieliau švęstume Kalėdas su bičiuliais? Pranešti šeimai, kad neatvyksime? Gal bandyti abi šventes suderinti? Jei Kalėdos artimųjų rate kasmet liūdina, galbūt verta imtis tam tikrų problemos sprendimo būdų: tarkime, nesileisti su tetomis ir dėdėmis į politines kalbas, nubrėžti tam tikras ribas, pasiūlyti linksmų veiklų, kurios nukreips dėmesį nuo nesutarimų.
Pasak V.Navickės, pirmiausia svarbu įvertinti, ko pats žmogus iš tikrųjų nori. Jei jaučiate, kad šventimas su artimaisiais vėl nuliūdins ir suerzins, išties geriau švęsti su draugais. Tokiu atveju verta mandagiai, bet aiškiai pranešti, kad šiemet į šventę neatvažiuosite, tačiau atsiųsite dovanėlių ar ranka rašytų atvirukų.
„Taip pat galima pamėginti abi šventes suderinti, mokantis pasaugoti save, brėžti ribas ir atsilaikyti galimam emociniam šeimos narių šantažui. Tačiau jei šventė artimųjų rate jums kasmet tampa tikra kančia, kankintis tikrai nerekomenduoju. Kam to reikia? Mūsų tauta linkusi aukštinti kentėjimą kaip dorybę, bet aš nematau jokios naudos. Nebent aplinkiniams, kuriems šventę prakentėti bandantis giminaitis tampa patogus, nes leidžia su juo elgtis toksiškai. Žinoma, šventės metu gali tekti jaustis nepatogiai, bet tai neturėtų virsti kančia“, – pabrėžia psichologė.
Jei artimieji šventės metu nuolat elgiasi nepagarbiai, verta parodyti savo ribas ir paprašyti jų neperžengti. Vis dėlto V.Navickė atkreipia dėmesį į tai, kad kitų žmonių pakeisti mes negalime. Todėl, kad ir kaip stengsitės paaiškinti savo jausmus, kai kurie šeimos nariai gali juos tiesiog ignoruoti.
„Su tokiais žmonėmis vertėtų vengti bendravimo gilesnėmis temomis, geriau patylėti arba kalbėti paviršutiniškai, – pataria psichologė. – Jei artimieji yra sukalbami, gera idėja paįvairinti šventę smagiomis veiklomis, šeimai skirtais žaidimais. Tokie užsiėmimai padės konstruktyviai išlieti susikaupusią įtampą. Net jei susitikimas su giminaičiais yra džiuginantis, jis vis tiek gali kelti stresą. Šiuo atveju teigiamą stresą, vadinamąjį eustresą.“
Jauki draugų šventė
Kalėdos yra ramybės, susikaupimo ir dėkingumo metas. Tačiau audringame draugų vakarėlyje tai gali tiesiog pasimiršti. Tad kaip švęsti Kalėdas su draugais, neužmirštant vertybių ir šventinio stebuklo laukimo? Pasak V.Navickės, tai, kad išorinis formatas atrodo audringas, nebūtinai reiškia, kad viduje nejaučiama dėkingumo ir ramybės.
„Esu mačiusi labai jaukiai ir ramiai, be trankios muzikos ir svaigalų švenčiamas draugų Kalėdas. Svarbiausia patiems apgalvoti, kas tinka jūsų draugų grupelei. Ypatingą jausmą visuomet suteiks artimas dėmesys vienas kitam – dovanėlės, nuoširdus pokalbis ar apkabinimas. Puikiu būdu pabūti kartu, megzti ryšį, parodyti padėką vienas kitam gali tapti ir žaidimai ar užduotėlės. Rekomenduoju pradėti kokią nors friendsmas tradiciją, pavyzdžiui, eglutės puošimą drauge, skaniausio namų gamybos torto rinkimus, maisto nešimą žvėreliams, senio besmegenio lipdymą, savanorišką gerą darbelį bendruomenei. Tada jau galima ir trankiai atšvęsti!”, – akcentuoja pašnekovė.
Stebuklai slypi mumyse
Psichologė Monika Kuzminskaitė pritaria minčiai, kad Kalėdų šventės formato pasirinkimas yra asmeninis kiekvieno reikalas. Pasak pašnekovės, nederėtų pykti ant jaunosios kartos, kad ji nešvenčia taip, kaip reikia.
„Nepamirškime, kad tradicijų supratimas nuolat keičiasi. Kažkada ir Kalėdos su eglute ir dovanomis buvo naujovė. Savų šventės tradicijų kūrimas yra natūralus ir sveikintinas. Netgi gali būti taip, kad, sulaukę garbaus amžiaus, dabartiniai jaunuoliai taip pat apgailestaus, kad jaunimas nebesilaiko draugų Kalėdų tradicijų, – šypsosi psichologė. – Mano nuomone, nelabai svarbu – tradicija nauja ar sena. Kur kas svarbiau matyti jos prasmę, nuoširdžiai džiaugtis švente ir mėgautis dalyvavimu.”
Psichologės teigimu, Kalėdos gali būti ir susikaupimo, ir pašėlusių vakarėlių laikotarpis. Viskas priklauso nuo lūkesčių ir norų. Jau verčiau surengti sau smagią ir jaukią šventę, nei atkartoti seną tradiciją, nejaučiant jokios jos prasmės.
Jei norite, kad Kalėdos su draugais netaptų eiliniu vakarėliu, labai svarbu išsigryninti asmenines vertybes ir apie jas pasikalbėti su bičiuliais.
„Besiruošdami Kalėdoms dažnai laukiame stebuklo, bet ne visi įvardijame, kaip jį įsivaizduojame, ko konkrečiai laukiame. Todėl linkiu ne laukti ir dairytis į tradicijų ar švenčių formato suflerius, o planuoti tokias šventes, kurios prasmingos jums asmeniškai, neverčiant kitų žmonių paklusti jūsų norams, bet su atvira širdimi išgirsti kiekvieną. Galbūt jūsų stebuklingos Kalėdos vyks vaikštant miške visiškoje tyloje, išdrįstant parašyti ilgą šiltą laišką, padedant kitam ar pagaliau sudainuojant ant scenos tik vonioje repetuotą ariją. Stebuklai turi tūkstančius pavidalų ir niekas, išskyrus mūsų pačių širdis, nepasufleruos, kuris iš jų yra svarbiausias, – pastebi pašnekovė. – Jei norite, kad Kalėdos su draugais netaptų eiliniu vakarėliu, labai svarbu išsigryninti asmenines vertybes ir apie jas pasikalbėti su bičiuliais. Jei jūsų vertybės ir lūkesčiai smarkiai išsiskiria, vargu ar pavyks surengti išties neeilinį vakarėlį. Tad svarbiausia pažvelgti į savo vidų ir pagalvoti, kokių švenčių jūs norite.“
Pasak M.Kuzminskaitės, jei švęsti su šeima važiuojama ne iš meilės, o iš baimės ar nenoro nuvilti, tokios Kalėdos vargiai bus smagios. Švenčių prakentėjimas santykių su artimaisiais tikrai nepagerins.
Prasmingiau būtų santykius kurti nelaukiant Kalėdų. Jei jie iš esmės nėra artimi ir šilti, joks silkės, cinamono ar dovanų kiekis stebuklingai situacijos neištaisys. Prisižiūrėję filmų apie Kalėdų dvasią, neretai tikimės stebuklo, bet iš tiesų santykiai be mūsų pačių pastangų nesusilipdys. Jei šeimos nariai kitomis metų dienomis nemoka kartu laiko leisti ramiai ir draugiškai, kodėl tai turėtų pavykti per šventes? – retoriškai klausia psichologė. – šiltus santykius su šeima reikėtų pradėti kurti jau dabar, nelaukiant Kalėdų. Jei tokia galimybė nereali, draugų Kalėdos iš tiesų skamba kaip geresnė išeitis.“
Naujausi komentarai