Tiesią nugarą padeda išsaugoti taisyklinga sėdėsena, kasdienė mankšta ir korsetas
Užsidėti ant galvos knygą ir lėtai eiti per kambarį. Tokį patarimą turbūt prisimename ne vienas, paauglystėje besikūprinęs prie knygų ar palinkęs prie kompiuterio. Specialistai laikysena susirūpinti pataria ne tik dėl grožio. Krypstantis stuburas gali būti rimtų sveikatos sutrikimų priežastis.
„Šiais laikais prastai pasijutę žmonės saujomis ryja maisto papildus. Ir net nesusimąsto, kad jiems trūksta ne vitaminų, o paprasčiausių pratimų“, – sakė fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas Jonas Girskis. Jis tikino, kad sėslus darbas, kelionė automobiliu namo ir drybsojimas prieš televizorių laisvalaikiu greitai atsiliepia sveikatai. Dėl netaisyklingos laikysenos nusilpę raumenys neišsiduoda, kol nepradeda veikti stuburo. O tuomet – vienas žingsnis iki stuburo išvaržos ar kitų rimtų sutrikimų.
„Ilgai sėdint kai kurie raumenys visai nedirba. Tuomet jie trumpėja. Gerai, jei gamta apdovanojo elastingais raumenimis, kurie prireikus vėl greitai išsitiesia. Bet tokių laimingųjų nedaug. Jei vieni raumenys sutrumpėja, o kiti yra pertempti, ima keistis stuburo ašis“, – perspėjo gydytojas. Iškrypus stuburui gresia ne tik išvarža, bet ir pablogėja savijauta, atsiranda kvėpavimo ir virškinimo sistemos sutrikimų.
Kai kurie skuba sveikatos taisyti į sporto klubus, tačiau ten dažnai treniruojami tie raumenys, kurie ir taip dirba. Norint išjudinti retai veikiančius raumenis patariama kasdien atlikti kelis paprastus tempimo pratimus.
„Problemai įsisenėjus, vien pratimais nebeišsigydysi. Tačiau profilaktika gali padėti saugoti sveikatą“, – nudžiugino J.Girskis. Besiskundžiantiems laiko trūkumu jis siūlo pratimus, kuriuos galima atlikti ir darbe. Nereikia nei daug vietos, nei įmantrios įrangos.
„Kai kurie pacientai purto galvą ir skundžiasi, kad jų viršininkas labai piktas. Bet juk visada galima rasti minutę, kai jo nėra už nugaros“, – šypsojosi gydytojas. Visiems susirūpinusiems laikysena jis pirmiausia patarė taisyklingai sėdėti – kojos, sulenktos per kelius, turi sudaryti statų kampą. Blogiausia jas laikyti pasikišus po kėde.
Genovaitė Kindurienė, bendrovės „Ortopedijos technika“ kineziterapeutė:
Mažai judantys ir daug laiko prie kompiuterio ar televizoriaus praleidžiantys vaikai retai sėdi tiesiai ir taisyklingai. Todėl tėvams ima kelti nerimą jų laikysena. Ją galima pataisyti taikant specialią mankštą ir įtvarus bei korsetus. Juos privalo parinkti ortopedas. Jis ne tik nurodo, koks korsetas tinkamiausias, bet ir kaip jį uždėti, kiek laiko kasdien nešioti. Savarankiškai tėvų parinktos priemonės gali būti ne tik neefektyvios, bet netgi pakenkti. Svarbu prisiminti, kad nešiojant korsetą būtina ir mankštintis. Specialius mankštos pratimus taip pat nurodo gydytojas. Nesimankštinant korsetas padarys meškos paslaugą. Po juo besiilsintys raumenys gali dar labiau nusilpti.
Ydingą laikyseną itin svarbu koreguoti paauglystėje, kai žmogaus atramos sistema formuojasi ir sparčiai kinta. Kaulams sutvirtėjus bus sunku ką nors pakeisti. Netaisyklinga laikysena –
ne tik estetinė problema. Metams bėgant dėl to atsiranda daugybė negalavimų: tampa sunkiau kvėpuoti, sutrinka kraujo apytaka, pablogėja virškinimas.
Naujausi komentarai