Diabetas
Naujasis insulinas sumažins dūrių skaičių
Cukrinio diabeto gydyme įvyko svarbus perversmas. Pagaliau pavyko išrasti net 24 valandas per parą veikiantį insuliną. Jį vartojantiems ligoniams nesusidaro insulino koncentracijos pikai ir žymiai sumažėja hipoglikemijos rizika. Jau dabar šis gydymo preparatas yra įtrauktas į kompensuojamųjų vaistų sąrašą.
Sergančiųjų daugėja
Šiuo metu pasaulyje cukriniu diabetu serga daugiau kaip 190 milijonų žmonių. Kadangi žmonės valgo vis kaloringesnį maistą, mažiau juda ir todėl tunka, kasmet sergančiųjų diabetu skaičius auga ir spėjama, kad jau 2025 metais tokių ligonių bus 300 milijonų. Negydomas diabetas sparčiai progresuoja ir tampa pirmine priežastimi net 30 procentų mirčių visame pasaulyje.
Praėjusio amžiaus pradžioje diabetui gydyti buvo pradėtas taikyti gyvulinės kilmės insulinas. 1980 metais insulinas pradėtas gaminti laboratorijose, naudojant genetiškai perdirbtą mielių ar nepatogeninę žarnyno lazdelės bakteriją. Toks insulinas veikia trumpai, todėl jį pacientai privalo dažnai švirkštis. Neapdairiai vartojamas toks insulinas neretai sukelia gliukozės sumažėjimą kraujyje – hipoglikemiją. Šios komplikacijos metu ligonis gali pradėti neprognozuojamai elgtis, susižeisti ir netgi mirti. Žmonės bijodami hipoglikemijos neretai susišvirkščia per didelį insulino kiekį, o tai skatina nutukimą. Iki šiol vartotų insulinų veikimas nebuvo tolygus, bet didėjo iki maksimalaus, sąlygodamas ženklesnį tuo metu gliukozės kiekio sumažėjimą kraujyje bei padidindamas hipoglikemijos riziką ligoniui. Be to, vidutinės veikimo trukmės ir mišraus veikimo insulinai yra neskaidrūs, todėl prieš susišvirkščiant juos būtina gerai suplakti. Suplakimo kokybė turi įtakos injekcijos metu į organizmą patenkančios veikliosios medžiagos kiekiui.
Patogu naudoti
Po ilgų tobulinimų pagaliau pavyko sukurti naują insuliną, veikiantį 24 valandas, kuris turėtų gerokai pagerinti sergančiųjų cukriniu diabetu gyvenimo kokybę. „Šio insulino privalumas yra tas, kad injekcija gali būti atliekama bet kuriuo ligoniui patogiu paros metu, nors medikai rekomenduoja tai daryti vakare, prieš miegą. Jį vartojant sumažėja hipoglikemijos rizika, nebūna koncentracijos pikų, minimaliai didėja svoris. Ilgai veikiantį insuliną yra patogu naudoti, nes galima keisti injekcijos vietą ir nereikia jo suplakti“, - naujojo preparato privalumus vardino Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Endokrinologijos skyriaus vadovas Saulius Grigonis.
Paklaustas, ar atsiradus naujajam insulinui dar bus vartojami iki šiol buvę trumpo veikimo preparatai, S.Grigonis atsakė: „Žinoma, kad taip. Senieji insulinai yra geri, nors turi tam tikrų trūkumų. Naujasis insulinas yra brangesnis už mums įprastus, be to, jis būtinas ne visiems ligoniams. Kitiems ir toliau teks naudoti trumpo veikimo insulinus“.
Naujausi komentarai