Širdžiai stiprinti – žolininkų receptai | KaunoDiena.lt

ŠIRDŽIAI STIPRINTI – ŽOLININKŲ RECEPTAI

  • 0

Nuolatinis stresas, nejudri gyvensena ir netinkama mityba yra dažna širdies ir kraujagyslių negalavimų priežastis. Žolininkų teigimu, tinkamas kasdienis ritmas ir vaistinės žolelės gali  užkirsti kelią ligoms. Geram širdies darbui itin naudingos  gudobelės.

Tinktūrų gaminimas namuose

Žolininkė Nijolė Degutienė pabrėžė žolelių tinktūrų svarbą. Šis  tradicinis vaistinis preparatas gaminamas iš įvairių vaistažolių ir spiritinės kilmės skysčio, etanolio. Specialistės teigimu, tradicinės augalinės priemonės yra efektyvus būdas profilaktiškai stiprinti širdį.

"Gudobelės žydi pavasarį, tad tokiu metu jas reikia rinkti su mažomis šakelėmis ir lapais, susmulkinti žirklėmis ir užpilti 40 laipsnių spiritiniu tirpalu. Rudenį, kai gamtoje atsiranda raudonų vaisių, jų reikia prisirinkti ir sutraiškyti. Uogomis ir džiovintais lapais užpildykite du trečdalius trijų litrų indo ir pridėkite saują – 200–300 g smulkintų sukatžolių. Jas skinkite kiek vėliau nei gudobeles – luktelėkite, kol šakelės užaugs iki 20 cm ir ims žydėti. Visą šį žolelių mišinį užpilkite etanolio turinčiu skysčiu", – gamybos procesą komentavo N.Degutienė ir patarė šią tinktūrą vartoti kasdien metus, du arbatinius šaukštelius įpylus į pusę stiklinės vandens.

Tai, anot žolininkės, veiksminga priemonė tiems, kurių širdis nepakelia didelių krūvių.

"Gaminant bet kokią tinktūrą reikia laikytis taisyklių. Jei tai žolės, jų nedėkite su šakelėmis, naudokite tik lapelius. Kruopščiai susmulkinkite juos su žirklėmis, nesuspaudžiant, tuomet užpilkite truputėlį spiritinio tirpalo ir palikite tokioje vietoje, kad galėtumėte indą pakratyti. Indelį su tinktūra vertėtų laikyti tamsioje, šiltoje vietoje, kad būtų ištrauktos visos gerosios medžiagos", – pataria žolininkė.

Nors specialistai neabejoja žolelių veiksmingumu, skundžiantis  širdies ritmo sutrikimais, eksperimentuoti vis dėlto nereikėtų. Dažniausiai patariama įsigyti tradicinių augalinių vaistinių preparatų vaistinėje ir jais greičiau bei patikimiau stiprinti širdį.

Gudobelių tepalas širdžiai

Sveikos gyvensenos specialistė Danutė Kunčienė teigia, kad vienas geriausių senovės žolelių receptų širdžiai stiprinti, jos veiklai gerinti ir nuraminti – gudobelės žiedų tepalas, naudojamas išoriškai. Šis tepalas – puiki priemonė tiems, kurie serga neuroze, jaučia širdies ar kraujotakos sutrikimų.

"Tepalui gaminti prireiks 200 g riebalų – vegetarai gali naudoti kokosų aliejų, kiti, pagal originalią senolių receptūrą, – kiaulės taukus. Imame gerą saują – apie 500 g šviežių gudobelės žiedų. Juos ir riebalus sudedame į puodą, keletą minučių iš lėto pakaitiname ir uždengę masę paliekame pernakt. Ryte ją pašildome, nukošiame ir padedame šaltai", – nesudėtingą tepalo receptą atskleidė žolininkė D.Kunčienė.

Ji pabrėžė, kad tepalui virti puikiai tiks varinis puodas, kuris papildo turinį naudingomis medžiagomis. Nors tiks ir paprastas geležinis puodas. Kaip sako D.Kunčienė, gudobelių žiedų kvapas yra itin specifinis ir gali patikti ne visiems. Tokiu atveju į masę galima įmaišyti eterinių aliejų. Tepalui ypač tiks rožių esencija – šios gėlės ramina širdį ir suteikia malonų dvelksmą.

"Gudobelių žiedų tepalą reikėtų naudoti širdies aktyvumo valandomis – dieną nuo 11 iki 13 val. ir vakare prieš miegą, apie 23 val. Širdies plotą dešine ranka tepkite pagal laikrodžio rodyklę, brėždami ratą. Odą švelniai pamasažuokite keletą minučių, geriausia, jei tai darysite tyloje, be išorinių dirgiklių. Šio tepalo nuplauti nereikia – juo pamaitinsite odą, o reikalingos medžiagos pasieks kraujotaką ir stiprins širdį. Po savaitės turėtumėte pajusti akivaizdų rezultatą", – apie tepalo poveikį kalba žolininkė.

Širdies duona vadinamą gudobelę galima naudoti ir paprasčiau. Vienas iš būdų – širdį stiprinanti šviežių gudobelės lapų, žiedų ir uogų arbata.

Arbatos ir sulčių mišiniai

Širdies duona vadinamą gudobelę galima naudoti ir paprasčiau. Vienas iš būdų – širdį stiprinanti šviežių gudobelių lapų, žiedų ir uogų arbata.

Džiovintas žoleles ir uogas puodelyje reikia užpilti 60 laipsnių vandeniu ir, palaikius 2–3 min., mažais gurkšneliais išgerti. Žolininkė pataria šią arbatą vartoti du kartus per dieną.

D.Kunčienė vyresnio amžiaus žmonėms rekomenduoja dar vienos rūšies arbatą. Jai pagaminti reikalingas vienas valgomasis šaukštas žolelių mišinio: tris jo dalis turėtų sudaryti sukatžolės, kitas tris – pelkinių pūkelių žolės, o vieną dalį – ramunėlių žiedai. Šį mišinį viena stikline verdančio vandens reikia užplikyti termose ir laikyti 8 val. Arbatą vertėtų gerti susijaudinus, geriausia – praėjus valandai po valgio, po pusę stiklinės tris kartus per dieną.

"Profilaktikai rekomenduoju sultis. Prireiks 500 g sunokusių gudobelių vaisių. Iš jų išspauskite sultis. Uogas susmulkinkite ir į masę įpilkite 100 ml vandens. Pašildykite iki 40 laipsnių ir išspauskite nuovirą. Sultys geriamos po vieną valgomąjį šaukštą tris kartus per dieną, prieš valgį. Šis žolinis receptas itin švelniai veikia širdį, ypač tinka vyresnio amžiaus žmonėms, senjorams", – pasakoja žolininkė.

Padeda atgauti ramybę

Širdies sveikata glaudžiai susijusi su nervų sistema. Gerai jos veiklai ir sutrikimų prevencijai žolininkė D.Kunčienė pataria vartoti nuo seno žinomą raminančią žolelę – valerijoną. Nusiraminti, sumažinti nemigą bei stresą padeda valerijonų šakniastiebiai, sukatžolės, mėtos, pipirmėtės. Valerijonus taip pat tikslinga maišyti su gudobelėmis ir sukatžolėmis.

"Šiuos receptus reikėtų periodiškai vartoti iki susirgimo, dar nesijaučiant labai blogai. Kiekvienas receptas žmones veikia labai individualiai. Valerijonas retina pulsą", – pabrėžė D.Kunčienė.

Gerai centrinės nervų sistemos būklei palaikyti tiks sukatžolių tinktūra. Ji padeda įveikti nuovargį ir akivaizdžiai pagerina miego kokybę, ypač tinka dirbantiesiems protinį darbą, kūrybiniams darbuotojams. Ilgametę patirtį turinti žolininkė pataria žoleles  rinkti patiems. Tačiau, pabrėžia, pakelėse augančių žolelių skinti negalima, mat tokie augalai gali būti praradę dalį vertingųjų savybių. Anot D.Kunčienės, jeigu yra galimybė, geriausia žoleles rinkti atviruose laukuose, prie ežerų.

Augalų pritaikymas medicinoje yra atskiras mokslas, kuriame svarbios proporcijos, tikslus gamybos procesas ir specialios receptūros. Vaistinėse parduodami tradiciniai augaliniai vaistiniai preparatai yra saugūs, nes įveikia reikiamus testus, jų gaminimus yra pagrįsta ne tik ilgametėmis tradicijomis, bet ir mokslu, moderniausiomis technologijomis.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS