Kodėl svarbu gerti pakankamai skysčių? | KaunoDiena.lt

KODĖL SVARBU GERTI PAKANKAMAI SKYSČIŲ?

  • 2

Ši vasara ne visada lepina šiltu ar net karštu oru. Tačiau medikai primena: net ir nedaug pakilusi lauko temperatūra kelia labai nemalonaus ir pavojingo reiškinio – dehidratacijos – pavojų.

Atlieka daug funkcijų

Vanduo yra pagrindinė organizmo sudedamoji dalis – jis sudaro apie 65 proc. suaugusio žmogaus kūno masės. Vanduo atlieka žmogaus organizme atlieka daug svarbių funkcijų. "Tai terpė, kurioje vyksta cheminės reakcijos ląstelėse. Vanduo naudojamas energijos apykaitai organizme ir termoreguliacijai, įeina į ląstelių ir audinių sudėtį. Būdamas virškinimo sulčių sudėtine dalimi, jis taip pat dalyvauja virškinimo procese. Vandenyje ištirpę mikroelementai, vitaminai ir kitos medžiagos yra įsisavinamos per virškinimo sistemą. Vanduo dalyvauja ir reguliuojant kraujospūdį, dėl jo medžiagų apykaitos produktai yra pašalinami per inkstus susidarant šlapimui", – teigia šeimos gydytoja Kristina Lebedevaitė. Negaudamas vandens žmogus gali išgyventi vos keletą dienų, o netekęs 12–20 proc. vandens, organizmas žūva apsinuodijęs savo medžiagų apykaitos produktais, kurie turi būti šalinami su skysčiais. Taigi dehidratacija reiškia ne tik skysčių trūkumą, bet ir organizmo taršą.

Troškulį jaučia ne visi

Sušilęs organizmas visais įmanomais būdais mėgina atsivėsinti. "Dėl vidinių ar išorinių veiksnių pakilus kūno temperatūrai, odoje esantys termoreceptoriai reaguoja į šį temperatūros pokytį. Jie siunčia signalą į galvos smegenyse esančius centrus, o šie siunčia atsakomuosius signalus už termoreguliaciją atsakingoms struktūroms. Dėl šios organizmo sistemų vidinės komunikacijos išsiplečia odos paviršiuje esančios kraujagyslės, leisdamos išspinduliuoti kuo daugiau šilumos į aplinką. Taip pat aktyvuojamos odoje esančios prakaito liaukos, prasideda gausus prakaitavimas, vėsinantis kūno paviršių", – aiškina gydytoja.

Būklei užsitęsus (ilgai būnant karštoje aplinkoje) ilgainiui organizmas netenka daug skysčių. Išsiplėtus kraujagyslėms ir sumažėjus skysčių kiekiui kraujagyslėse mažėja arterinis kraujospūdis. Dėl šių fiziologinių pokyčių gali atsirasti įvairių negalavimų: silpnumas, nuovargis ir galvos svaigimas. Tad, užklupus karščiams, K.Lebedevaitė rekomenduoja skysčių vartoti kuo daugiau.

"Skysčiai turėtų būti nesaldinti, be alkoholio ir kofeino, mat tokie gėrimai skatina dar spartesnį vandens pasišalinimą ir dehidratacijos reiškiniai bus dar sunkesni. Gurkšnoti reikėtų nuolat, nelaukiant, kol ims kankinti troškulys, kadangi šis praneša apie jau dehidratavusį kūną. Taip pat verta paminėti, kad ne visi žmonės jaučia troškulį. Jei organizmas pripranta gauti mažai skysčių, ilgainiui troškulio refleksas yra užslopinamas ir  dehidrataciją išduoda atsiradę simptomai", – teigia gydytoja.

Apie 60 proc. reikiamo vandens organizmas gauna veikiant virškinimo sistemai. Valgydamas mišrų maistą, žmogus kasdien gauna apie 1 l vandens. Trūkstamas vandens kiekis gaunamas geriant skysčius. Organizmo įsisavinamo vandens kiekis yra apie 2–3 l, tačiau šis kiekis gali būti kintantis, priklausomai nuo aplinkos sąlygų, fizinio aktyvumo ir gretutinių ligų.

Siekiant, kad organizme būtų tinkamas ne tik vandens balansas, bet ir mineralų kiekis – rekomenduojama gerti natūralų mineralinį vandenį. Tokiame vandenyje gausu gamtos subalansuotų mineralinių medžiagų.

Svarbi tinkama apranga

Esant karštiems orams neperkaisti taip pat padės tinkama apranga, kuri turėtų būti laisva ir pagaminta iš natūralių, orui ir drėgmei laidžių pluoštų: medvilnės, lino ar šilko. Geriausia aprangą rinktis kuo šviesesnę, kadangi šviesios spalvos atspindi ne tik šviesą, o taip pat ir šilumą.

Būdami saulės atokaitoje nepamirškite dėvėti galvos apdangalo ir naudoti apsauginio kremo nuo saulės su aukštu SPF filtro skaičiumi. Stenkitės nebūti lauke pačiomis kaitriausiomis valandomis ir lauko darbus planuokite ryte, iki 11 val., arba vakare, po 17 val., kai oro temperatūra vėsesnė. Jei tik yra galimybė, karščiausiomis dienomis venkite sunkių fizinių darbų ir pasistenkite judėti lėčiau – tai apsaugos nuo netikėtai apsvaigusios galvos, alpimo ir jo metu patiriamų traumų. Reguliariai atvėsinkite organizmą, jeigu neturite kondicionieriaus, tam padės vėsus dušas ar vėsus vandens buteliukas, priglaustas prie kaktos.

Rašyti komentarą
Komentarai (2)

Anonimas

Degtinė- irgi skystis. Todėl ją gerti sveika.

ALUS

ALUS ŠALTAS SU SAIKU TIKRAI PADEDA, JOKIOS DEGRIFIKACIJOS NĖRA

SUSIJUSIOS NAUJIENOS