COVID-19 grimasos: daugėja užleistų plaučių ligų atvejų | KaunoDiena.lt

COVID-19 GRIMASOS: DAUGĖJA UŽLEISTŲ PLAUČIŲ LIGŲ ATVEJŲ

  • 4

Dėl COVID-19 grėsmės gydymo įstaigose taikytų apribojimų, nemažai sergančiųjų įvairiomis ligomis laiku nepateko pas gydytojus. Dėl to daugėja pacientų, sergančių užleistomis plaučių ligomis, – tiek tuberkulioze, tiek plaučių vėžiu. Tai pastebi gydytojai pulmonologai.

Plaučiai tapo taikiniu

Apie plaučių ligas pastarąjį pusmetį kalbama ypač daug – koronaviruso infekcijos taikinys yra plaučiai, šios infekcijos sukelta COVID-19 liga gali komplikuotis plaučių uždegimu, kvėpavimo nepakankamumu.

Lėtinėmis plaučių ligomis sergantys žmonės jautresni infekcijoms, kurių taikinys yra plaučiai: "Tuberkulioze sergančių žmonių plaučiai jau pažeisti ligos, nesveiki, dėl to papildoma infekcija (pavyzdžiui, koronavirusinė, gripo, įprastų bakterijų) labai pablogina paciento sveikatos būklę. Tuberkuliozė dažniausiai stipriai pažeidžia plaučių audinį, susidaro ertmės, randai. Todėl laiku nepastebėta ir nepradėta tinkamai gydyti, progresuoja. Toks ligonis yra daug pavojingesnis kitiems asmenims, nes išskiria daugiau tuberkuliozės sukėlėjų (tuberkuliozės mikobakterijų). Deja, COVID-19 liga situaciją ypač pasunkina dėl ribotos galimybės išsitirti", – aiškina Santaros klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centro vadovas profesorius Edvardas Danila.

Tuberkulioze užsikrėtusiųjų kasmet registruojama šiek tiek mažiau. Vis dėlto tuberkuliozės epidemiologinė situacija gerėja per lėtai. Išsivysčiusiose šalyse tuberkulioze serga apie 5 ligonius iš 100 tūkst. gyventojų. Lietuvoje šia liga serga, pernai metų duomenimis, apie 36 iš 100 tūkst. gyventojų. "Didžiausia problema – nutrauktas gydymo kursas, kai, pasijutę geriau, pacientai nebevartoja vaistų. Dėl to vystosi vaistams atspari tuberkuliozė. O ją gydyti daug sunkiau ir gydymo trukmė daug ilgesnė (keliolika mėnesių ar ilgiau), – sako Tuberkuliozės valstybės informacinės sistemos vadovė Edita Davidavičienė. – Tyrimai rodo, kad vienas atvira plaučių tuberkulioze sergantis žmogus per metus gali užkrėsti 25–35 žmones."

Tuberkuliozė vis dar paplitusi

Žmogus, sergantis atvira tuberkulioze, išskiria į aplinką tuberkuliozės mikobakterijas kalbėdamas, kosėdamas, čiaudėdamas, juokdamasis. Jų įkvėpęs kitas žmogus užsikrečia. Prieš du dešimtmečius mūsų šalyje užsikrėtusiųjų mastas pasiekė beveik epideminį lygį, dėl to valstybiniu lygiu buvo imtasi priemonių, siekiant situaciją suvaldyti: "Sukurta valstybinė tuberkuliozės kontrolės ir profilaktikos programa, sukurta DOTS sistema (DOTS – directly observed treatment standartised – tiesiogiai stebimas standartizuotas gydymas), – pasak E.Davidavičienės, ši sistema puikiai veikia. – Pagal šią programą, ligonis vaistus turi suvartoti stebint medicinos personalui. Tik nenutrauktas gydymas gali ligą įveikti, o tam reikia pasiryžimo gydytis, kantrybės ir didelės socialinės atsakomybės ir valstybės paramos."

Įtarti ligą ir siųsti konsultuotis pas specialistus (pulmonologus) dažniausiai tenka šeimos gydytojams, kurie paprastai pirmieji pamato sergantį žmogų. Jei pacientas ilgai serga plaučių uždegimu, nepasveiksta, tris savaites ar ilgiau jį vargina kosulys, skrepliavimas, prakaitavimas, silpnumas, pakyla temperatūra (gali kilti ir iki 39 laipsnių), jaučiamas skausmas krūtinėje giliai įkvepiant, visada paciento reikėtų paklausti, ar neturėjo kontakto su žinomu tuberkuliozės atveju ir siųsti pas specialistą konsultacijos. "Anksti nustatyti ligą galimybių yra, – sako E.Danila. – Anksčiau tyrimų rezultatų laukdavome du mėnesius. Dabar, skirdami greituosius genetinius molekulinius diagnostikos metodus, atsakymą gauname per vieną dvi dienas, tik reikia, kad žmogus kreiptųsi į gydymo įstaigą dėl varginančių negalavimų."

