Cukrinis diabetas yra viena aktualiausių šių dienų visuomenės sveikatos problemų. Tai – lėtinė liga, kuria sergant dėl insulino trūkumo ar sutrikusio jo veikimo audiniuose didėja gliukozės kiekis kraujyje. Perteklinis gliukozės kiekis kraujyje pažeidžia stambias ir smulkias kraujagysles bei nervų sistemą. Vystosi cukrinio diabeto komplikacijos, sutrikdančios svarbių organų veiklą ir pasireiškiančios rimtais sveikatos sutrikimais: inkstų nepakankamumu, regėjimo praradimu, pėdų žaizdomis, širdies ir kraujagyslių ligomis.
Skiriami du pagrindiniai cukrinio diabeto tipai: 1 tipo cukrinis diabetas ir 2 tipo cukrinis diabetas. 1 tipo cukrinis diabetas yra jaunų žmonių liga, kai kasa visiškai negamina insulino, kuris būtinas, kad su maistu gauta gliukozė patektų į ląsteles ir vyktų medžiagų apykaita audiniuose. 2 tipo cukrinis diabetas - tai yra vyresnių, dažnai turinčių antsvorio žmonių liga, kai kasa gamina nepakankamai insulino organizmo poreikiams patenkinti ar insulinas netinkamai veikia audiniuose.
„Siekiant išvengti cukrinio diabeto ar užkirsti kelią galimoms šios ligos komplikacijoms ypatingai svarbi – profilaktika, - akcentuoja VšĮ Kauno Dainavos poliklinikos gydytoja endokrinologė medicinos mokslų daktarė Lina Radzevičienė. - Nors 2 tipo cukrinis diabeto atsiradimas yra apspręstas genetinės predispozicijos ir tik dalinai gyvenimo būdo, viso pasaulio mokslininkai intensyviai ieško būdų, kaip suvaldyti diabeto epidemiją ir kokios priemonės galėtų būti taikomos šios ligos profilaktikai“.
Pirminės 2 tipo cukrinio diabeto profilaktikos priemonėmis gydytoja endokrinologė išskiria – žalingų aplinkos veiksnių poveikio mažinimą, sveikos gyvensenos populiarinimą. Pagrindinis tikslas yra sumažinti rizikos veiksnių (antsvorio, nutukimo, netinkamos mitybos, mažo fizinio aktyvumo, rūkymo, alkoholio vartojimo ir kt.) paplitimą, kol liga dar neišsivysčiusi.
Geriausi rezultatai, mažinant riziką susirgti 2 tipo cukriniu diabetu, stebėti ilgam laikui pakeitus gyvenimo būdą – mitybos įpročius ir fizinį aktyvumą. Nustatyta kad tokiais atvejais rizika mažėja apie 40–60 proc. Gyvenimo būdo keitimas – vienintelis metodas, kuris vienu metu veikia daugelio ligų (cukrinio diabeto, širdies kraujagyslių, sąnarių-raumenų) rizikos veiksnius, didina pasitikėjimą savo jėgomis, gerina nuotaiką ir tuo pačiu mažina riziką sirgti depresija. Tai vienintelis metodas praktiškai neturintis nepageidaujamų reiškinių, duodantis ilgailaikį efektą, gerinantis socialinius kontaktus, gyvenimo kokybę, darbingumą, ilginantis gyvenimo trukmę.
Antrine 2 tipo cukrinio diabeto profilaktika vadinama ankstyva cukrinio diabeto ir prediabeto (gliukozės toleravimo sutrikimų) diagnostika bei nemedikamentinio (mityba, fizinis aktyvumas ir kt.) poveikio didinimas. Kaip teigia, gydytoja endokrinologė L. Radzevičienė, prediabetu šiuo metu vadinamos dvi būklės: sutrikusi glikemija nevalgius (SGN), kai glikemija veninio kraujo plazmoje nevalgius yra didesnė arba lygi 6,1 mmol/l, bet mažesnė negu 7,0 mmol/l, o po 2 val. 75 g gliukozės krūvio glikemija yra mažesnė negu 7,8 mmol/l ir gliukozės toleravimo sutrikimas (GTS), kai glikemija nevalgius yra mažesnė negu 7,0 mmol/l, o po 2 val. 75 g gliukozės krūvio glikemija yra didesnė arba lygi 7,8 mmol/l, bet mažesnė negu 11,1 mmol/l. Gliukozės toleravimo sutrikimas yra didesnis rizikos veiksnys nei sutrikusi glikemija nevalgius. Prediabeto būklės padidina absoliučią riziką susirgti 2 tipo cukriniu diabetu nuo 3 iki 10 kartų lyginant su asmenimis, kuriems nėra prediabetinės būklės.
Trečdaliui asmenų, kuriems nustatytas prediabetas išsivysto 2 tipo cukrinis diabetas, trečdaliui – lieka prediabetinė būklė, o trečdaliui – angliavandenių apykaita sugrįžta į normoglikemiją. Deja, net ir tais atvejais, kai būklė neprogresuoja į cukrinį diabetą dėl pakankamos kasos beta ląstelių funkcijos, asmeniui išliekant insulino rezistencijos būklėje, širdies kraujagyslių ligų rizika vis tiek didėja. Be to, dauguma asmenų, kuriems patvirtinta SGN ar GTS turi ir atitinka metabolinį sindromą. Bendras mirtingumas, esant prediabetinei būklei, didesnis nei esant normoglikemijai, o didžiausias esant diagnozuotam cukriniam diabetui.
Minint Pasaulinę cukrinio diabeto dieną, lapkričio 14 d., Kauno Dainavos poliklinikoje visiems norintiems bus galimybė išsitirti cukraus kiekį kraujyje, sužinoti savo kūno masės indeksą, į dominančius klausimus atsakys gydytojai endokrinologai, vyks dokumentinio filmo „Pasalūnė“, kuriame savo išgyvenimais sergant cukriniu diabetu dalinasi žymūs Lietuvos žmonės, peržiūra. Be to, Dainavos poliklinikos vadovo Giedriaus Andziukevičiaus iniciatyva bus mėlynai apšviestas pastatas, kuriame yra įsikūrusi gydymo įstaiga. „Norime atkreipti kauniečių dėmesį į epidemijos pobūdį įgaunantį cukrinį diabetą bei prisijungti prie pasaulinės akcijos, kurios metu vilties švyturiais kasmet tampa vietiniai paminklai, pastatai įvairiausiuose pasaulio vietose“.
Vadovaujantis Lietuvos cukrinio diabeto gydymo metodika aktyviai 2 tipo cukrinio diabeto ieškoti asmenims, kuriems būdingas bent vienas iš šių rizikos veiksnių:
- padidėjusi kūno masė arba liemens apimtis
- pirmos eilės giminės sergantys cukriniu diabetu (tėvai, broliai, seserys, vaikai);
- moterys, gimdžiusios >4 kg naujagimius ir/ar sirgusios gestaciniu cukriniu diabetu;
- moterys, turinčios policistinių kiaušidžių sindromą;
- padidėjęs AKS;
- didelio tankio lipoproteinai
- buvę gliukozės tolerancijos sutrikimai ar sutrikusi glikemija nevalgius;
- širdies ir kraujagyslių sistemos ligos;
- arterinė hipertenzija;
- diabetui būdingi simptomai (poliurija, polifagija, polidipsija, svorio kritimas, regėjimo sutrikimai).
- buvę gliukozės toleravimo sutrikimai (GTS) ar sutrikusi glikemija nevalgius (SGN);
- diabetui būdingi simptomai (poliurija, polifagija, polidipsija, svorio kritimas, regėjimo sutrikimai).
Nustačius angliavandenių apykaitos sutrikimą (sutrikusi glikemija nevalgius, gliukozės toleravimo sutrikimas ar cukrinis diabetas) pirmiausia būtina koreguoti mitybą, esant antsvoriui ar nutukimui – mažinti kūno svorį, didinti fizinį aktyvumą, patarti atsisakyti žalingų įpročių (rūkymo, alkoholio vartojimo), nes tik veiksmingos priemonės stabdo ligos plėtojimąsi ir komplikacijų vystymąsi.
Naujausi komentarai