Sveikatos apsaugos ministerija prisižaidė mirusiųjų vardais? | KaunoDiena.lt

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTERIJA PRISIŽAIDĖ MIRUSIŲJŲ VARDAIS?

Sveikatos apsaugos ministerijos Spaudos tarnyba paviešino nuo COVID-19 mirusių žmonių vardus, kurių buvo daugiausia. Toks ministerijos specialistų mėginimas statistiką priartinti prie žmonių sulaukė klausimų dėl etinės šio reikalo pusės.

Mirė 123 Jonai

Panašu, kad Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovai sugalvojo, kad bus labai veiksminga ir gyventojus paskatins aktyviau skiepytis, jei koronaviruso aukas įasmenins.

"Jonas, Ona, Antanas, Janina, Juozas, Vytautas, Elena. Tai dažniausiai pasitaikę žmonių, kurių gyvybė užgeso per pandemiją dėl COVID-19, vardai. Lietuvos statistikos departamentas apskaičiavo, kokie vardai nuo 2020 m. sausio 1 iki 2021 m. liepos 13 d. dažniausiai minimi medicininiuose mirties liudijimuose, kur pagrindine priežastimi nurodyta COVID-19 liga", – rašoma ministerijos pranešime spaudai.

Toliau vardijama, kad per daugiau nei pusantrų metų Lietuva dėl COVID-19 neteko 123 Jonų, 105 Onų, 101 Antano, 85 Janinų, 70 Juozų, 68 Vytautų, 64 Elenų, po 60 – Aldonų ir Petrų.

Tarp dažniausiai minimų vyriškų vardų taip pat pateko Stasys, Stanislovas, Algirdas, Algimantas, Romualdas, moterų – Irena, Jadvyga, Marija, Stanislava, Genovaitė, Danutė.

Statistikos suasmeninimas

Esą tai tik maža dalis pandemijos metu Lietuvoje nuo COVID-19 ligos mirusių asmenų, kurių, liepos 26 d. duomenimis, fiksuota 4 410.

"Mirčių statistika nėra tik skaičiai ir vardai. Tai – žmonės, kurių nebėra. Ši pandemija virto skaudžia tragedija ir palietė ne vieną šeimą ar giminę. Nepraraskime daugiau Jonų, Elenų, Antanų, Onų, Janinų, nė vieno. Vakcina apsaugo tūkstančius žmonių nuo COVID-19 ligos, sunkių jos formų, hospitalizacijos ar net mirties", – pranešime cituojama sveikatos apsaugos ministro atstovė spaudai Aistė Šuksta.

SAM Spaudos tarnybos vyr. specialistas Julijanas Gališanskis patikino, kad skelbiant mirusiųjų vardus norėta "suasmeninti" statistiką.

"Kažką mes įžeidėme? Tikslas buvo suasmeninti šią statistiką, tik reakcija į šitą žinutę buvo skirtinga. Mes vis bandome kitaip komunikuoti ir skatinti žmones pagalvoti apie savo sveikatą", – paaiškino J.Gališanskis.

Ministerijos bandymas atrodo šiek tiek karikatūriškas.

Bandymas – karikatūriškas

Viešųjų ryšių eksperto Arijaus Katausko nuomone, sprendimas, kad reikia priartinti statistiką prie žmogaus, ypač to, kuris nėra pasiskiepijęs, yra logiškas ir pateisinamas, tačiau klausimas, ar pasirinktas metodas yra tinkamas.

"Žmonių požiūris į šią žinutę nebus vienareikšmis. Vieni galbūt išgirs, kiti vertins pašaipiai. Suprantama, SAM ieško bet kokių būdų, kaip įmanoma labiau pritraukti ir paskatinti žmones skiepytis. Sunku prognozuoti, ar tai suveiks. Bet šita žinutė iškrenta iš konteksto. Panašu, kad ministerija testuoja skirtingus variantus ir žiūri, kas išeis. Kalba jau ne tik apie turinį, bet ir apie formą, tik ar tikrai ji tinkama pranešimui spaudai?" – suabejojo A.Katauskas.

Arijus Katauskas / Redakcijos archyvo nuotr.

Jo teigimu, labiau ši forma būtų tikusi lauko reklamai.

Vardų paskelbimas buvo kūrybinis bandymas, bet esą ne vienintelis būdas sudominti tikslinę auditoriją.

"Labai norint personalizuoti šitą klausimą, ko gero, reikėtų rasti mirusiųjų artimuosius ir juos prikalbinti kalbėti viešai. Ir tai būtų kur kas veiksmingesnis žingsnis. Dabar ministerijos bandymas atrodo šiek tiek karikatūriškas, nes pateikimo forma, mano manymu, pasirinkta ne pati geriausia, bet džiugu, kad bent kažkokie kūrybiniai sprendimai prasideda, nes iki šiol nieko panašaus nematėme", – kalbėjo A.Katauskas.

Rašyti komentarą
Komentarai (27)

Z

Jie pastoviai klastoja viską

Pasityciojimas

Tokia lentele su mirusiuju vardais yra pasityciojimas is mirusiuju ir ju artimuju. SAM darbuotojai,"sukure" si sedevra, yra besirdziai kiborgai.

klausimas

O kada nuo vakcinų mirusių vardus suskaičiuos i?
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS