Autizmo dienos proga – nemokami filmai apie autizmą visai šeimai | KaunoDiena.lt

AUTIZMO DIENOS PROGA – NEMOKAMI FILMAI APIE AUTIZMĄ VISAI ŠEIMAI

Balandžio 2-ąją visas pasaulis mini Autizmo supratimo dieną. VŠĮ Draugiški autizmui” ir namų kino platforma „ŽMONĖS Cinema“ šį savaitgalį kviečia pažinti tiek vaikų, tiek suaugusiųjų autizmą iš arčiau bei visus norinčius nemokamai žiūrėti du dokumentinius filmus autizmo tema – „Kaip „Titanikas“ mane išgelbėjo“ ir  „Nematomosios“. Tai puiki proga pažinti neuroįvairovę bei kaip tai mus praturtina.

Lietuvoje per metus autizmas diagnozuojamas 200-300 vaikų. LR Higienos instituto duomenimis, Lietuvoje šiuo metu yra beveik pustrečio tūkstančio oficialiai diagnozuotų autistiškų asmenų. Tačiau šis oficialus skaičius, lyginant su pasaulinėmis tendencijomis, turėtų būti ženkliai didesnis – 1-2 proc. visos šalies populiacijos. O tai jau būtų Jonavos dydžio miestas.

„Autizmo diagnozė suaugusiam asmeniui Lietuvoje įteisinta tik 2015 metais. Deja, dar dažnai specialistų kabinete žmonėms tenka išgirsti, kad autizmas diagnozuojamas tik vaikams, kad tu negali būti autistiškas, nes kalbi, nes turi šeimą ar neturi intelekto sutrikimo. Tačiau kiekvienas autistiškas žmogus yra skirtingas – tiek jo iššūkiai, tiek gebėjimai skiriasi“, – teigė VŠĮ „Draugiški autizmui“ bei suaugusių autistiškų asmenų bendruomenės „Mes spektre“ įkūrėja Barbora Suisse.

Sunku suprasti nematomas negalias – juk autistiškas klasiokas ar kolega atrodo lygiai taip pat, bet kažkodėl gali pasielgti neįprastai ar turėti bendravimo iššūkių

„Sunku suprasti nematomas negalias – juk autistiškas klasiokas ar kolega atrodo lygiai taip pat, bet kažkodėl gali pasielgti neįprastai ar turėti bendravimo iššūkių. O nesupratimą lydi pasmerkimas, atstūmimas“, – sakė B.Suisse, kurios manymu autizmo atveju ypač reikalinga edukacija visuomenei. 

Puiki proga pažinti įvairias autizmo apraiškas – dokumentiniai filmai, kuriuose atskleidžiamos vaikų ir suaugusiųjų, vyrų ir moterų, žmonių, kurie gyvena savarankiškai ir kuriems reikalinga nuolatinė pagalba gyvenimo istorijos. Kovo 30 – balandžio 2 dienomis „ŽMONĖS Cinema“ platformoje filmus bus galima žiūrėti visiškai nemokamai.

„Kaip „Titanikas“ mane išgelbėjo“ (Islandija, 2020) – tai dokumentinis filmas, įkvėptas tikros istorijos apie islandą berniuką Brynjar Karl, kurio aistra istoriniam laivui „Titanikas“ tapo jo raktu į sėkmę gyvenime. Autizmo spektro sutrikimą turintis Brynjar per mažiau nei metus iš dovanotų LEGO kaladėlių sukonstravo 6,33 metrų ilgio „Titaniko“ repliką, ir ši istorija apskriejo visą pasaulį. Brynjar, dabar jau studentas, tapo žinomu autizmo žinios skleidėju, kuris įkvepia vaikus ir siekia, kad mokyklose atsirastų vietos visų vaikų skirtingumui. Nes kiekvienas vaikas, autistiškas ar ne, turi savo unikalų „X faktorių“.

„Nematomosios“ (Islandija, 2017) – įtaigi poetinė dokumentika, atskleidžianti septyniolikos islandžių moterų kelią link autizmo diagnozės bei nagrinėja problemą, kodėl autizmas moterims ir mergaitėms ilgą laiką visuomenėje nebuvo diagnozuojamas. Filme analizuojama, kaip dažnai „kitokios“ moterys lieka nepastebėtos, nesuprastos ir nesulaukia pagalbos.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS