Per mėnesį Lietuvoje – jau 14 tymų atvejų: daugelis gydosi ligoninėse | KaunoDiena.lt

PER MĖNESĮ LIETUVOJE – JAU 14 TYMŲ ATVEJŲ: DAUGELIS GYDOSI LIGONINĖSE

  • 0

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) praneša, kad Lietuvoje ir toliau registruojami nauji susirgimo tymais atvejai. Liga diagnozuojama tiek vaikams, tiek suaugusiems žmonėms.  Todėl asmens sveikatos priežiūros įstaigų (ASPĮ) specialistai neturėtų prarasti budrumo įtardami ir diagnozuodami tymus.

Asmenys, turėję sąlytį su sergančiuoju tymais, gali pasiskiepyti nemokamai Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis įsigyta MMR vakcina, teigiama ULAC pranešime. Tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Po sąlyčio su sergančiuoju tymais asmenims, rekomenduojama pasiskiepyti per 72 val. po kontakto. Nesuspėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21 d.) ir jei nesusergama – pasiskiepyti. Suaugusieji skiepijami ta pačia tymų, epideminio parotito ir raudonukės (MMR) vakcina, kuri skirta ir vaikams.

Šiuo metu ULAC vakcinų sandėlyje yra pakankamas kiekis kombinuotos MMR vakcinos.

Šiemet  Lietuvoje užregistruota 14 tymų atvejų

ULAC duomenimis, šiemet  Lietuvoje užregistruota jau 14 tymų atvejų, iš kurių – 8 vaikai (nuo 10 mėn. iki 10 metų) ir 6 suaugusieji (nuo 39 m. iki 51 m.). Didžioji dalis susirgusiųjų tymais gydyti ligoninėje. Pernai (2018 m.) Lietuvoje užregistruota 30 tymų atvejų – 4 vaikai (nuo 11 mėn. iki 14 m.) ir 26 suaugusieji (nuo 21 iki 56 metų). Daugumos susirgusių asmenų skiepijimo būklė nežinoma. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, vienas asmuo, susirgęs tymais, gali užkrėsti nuo 12 iki 18 kontaktinių asmenų.

Lietuvoje 15-16 mėnesių kūdikiai ir 6-7 metų vaikai skiepijami nuo tymų pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Pastaraisiais metais Lietuvoje stebimas tymų skiepijimo aprėpčių mažėjimas dėl tėvų ir globėjų atsisakymo skiepyti savo vaikus. Lietuvoje dvejų metų vaikų skiepijimo aprėptys nuo tymų nesiekia 95 proc., todėl kyla reali grėsmė susirgti ne tik neskiepytiems vaikams, bet ir suaugusiems asmenims.

Lietuvoje nuo 2002 iki 2017 metų nuo tymų infekcijos liko nepaskiepytų 21 260 dvejų metų vaikų.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS