Endokrinologas Klaipėdoje: perimenopauzės / menopauzės laikotarpis – svarbiausi klausimai Pereiti į pagrindinį turinį

Endokrinologas Klaipėdoje: perimenopauzės / menopauzės laikotarpis – svarbiausi klausimai

2025-07-18 07:00 kauno.diena.lt inf.

Į klausimus atsako gydytoja endokrinologė Vilma Vežbavičienė.

Endokrinologė Vilma Vežbavičienė Gydytojos Inga Gruzdienė ir Vilma Vežbavičienė

Kada rekomenduojama kreiptis į endokrinologą (perimenopauzės / menopauzės) laikotarpiu? 

Kadangi perimenopauzės / menopauzės laikotarpis yra toks daugialypis ir kiekvienai moteriai gali pasireikšti skirtingais simptomais bei požymiais, pirmiausia rekomenduočiau nepamiršti ir atmesti kitas galimas pablogėjusios savijautos priežastis. Vienos dažnesnių, galinčios sukelti panašius simptomus, yra skydliaukės veiklos sutrikimas, geležies ar kitų mikroelementų trūkumas. 

Kaip atskirti perimenopauzės požymius nuo skydliaukės ar antinksčių sutrikimų? Ar yra specifinių simptomų, kurie gali signalizuoti apie skydliaukės ar antinksčių veiklų sutrikimus? 

Simptomai labai susipina ir gali būti sunku atskirti šias patologijas remiantis vien nusiskundimais. Tokie simptomai, kaip svorio augimas, padidėjęs jautrumas, sutrikęs miegas, nuovargis, pasikeitusi odos ir plaukų būklė, gali būti būdingi tiek skydliaukės, antinksčių sutrikimams ar perimenopauzei. Jei perimenopauzei nustatyti nėra patikimų objektyvių tyrimų, tai skydliaukės sutrikimus tikrai galima nustatyti atlikus specifinius kraujo tyrimus bei skydliaukės ultragarsinį tyrimą, kurie būtų labai naudingi diferencinei diagnostikai. Antinksčių patologiją nustatyti vien kraujo tyrimais sunkiau. Dažnai reikia sudėtingesnių ir specifinių mėginių, kuriuos parenka specialistas endokrinologas.

Kodėl perimenopauzės laikotarpiu padidėja cukraus lygis kraujo serume? Ar reikėtų tirti insuliną ar gliukozės toleravimą, jei jaučiamas nuovargis ar pastebimi svorio pokyčiai?

Padidėjusį cukraus lygį kraujyje siečiau su padidėjusiu svoriu, o tiksliau riebalų bei raumenų santykio persiskirstymu šiuo laikotarpiu bei riebalų susikaupimu pilvo srityje, kas padidina insulino atsparumo riziką. Jei dažniau jaučiamas nuovargis po valgio ar pavalgius daugiau angliavandenių turinčio maisto, tuomet tikrai rekomenduojama tirti gliukozės toleranciją bei atsparumą insulinui. Taip pat jei yra kitų rizikos veiksnių, tokių kaip buvęs gestacinis diabetas, gimę naujagimiai buvo 4–5 kg svorio, yra pirmos eilės giminaičių, sergančių cukriniu diabetu.

Kodėl svarbu stebėti skydliaukės hormonus (TSH, T3, T4)? 

Perimenopauzės / menopauzės metu yra didesnė rizika atsirasti naujiems skydliaukės funkcijos sutrikimams arba gali pablogėti jau esamos skydliaukės ligos eiga. Dažnai šiuo laikotarpiu gali keistis vartojamų vaistų dozė. Ypač, jei moteris gauna perimenopauzės / menopauzės gydymą pakaitine hormonų terapija, gali prireikti koreguoti tiroksino dozę.

Kaip dažnai reikėtų kartoti hormonų tyrimus? 

Kaip dažnai reikia kartoti tyrimus, sprendžiama individualiai. Jei naujai paskiriamas gydymas ar koreguojama vaistų dozė – tyrimai kartojami kas 2–3 mėnesius. Jei gydymas nekoreguojamas, galima tirti kas 6–12 mėn. 

Koks hormonų poveikis medžiagų apykaitai, kaulų tankiui, širdies sveikatai? 

Menopauzės metu mažėjant estrogenams moters organizme – didėja rizika aterosklerozės vystymuisi bei su tuo susijusių širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimu, osteoporozės ir kaulų lūžių rizika, taip pat lėtėja medžiagų apykaita, nes pradeda nykti raumenys ir vyrauti riebalinis audinys.

Ar perimenopauzės / menopauzės laikotarpis didina riziką susirgti osteoporoze, diabetu ar širdies ligomis? Kaip tai kontroliuoti? 

Kaip ir minėjau prieš tai, menopauzė padidina šių ligų išsivystymo riziką. Vienas svarbiausių dalykų yra ankstyva šių ligų profilaktika. Nieko nenustebinsiu pasakydama, kad didžiausią įtaką tam turi mūsų gyvensena, mitybos ir fizinio aktyvumo įpročiai. Moters organizmas labai keičiasi per visą gyvenimą, vienas didelių pokyčių yra perimenopauzės / menopauzės laikotarpis, todėl priemonės ar gyvensenos įpročiai, kurie tiko esant 30-ies, nebūtinai tiks sulaukus 50-ies.

Kaip stebėti ar palaikyti hormoninę pusiausvyrą natūraliai – mityba, fizinis aktyvumas, papildai? 

Svarbiausia iš karto nepulti visko keisti kardinaliai. Geresni rezultatai pasiekiami gyvenseną keičiant palaipsniui. Pirmiausia ir svarbiausia būtų geras kokybiškas miegas, miego higiena, eiti miegoti ne per vėlai tuo pačiu metu. Tuomet galime pradėti keisti mitybą, šiuo laikotarpiu labai svarbu pakankamas baltymų ir skaidulų kiekis, kurių dažniausiai nesuvalgome tiek, kiek reikia. Žinoma, kuo mažiau perdirbto maisto bei greitųjų angliavandenių. Kalbant apie fizinį aktyvumą, labai svarbu jėgos pratimai moterims, kad būtų išlaikytas raumeninis audinys, kuris perimenopauzės / menopauzės metu pradeda staigiau nykti. Papildų, kurie būtų naudingi, yra labai daug, kas tinka vienoms, gali visai neduoti efekto kitoms. Galbūt mano TOP papildai perimenopauzės / menopauzės laikotarpiu būtų vitaminas D, omega-3 riebalų rūgštys, magnis, ašvaganda ir, jei vargina karščio bangos, – kekinė juodžolė („black cohosh“).

Ar perimenopauzės laikotarpiu hormonų pokyčiai gali turėti įtakos nuotaikai, atminčiai ar nerimo lygiui? 

Iš tikrųjų, tai yra vieni pagrindinių skundų šį laikotarpį išgyvenančių moterų. Kadangi jiems atsirasti priežasčių gali būti begalė, dažnai nei gydytojas, nei pacientė apie tai nepagalvoja, o bando viską nurašyti nuovargiui, įtampai darbe, stresui, ko tikrai netrūksta mūsų kasdienybėje. 

Kodėl perimenopauzės metu dažnai pastebimas padidėjęs kortizolio lygis? Ar augaliniai preparatai, tokie kaip ašvaganda, gali padėti sureguliuoti kortizolio lygį? Jūsų rekomendacijos, kaip sumažinti kortizolio lygį.

Kortizolis yra labai svarbus mūsų hormonas. Jis turi labai aiškų cirkadinį ritmą, todėl svarbu palaikyti tinkamą dienos ir poilsio režimą. Jis taip pat gali būti padidėjęs dėl lėtinio nuovargio, užsitęsusio streso, žalingų įpročių. Rimtų mokslinių įrodymų, kad ašvagandos papildai gali sumažinti kortizolį, nėra, tačiau jei ašvaganda padeda moteriai nusiraminti, geriau išsimiegoti, o kortizolio padidėjimas buvo siejamas būtent su šiomis priežastimis, tada taip – jos vartojimas bus naudingas. 

Kodėl perimenopauzės laikotarpiu padidėja cholesterolis? Ką daryti, kokios rekomendacijos? Ar gali padėti natūralios priemonės, pavyzdžiui, omega-3?

Ar padės natūralios priemonės, tokios kaip omega-3 riebalų rūgštys, ir gyvensenos pokyčiai, priklauso nuo cholesterolio lygio ir kuris cholesterolis vyrauja. Jei vyrauja trigliceridai, natūralios priemonės, tokios kaip greitųjų angliavandenių ir sočiųjų riebalų ribojimas, reguliarus fizinis aktyvumas, tikrai duos naudos. Jei kalbame apie didelius nukrypimus nuo normos, kai įtariamas genetinis polinkis (kitaip tariant, šeiminė hipercholesterolemija), tuomet be vaistų gali būti labai sunku sukontroliuoti cholesterolį. 

Jūsų patarimai / rekomendacijos moterims šiuo laikotarpiu.

Manau, kad daug rekomendacijų pateikiau jau prieš tai, tad nesikartosiu. Nepaminėjau vieno labai svarbaus dalyko – atrasti veiklą, kuri moterį nuramintų: tai gali būti pasivaikščiojimas pušyne ar prie jūros, kvėpavimo pratimai, o gal tiesiog raminanti muzika, sportas, pasikalbėjimas su gera drauge ar psichoterapeutu. Perimenopauzės / menopauzės metu daugumos vaikai jau būna užauginti, tad kada, jei ne šiuo laikotarpiu, galima skirti daugiau laiko sau ir savo psichologinei sveikatai. Kai turėsime gerą santykį su savimi, tuomet lengviau galėsime pasirūpinti ir savo fizine sveikata.

www.gruzdienesklinika.lt.

Straipsnis užsakytas