Edvardas Danila. Asmeninio archyvo nuotr.

Laukia ilgas gydymas

Kasmet Lietuvoje registruojama apie 1 000 naujų tuberkuliozės atvejų. Tuberkuliozės gydymas susideda iš dviejų fazių: intensyviosios fazės, trunkančios du tris mėnesius, kai tenka vartoti keturis (kartais penkis) vaistus nuo tuberkuliozės ir tęstinio gydymo fazės, kuri dažniausiai trunka keturis mėnesius. Pasitaiko atvejų, kai, pagerėjus sveikatos būklei, tačiau nebaigus gydymo kurso, ligonis vaistų vartojimą nutraukia. Tokiu atveju dažniausiai išsivysto vaistams atspari tuberkuliozė. Vaistams atspari tuberkuliozė gali būti ir dėl chaotiško gydymo – tuberkuliozės mikobakterijos pripranta prie pirmosios eilės vaistų nuo tuberkuliozės. Taip susidaro pavojinga ligos forma – vaistams atspari tuberkuliozė. Jos gydymas gali trukti iki dvejų metų. Todėl gydytojai nuolatos pabrėžia, kad tuberkuliozės gydymo esmė – atsakingai vartoti vaistus.

Gydytoja vaikų pulmonologė Elena Sučilienė atkreipia dėmesį, kad vaikus dažniausiai užkrečia šeimos nariai – tėvai. "Kad vaikai būtų apsaugoti nuo ypač pavojingų tuberkuliozės formų – tuberkuliozinio meningito ir miliarinės plaučių tuberkuliozės – naujagimiai yra paskiepijami antrą parą po gimimo. Prieš mokyklą vaikams turi būti atliktas tuberkulino mėginys (Mantoux mėginys). "Visada tėvams išaiškiname, kad jei yra teigiama Mantoux reakcija, vadinasi, vaikas užsikrėtęs ir gydymas reikalingas, kad nesusirgtų tuberkulioze. Nors skundų nėra, vaikas jaučiasi gerai, plaučiai nepakitę, kitų užkrėsti negali, tačiau ir šią vadinamąją latentinę ligos formą gydyti būtina", – aiškina E.Sučilienė. Jei nustatoma, kad vaikas jau serga tuberkulioze, jis turi būti gydomas kaip ir suaugusieji – šešis mėnesius. Daugiau kaip pusė vaikų, kuriems diagnozuojama tuberkuliozė, nieko blogo nejaučia.

Išgydyti latentinę tuberkuliozės formą vaikystėje svarbu dar ir dėl to, kad ligos simptomai gali prasidėti žymiai vėliau, gal net senatvėje: "Vyresniame amžiuje prisideda kitos lėtinės ligos, nusilpsta imuninė sistema ir ilgai tūnojusi tuberkuliozė gali išsivystyti į aktyvią ligos formą", – sako E.Sučilienė.

Jei šeimos nariui diagnozuojama tuberkuliozė, svarbu ištirti šeimos narius ir kitus artimus kontaktus. Tačiau būna atvejų, kad vaikui diagnozuojama ši liga, o mama nuslepia, kad vaikas turėjo kontaktą su sergančiuoju tuberkulioze. Pasak E.Davidavičienės, negydomi tuberkulioze sergantys žmonės ar nutraukę gydymą – didelė grėsmė visuomenei.

Europos šalių statistika rodo, kad didesnis negu Lietuvoje sergamumas tuberkulioze registruojamas tik Rumunijoje.

Rašyti komentarą
Komentarai (4)

Emigr.

O jauniems jokios perspektyvos,tik emigruoti ,jeigu nori oriai gyventi.Kitaip skursi .

minde

duokit zmn nporml gyvent dirbt uzdirbt kad jus taip apie darbo vietu kurima sneketumet o ne apie korona seniai pensija gauna o ka jauniem daryt/

!

Net patys gydytojai prisiminė,kad dar yra tuberkuliozė!Maniau kad jokių kitų ligų jau nuo kovo nėra!
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS