POLA: premjero liga atskleidė brutalų visuomenės požiūrį į onkologinius pacientus | KaunoDiena.lt

POLA: PREMJERO LIGA ATSKLEIDĖ BRUTALŲ VISUOMENĖS POŽIŪRĮ Į ONKOLOGINIUS PACIENTUS

  • 26

Lietuvos pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija (POLA) smerkia šią savaitę šalies premjerą užsipuolusius politikus bei apgailestauja, kad toks išpuolis tik dar kartą patvirtina tam tikrų visuomenės grupių nuostatas onkologinių ligonių atžvilgiu.

„Mes diskutuojame apie mokslo pažangą, apie inovatyvius vaistus, progresuojantį gydymą, tačiau empatija žmogui, dažnu atveju, dar svetima lietuviui.  Net jau XXI a. išdrįsti pasakyti, kad esi onkologinis pacientas gali tik toje aplinkoje, kur esi tikras, jog nepatirsi stigmatizacijos, pašaipų ir diskriminacijos. O to pasitaiko net tarp draugų ar artimųjų“, – sako POLA prezidentas Šarūnas Narbutas.

Anot jo, tai tik patvirtina tam tikras reakcijas į šią savaitę gydymo procese buvusio Sauliaus Skvernelio nepasirodymą darbe.

„Visuomenėje kilo toks ažiotažas, tarsi ne dėl ligos, o apskritai niekam nepranešęs jis būtų neatvykęs į darbą. Reakcijos peraugo į viešus pasvarstymus apie tai, ar tokios būklės jis yra tinkamas eiti savo pareigas, virto patyčiomis komentaruose po straipsniais. Kai tos pačios dienos vakarą premjeras pasidalino atviru ir situaciją paaiškinančiu įrašu savo „Facebook“ paskyroje, diskusija lyg ir nutilo, tačiau parodė tikrą mūsų visuomenės veidą“, –pažymi POLA. 

Dar šių metų pradžioje atlikta POLA apklausa atskleidė, kad didžioji dalis iš tūkstančio apklaustų pacientų jaučiasi diskriminuojami.

„Nors ir atrodo, kad vėžys jau nebėra stigma, nebėra gėda pasakyti, kad sergi, tačiau didžioji dalis apklaustųjų pasakė, kad: „Mano artimieji žino, aš nebijau jiems pasakyti, bet nenoriu, kad žinotų darbo aplinka.“  Tai tik pasitvirtino ir šią savaitę, kai kurių politikų ar apžvalgininkų išreikšta diskriminacija vieno aukščiausių šalies vadovų atžvilgiu“, – pažymi Š. Narbutas.

POLA pažymi, kad onkologinius pacientus nepatikliai vertina darbdaviai, nepriimdami į darbą ar užkirsdami jiems kelią siekti karjeros. Šiuo metu tik vienetams darbdaviai sukuria sąlygas dirbti iš namų ar lanksčiu darbo grafiku. Yra nemažai istorijų, kuomet susirgę žmonės buvo atleisti, tačiau apie tai viešai kalbėti ar kovoti dėl savo teisių nedrįsta. 

Į onkologinius pacientus neigiamai žiūri bankai, baimindamiesi, kad klientas mirs anksčiau, negu spės grąžinti paskolą. Tuo tarpu draudikai, skatindami jauno amžiaus pacientus drausti savo vaikus, nesibodi naudoti argumentų, kad „vistiek trisdešimt metų juk negyvensi“. 

„Dažniausiai pasitaikančios diskriminacijos formos yra trys: diskriminacijos darbe, šeimos sukūrimo ir draudimo kompanijų. Tačiau yra ir kur kas smulkesnių klausimų, kuriuos būtina spręsti, pavyzdžiui,  kai kurios savivaldybės onkologine liga sergantiems žmonėms neduoda vienkartinės socialinės išmokos arba sudaro kliūčių ją gauti. Šiuo metu galiojančiais teisės aktais uždrausta diskriminuoti dėl negalios, tačiau žiniasklaidoje diskriminuojamų onkologinių pacientų istorijas matome kiekvieną mėnesį“, –sako Š.Narbutas.

POLA primena, kad šalyje sergančiųjų onkologinėmis ligomis yra 100 tūkst., tuo tarpu su diskriminacija gali susidurti ir net susiduria trys ketvirtadaliai.

„Deja, bet galiu tik apgailestauti, kad net ir atitinkamą svorį visuomenėje turintys apžvalgininkai savo politiniais vertinimais, išeinančiais iš bet kokių padorumo ribų, neįvertina galimos žalos visai mūsų bendruomenei“, – pabrėžia Š. Narbutas.

Siekiant keisti situaciją, POLA inicijuos teisinės bazės pakeitimus, siūlant į Darbo kodekso 26 straipsnį įtraukti diskriminacijos uždraudimą, atsižvelgiant į darbuotojo sveikatos būklę, užtikrinant apsaugą ne tik dėl negalios, bet ir kitos sveikatos būklės, bei siūlys į Lygių galimybių įstatymo pakeitimus įtraukti nuostatas, užtikrinančias, kad per „susietąją diskriminaciją“ būtų apsaugoti pacientų artimieji. Šiais klausimais bus inicijuojama vieša diskusija.

POLA buvo įkurta 2009 m. Pagrindinis asociacijos tikslas yra užtikrinti, kad onkologinėmis ligomis sergantys pacientai gautų efektyvesnį gydymą, psichologinę, emocinę ir socialinę paramą, o taip pat ir visą jiems reikalingą informaciją. Šiuo metu asociacija vienija 13 tūkst. onkologinių pacientų.

Rašyti komentarą
Komentarai (26)

Apgailėtina

Ir ko čia taip stebėtis chamų chamizmu.Juk yra tokia dvikojų veislė,kuriems didžiausias džiaugsmas ir malonumas kitų skausmas ir nelaimės.Juk ir pačiame Seime tyčiojamasi net iš savo kolegų invalidumo.

Anonimas

Popiežiaus palaiminimo vyko,ir kas gavosi,matomai dievui kitaip atrodė...O prezidentas ko tikisi iš popiežiaus,vyksta su didele moterų palyda.Diskriminuoja ligonius tik pati valdžia,Veryga tyčiojasi tik iš eilinių.

Anonimas

>Nuomonei,čia ne ta tema,atsipeikėk,jau matyt sapnuojasi ta Venckienė.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS