Klaidinantys simptomai: kaip išsiaiškinti tikrąsias negalavimų priežastis? | KaunoDiena.lt

KLAIDINANTYS SIMPTOMAI: KAIP IŠSIAIŠKINTI TIKRĄSIAS NEGALAVIMŲ PRIEŽASTIS?

  • 0

Itin dažnai vieną ar kitą negalavimą esame linkę priskirti pervargimui, amžiui, stresui ar netinkamam gyvenimo būdui. Deja, neretai apsilankymą gydytojo kabinete pakeičia artimųjų ir draugų rekomendacijos arba informacijos paieška internete. Medikai įspėja: toks pacientų elgesys yra mažų mažiausiai neapdairus.

Skausmas keliuose, problema – žarnyne

Daugiau nei 37 metų darbo patirtį sukaupęs gydytojas neurologas Jonas Šereiva teigia, kad nugaros ar sąnarių skausmai gali būti gan klastingi: „Tarkime, žmogus plaktuku susižeidė pirštą. Mokslinių tyrimų atlikti nereikia; reikia gydyti lokalų sužeidimą. O jei skausmas, tirpimas ar kitokie nemalonūs pojūčiai atsiranda staiga ir tarsi be priežasties? Būtent tokiais atvejais atsiskleidžia tikrasis mūsų organizmo sudėtingumas ir grožis. Pavyzdžiui, klubo ir šlaunies skausmas gali kilti visai ne dėl susidėvėjusių sąnarių, o dėl prostatos problemų.“ Jeigu vienoje kūno vietoje esantis skausmas byloja apie ligą visai kitur, kaip žinoti, kokios srities gydytoją pasirinkti?

Jonas Šereiva / „Biofirst“ klinikos nuotr.

Anot J.Šereivos, visada reikia ieškoti paprasčiausio atsakymo, o jo neradus – nepasiduoti, apsvarstyti, kad galbūt problema yra visai kitur: „Esu turėjęs pacientą, kuriam skaudėjo kelio sąnarį. Jį konsultavo traumatologai, radiologai atliko reikiamus tyrimus. Vis dėlto nenustatyta jokia sąnario patologija, todėl pradėjau įtarti visiškai kitą skausmo priežastį – plonųjų žarnų patologiją, susilpninusią keturgalvių raumenų galūnes. Šie raumenys yra susiję su plonosiomis žarnomis, tęsiasi kirkšnyse, o užsibaigia kelių srityje, kur ir patiriamas skausmas. Jokiu būdu nenoriu pasakyti, kad šiam pacientui reikėjo ignoruoti traumatologą ir iš karto ateiti pas mane. Tiesiog akcentuoju tai, kad ilgą laiką nerandant skausmo priežasčių, pacientas nepasiduotų. Tokiais atvejais, kaip minėjau, galima taikyti manualinę terapiją, kuria užsiimu daugybę metų. Didžiausias šios terapijos pranašumas – galimybė ir gydyti, ir ja naudotis kaip viena diagnostinių priemonių.“

Apie ką byloja galvos skausmas?

Stresas šiandieniniame gyvenime yra dažna įvairių negalavimų priežastis, tačiau gydytojas neurologas Raimondas Greičius teigia pastebėjęs žalingą tendenciją diagnozuojant galvos skausmus: „Džiugu, kad visuomenėje apie streso įtaką organizmui kalbama vis daugiau, tačiau aš manau, kad puolėme prie kito kraštutinumo ir susiduriame su pertekline diagnostika. Dažnas pacientas mano konsultacijos atvyksta pats diagnozavęs sau ligą ir netgi pritaikęs gydymą vaistais, kuriuos rekomenduoja artimieji, draugai ar netgi interneto paieškoje randami rezultatai. Deja, pasitaiko atvejų, kai galvos skausmas tėra kur kas rimtesnių sutrikimų padarinys. Galvos skausmą malšinantys vaistai veikia trumpai, o problema lieka.“

Raimondas Greičius / „Biofirst“ klinikos nuotr.

Paklaustas apie konkrečius pavyzdžius, kurie suklaidina pacientą, gydytojas teigia, kad sąrašas ilgas: „Lėtinis iki galo neišgydytas sinusitas, ausies uždegimas, glaukoma, aneurizma – visas ligas išvardyti būtų sunku. Aiškinantis paciento sveikatos problemų priežastis, svarbu surinkti išsamią informaciją. Dažnas nustemba, kai aš, būdamas neurologas, klausiu apie paciento dantų būklę. Tačiau tokie klausimai yra pagrįsti. Visai neseniai mano kabinete apsilankė vaikinas, skundęsis galvos skausmu, prasidėjusiu dešinėje žandikaulio pusėje ir išplitusiu į akiduobę. Be kitų tyrimų, paprašiau jo atlikti panoraminę žandikaulio kompiuterinę tomografiją. Nuotraukoje aiškiai matyti skausmo mechanizmas – buvo gydytas septintas dantis, į kurį remiasi anatomiškai netaisyklingai dygstantis ir jį dirginantis aštuntasis (protinis). Tai nėra trišakio nervo neuralgija, migrena ar kita neurologinė problema, todėl pacientas nusiųstas gydytis pas odontologą.“

Apgaulingas sielos veidrodis – akys

Anot gydytojos oftalmologės doc. dr. Rasos Liutkevičienės, įvairūs regėjimo sutrikimų simptomai ne visada reiškia tai, kad problema slypi akyse: „Nėra abejonės, kad žmogaus organizmas – tai itin glaudžiai tarpusavyje susijusi sudėtinga sistema. Todėl tokie simptomai kaip, pavyzdžiui: vyzdžių pokyčiai, dvejinimasis, erdvės suvokimo pokyčiai, nustatytas regos aštrumo sumažėjimas ir akipločio pakitimai gali būti smegenų auglio padariniai. Tokiais atvejais problemą reikia spręsti neurologams. Jei auglio gydymas bus sėkmingas, akių būklė pagerės.“

Rasa Liutkevičienė / „Biofirst“ klinikos nuotr.

Ar pajutus išvardytus simptomus reikia skubėti pas neurologą? „Pajutus simptomus tam tikroje kūno vietoje, pirmiausia reikėtų kreiptis į tos srities specialistą. Akių ištyrimas (regėjimo aštrumas, refrakcija, akipločio tyrimas, akių dugnų patikra, vertinamas regos nervo diskas, kraujagyslių (arterijų ir venų) pokyčiai ir t.t.) yra nepavojingas ir neskausmingas. Gali būti, kad problema iš tiesų ir yra tik akyse. Pacientas į neurologo konsultaciją ir kompiuterinės tomografijos / magnetinio rezonanso tyrimą siunčiamas tik nustačius regos funkcijos ar akių dugnų pakitimus, kurie leistų įtarti galvos smegenų auglį. Ši veiksmų seka leidžia pacientui išvengti nereikalingos rentgeno spinduliuotės.“

„Biofirst“ klinika – Kaune, Studentų g. 37.

Tel. registruotis: +370 686 40 115, (8 37) 750 866.

www.bioklinika.lt

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS