Grįžta seniai pamirštas virusas: užsikrėsti pakanka vos penkiolikos minučių Pereiti į pagrindinį turinį

Grįžta seniai pamirštas virusas: užsikrėsti pakanka vos penkiolikos minučių

2025-04-01 05:00

Tymų virusas, seniai pamiršta infekcija, sugrįžo į Europą su trenksmu – pernai užsikrėtimų skaičius išaugo dvigubai ir pasiekė aukščiausią lygį per pastaruosius 25 metus. Prasčiausia situacija – Rumunijoje, Italijoje, Vokietijoje, Austrijoje ir Belgijoje, tačiau ir Lietuvoje sergamumas tymais pernai buvo dešimt kartų didesnis nei ankstesniais metais. Pasaulio sveikatos organizacija tokią situaciją vadina nepriimtina, tačiau kaip priversti gyventojus pasiskiepyti, kol kas būdų neranda. 

Grįžta seniai pamirštas virusas: užsikrėsti pakanka vos penkiolikos minučių
Grįžta seniai pamirštas virusas: užsikrėsti pakanka vos penkiolikos minučių / Shutterstock nuotr.

Belgijos nuotekų vanduo reguliariai tiriamas laboratorijoje. Neseniai atlikta analizė pateikė netikėtą rezultatą – jame aptiktas tymų virusas.

„Buvome šokiruoti dėl koncentracijos. Paaiškėjo, kad tai Maroko variantas. Maroke šiuo metu siaučia tymų protrūkis, dėl to kenčia ir daugelis Europos šalių“, – sakė laboratorijos vadovė Elke Wollants.

Per pastaruosius dvejus metus Maroke užregistruota daugiau nei 25 tūkst. tymų atvejų. Nuo šio viruso 120 žmonių mirė.

Tačiau situacija Europoje taip pat neguodžia.

„Tokia padėtis, kai 2024 m. užregistruota beveik 130 tūkst. tymų atvejų, yra nepriimtina ir reikalauja nedelsiant imtis veiksmų“, – teigė Pasaulio sveikatos organizacijos pareigūnas Draganas Jankovic.

LNK stop kadras.

„Prasčiausia situacija dėl tymų šiuo metu yra Rumunijoje, Italijoje, Vokietijoje, Austrijoje ir Belgijoje“, – sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistė Edita Jegelevičienė.

Rumunija viruso židinio užgesinti negali jau beveik metus – pernai šalyje užsikrėtė per 30 tūkst. žmonių, daugiau nei dvi dešimtys mirė. Tačiau pasiskiepijusių – tik kiek daugiau nei pusė rumunų.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras prognozuoja, kad tymų protrūkis šį pavasarį Europoje dar labiau išaugs.

„Reikia veikti nedelsiant, kad padidintume imunizacijos apimtis, kurios sumažėjo per COVID-19 pandemiją“, – pabrėžė D. Jankovic.

Situacija Lietuvoje taip pat kelia nerimą.

„Situacija iš tiesų yra grėsminga. Pernai Lietuvoje turėjome 30 tymų atvejų. Gal skaičius ir neatrodo labai didelis, tačiau lyginant su 2023 m., kai buvo tik trys atvejai, sergamumas išaugo dešimteriopai“, – teigė E. Jegelevičienė.

Prieš trejus ar ketverius metus Lietuvoje tymų atvejų apskritai nebuvo registruota. Šiemet jau patvirtinti du atvejai – vienas iš jų šią savaitę.

Virusas grįžta su trenksmu, nes žmonės nebesiskiepija.

LNK stop kadras.

„Po COVID-19 pandemijos, kai buvo atidėtos vakcinacijos, daugelis tėvų nesugrįžo paskiepyti savo vaikų. Kai kurie žmonės tiesiog pavargo nuo skiepų propagavimo, pradėjo įtariai žiūrėti į visas vakcinas, nors tymų vakcina yra naudojama jau daugelį metų“, – sakė E. Jegelevičienė.

„Vakcinos nuo tymų yra vienos saugiausių, kokias turime“, – pabrėžė Purdue universiteto profesorius Richardas Kuhn'as.

Šis virusas toks užkrečiamas, kad net išėjus užsikrėtusiam asmeniui, patalpoje jis gali išlikti dar kelias valandas.

Kai kurie ekspertai siūlo imtis griežtesnių priemonių.

„Jei tai priklausytų nuo manęs, tymų skiepą padaryčiau privalomu kartu su poliomielito vakcina“, – teigė E. Wollants.

Virusas plinta žaibiškai – užsikrėsti pakanka vos 15 minučių.

„Jei esate uždaroje patalpoje su 100 žmonių, bent 90 iš jų užsikrės tymais, jei patalpoje bus užkrato nešiotojas“, – aiškino R. Kuhn.

„Šis virusas toks užkrečiamas, kad net išėjus užsikrėtusiam asmeniui, patalpoje jis gali išlikti dar kelias valandas“, – pridūrė Indianos universiteto sveikatos mokyklos direktorė Shandy Dearth.

Paprastai virusas plinta oru, tačiau juo galima užsikrėsti ir nuo užterštų paviršių.

„Gali prasidėti kosulys, pakilti temperatūra, o vėliau atsiranda bėrimas“, – aiškino S. Dearth.

„Matome komplikacijas, tokias kaip ausų ir akių infekcijos, plaučių uždegimas ir labai pavojingas encefalitas, kuris pasireiškia 1 iš 1000 pacientų“, – įspėjo E. Wollants.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

Artėja vaikų pavasario atostogos, tad kai kurie užsienio ekspertai nerekomenduoja vykti į tymų protrūkių zonas. Tačiau Lietuvos Nacionalinis visuomenės sveikatos centras sako, kad riboti savęs nebūtina.

„Jeigu vaikas ar suaugęs asmuo nėra gavęs skiepo pagal profilaktinių skiepų kalendorių, tiesiog reikėtų pasiskiepyti“, – patarė E. Jegelevičienė.

Pernai lietuviai tymų virusą parsivežė iš Jungtinės Karalystės, Tenerifės, Kazachstano ir Baltarusijos. Iš 30 užsikrėtusiųjų – 9 buvo vaikai.

„Tik vienas iš susirgusių vaikų buvo paskiepytas, ir tai – ne pilna vakcinacija. Visi kiti sirgę vaikai nebuvo skiepyti“, – pabrėžė E. Jegelevičienė.

Vaikai nuo tymų skiepijami nemokamai – pirmoji dozė skiriama pusantrų metų vaikams, antroji – sulaukus šešerių ar septynerių.

„Nuo tymų dvi vakcinos dozės apsaugo 97 proc. efektyvumu“, – aiškino S. Dearth.

Susirūpinti turėtų tie, kurie buvo skiepyti iki 1988-ųjų. Šie žmonės gavo tik vieną vakcinos dozę, todėl jiems rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją dėl sustiprinamosios dozės.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Jei patys nesup

Glušius teks skiepyti priverstinai , kad neplatintų ligos .
4
-1
gal

Migrantai atvežė?
5
-1
Nebutinai

Pasiskiepijus išvengsi tymų. Kur kas gersnis imunitetas įgijamas tik tais tymais persirgus.
2
-3
Visi komentarai (7)