Nors alergijos paūmėja pavasarį, sveikatos specialistai sako, kad šiuo metu – alergijų ne ką mažiau, tik alergenai kiti: nuo vabzdžių, nešvaraus maudynių vandens ar saulės.
„Pagrindinis sezonas – kaip prasidėjo nuo gegužės žolės žydėjimas vasarą“, – šnekėjo Karoliniškių poliklinikos 3-iojo šeimos skyriaus vedėja Živilė Mikalauskienė.
„Dabar atšilus orams padaugėjo, kiekvieną dieną netgi dar daugiau žmonių ateina. Augalai dėl šalto pirmo vasaros mėnesio vėliau sužydo, tos pačios liepos, žydinčios gausiai, alergizuoja. Jeigu niežti akis, mums iškart signalas – alergija“, – kalbėjo „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Sigita Korbutaitė.
„Jeigu būname gamtoje, prie vandens, užtykšta augalų sultys, vanduo nešvarus, dar būnant saulėje, spinduliai gali sustiprinti alerginę reakciją“, – aiškino „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas.
Ar medikai sulaukia ir daugiau alergiškų vaikų?
„Nepasakyčiau, kad daugiau, tik kad tėvai jautresni yra. Jeigu 2–3 bėrimai ir jie neplinta, tai nereikia skubėti į polikliniką“, – sakė Ž. Mikalauskienė.
Jei alergija pažįstama – žmogus jau žino, ką daryti, tačiau būna, kai ši pasireiškia tarsi iš niekur. Tokiais atvejais medikai pataria atkreipti dėmesį ir į vartojamus vaistus – alergija gali būti ir nuo jų.
„Dažniausiai – antibiotikai, antroje vietoje – nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo“, – šnekėjo Santaros klinikų gydytojas alergologas Kęstutis Černiauskas.
Tokie vaistai, kaip ibuprofenas, aspirinas.
„Alergija antibiotikams – stiprus bėrimas ir veido raudonis, ko niekada nebūdavo“, – nurodė S. Korbutaitė.
„Nėra dažnas reiškinys, bet pasitaiko, dažniausiai, kai skiriami nauji vaistai“, – kalbėjo R. Blynas.
Santaros klinikų gydytojas sako – šalutinis poveikis ir alergija ne tas pats, tačiau kaip atskirti, kiek neįprastus pojūčius toleruoti, o kada jau kreiptis pagalbos?
„Staiga išbėrė, ištino, pradėjo dusti, krito kraujospūdis – galvosime ir apie dilgėlinę, ir anafilaksinę reakciją, tai jau alergijos simptomai“, – šnekėjo Santaros klinikų gydytojas alergologas.
Anafilaksinis šokas – pati sunkiausia alerginė reakcija – tai ūminė, gyvybei pavojinga būklė, kuri gali išsivystyti per kelias minutes nuo kontakto su alergenu. Tokia reakcija gali baigtis sąmonės netekimu ar net mirtimi, jei nesuteikiama skubi pagalba.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Ar būdamas sveikas žmogus gali išsitirti, kokiems vaistams alergiškas?
„Ne, neįmanoma ir nėra prasmės“, – sakė K. Černiauskas.
Svarbiausia simptomų neignoruoti – svarbu išsitirti, sulaukti alergologo išvados, kad žinotumėte, kaip gydytis toliau ir ko vengti. Problemų gali būti ir situacijose, kai galimai alergiškam žmogui prireikia operacijos.
„Prieš tai buvusios operacijos metu kažkas nutiko, bet jis nebuvo pas alergologus – operacija gali būti atšaukta, nes anesteziologas nenori rizikuoti“, – kalbėjo K. Černiauskas.
Nors pacientai skundžiasi, kad pas specialistą patekti eilės didžiulės, Santaros klinikų alergologas sako: eilės pas juos nedidelės, pakliūti galima per kelias savaites.
Naujausi komentarai