SAM atnaujino bendras rekomendacijas pažeidžiamiausiai gyventojų grupei | KaunoDiena.lt

SAM ATNAUJINO BENDRAS REKOMENDACIJAS PAŽEIDŽIAMIAUSIAI GYVENTOJŲ GRUPEI

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), siekiant suvaldyti koronaviruso infekcijos (COVID-19) plitimą, parengė išsamias bendras rekomendacijas gyventojams dėl prevencinių priemonių, skirdama ypatingą dėmesį pažeidžiamiausiai grupei – sergantiesiems lėtinėmis ligomis ir vyresnio amžiaus žmonėms.

Sveikatos apsaugos ministro, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo Aurelijaus Verygos teigimu, Lietuva, kaip ir visas pasaulis, koronaviruso akivaizdoje turi stengtis padėti tiems, kurių sveikatai dėl šio klastingo viruso gresia didžiausias pavojus.

„Vyresnio amžiaus žmonės ir sergantys lėtinėmis bei gretutinėmis ligomis susiduria su didžiule rizika atsidurti ligoninėse dėl kylančio labai rimto pavojaus sveikatai, o kartais – ir gyvybei. Tad skatiname geros valios žmones padėti jiems pasirūpinti būtiniausiomis prekėmis ir vaistais. O prireikus pagalbos, skatiname garbaus amžiaus žmones paprašyti artimųjų arba savanorių pasirūpinti būtiniausiais pirkiniais ir paslaugomis. Turime būti socialiai jautrūs ir atsakingi visi – ir rizikos grupei priskiriami žmonės, ir visa visuomenė“, – sako ministras A. Veryga, pastaruoju metu sulaukęs žmogaus teisių gynėjų kritikos dėl pažeidžiamiausios visuomenės dalies diskriminavimo.

Atnaujintos rekomendacijos rizikos grupės žmonėms apibendrina daugelį gyvenimo, t. y. darbo ir laisvalaikio sričių.

Ministerija pažymi, kad nebelieka rekomendacijos prie įėjimo į prekybos ir paslaugų teikimo vietas, viešojo maitinimo įstaigas ir pan. kabinti informacijos, kurioje patariama čia nesilankyti rizikos grupės žmonėms. Tai padaryta sąmoningai, sakoma SAM pranešime, nes pasitaikė atvejų, kai rekomendacijos buvo suprastos kaip draudimai, dėl to, pavyzdžiui, atsirado diskriminacinio pobūdžio užrašų prie paslaugų teikimo vietų, kad senjorai ten neįleidžiami ar nepageidaujami. Tai yra pavyzdys, kaip net ir geriausią idėją, susijusią su pažeidžiamos grupės apsauga, galima diskredituoti ją netinkamai pateikiant. Juolab kad tai yra tik rekomendacija, siekiant apsaugoti vyresnio amžiaus žmones ir sergančiuosius lėtinėmis ligomis, o ne būtinybė, pabrėžia SAM.

Netenka galios rekomendacija ugdyti vaiką namuose, kai jis serga lėtinėmis ligomis, arba kai vaikas gyvena su žmonėmis, priklausančiais rizikos grupei. Taip pat nebegalioja rekomendacija neleisti vaikui dalyvauti neformaliojo ugdymo veiklose, jei jis serga lėtinėmis ligomis.

Tačiau, švelnėjant karantinui, ir toliau rizikos grupės žmonėms rekomenduojama apsvarstyti su darbdaviu galimybę dirbti nuotoliniu būdu arba organizuoti darbą taip, kad būtų užtikrinamas kuo mažesnis kontaktas su kitais žmonėmis. Patariama nesilankyti arba kuo rečiau lankytis renginiuose, kitose žmonių susibūrimo vietose: parduotuvėse, vaistinėse, bažnyčiose, kitose viešose vietose, vengti viešojo transporto.

Reikėtų prašyti artimųjų, draugų ar kaimynų pasirūpinti maistu ir kitomis būtinomis priemonėmis, užsisakyti maisto ar būtinųjų priemonių nuotoliniu būdu, nesant tokios galimybės, kreiptis į savivaldybės administraciją dėl tokių paslaugų suteikimo. Jeigu reikia pratęsti vaistų receptą, kreiptis į savo šeimos gydytoją nuotoliniu būdu.

Patariama laikytis saugaus (ne mažiau kaip 2 metrų) atstumo nuo kitų žmonių, nebendrauti su žmonėmis, turinčiais ūmios kvėpavimo takų infekcijos požymių.

Jei kartu gyvena kiti socialiai aktyvūs šeimos nariai, rekomenduojama vengti fizinio kontakto (apkabinimo, rankų paspaudimų ir pan.), ne rečiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti gyvenamąsias patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius gyvenamojoje vietoje, pvz., durų rankenas, stalų paviršius, čiaupo rankenėles, pultelius, šaldytuvo rankenas ir kt. Valyti įprastu muilu ar įprastiniais paviršiams skirtais valikliais. Patariama valyti vonios kambario ir tualeto paviršius mažiausiai kartą per dieną.

SAM primena, kad rizikos grupės žmonėms priskiriami vyresni nei 60 metų amžiaus žmonės ir (arba) sergantys lėtinėmis ligomis, nurodytomis Sunkių lėtinių ligų, dėl kurių ekstremaliosios situacijos ar karantino laikotarpiu asmeniui išduodamas nedarbingumo pažymėjimas, sąraše: žmogaus imunodeficito viruso liga, piktybiniai navikai (jei liga diagnozuota ar buvo paūmėjimas ir jei po taikyto gydymo pabaigos nepraėjo 2 metai), cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos su lėtiniu širdies nepakankamumu 2-4 laipsnio, lėtinės kvėpavimo organų ligos su kvėpavimo nepakankamumu, lėtinės inkstų ligos su inkstų nepakankamumu, būklė po autologinės kaulų čiulpų ir organų transplantacijos; ligos, kurios šiuo metu gydomos bendra ar selektyvia chemoterapijas ar radioterapija, ir ligos, po kurių gydymo šiais metodais pabaigos nepraėjo 2 metai, ir kitos.

Gairės: SAM rekomendacijos, rekomendacijos vyresnio amžiaus žmonėms, rekomendacijos sergantiems lėtinėmis ligomis, COVID-19 saviizoliacija, karantinas Lietuvoje, Koronavirusas Lietuvoje
Rašyti komentarą
Komentarai (1)

Bobule

O kaip patekti pas gydytoją,ką akių,ginekologas gaļi pakonsultuoti telefonu

SUSIJUSIOS NAUJIENOS