Sveikatos specialistai sklaido skiepų nuo COVID-19 baimes | KaunoDiena.lt

SVEIKATOS SPECIALISTAI SKLAIDO SKIEPŲ NUO COVID-19 BAIMES

  • 0

Kas gali skiepytis nuo COVID-19 ligos ir kam šie skiepai nerekomenduojami? Kuriam laikui pasiskiepijus įgyjamas imunitetas? Kodėl neskiepijami vaikai ir paaugliai? Į šiuos ir kitus klausimus atsako Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai.

Sukelia imuninį atsaką

ULAC primena, kad Lietuvoje skiepijama trimis ES užregistruotomis vakcinomis nuo COVID-19 ligos. Tai – "Comirnaty" (sukurta farmacijos kompanijų "Pfizer" ir "BioNTech"), "COVID-19 Vaccine Moderna" (sukurta farmacijos kompanijos "Moderna") ir "COVID-19 Vaccine AstraZeneca" (sukurta farmacijos kompanijos "AstraZeneca" ir Oksfordo universiteto). "Norime pabrėžti, kad šios COVID-19 vakcinos sukurtos laikantis aukščiausių kokybės, saugumo ir veiksmingumo standartų. Visos trys paminėtos vakcinos nuo COVID-19 yra imuniniai vaistiniai preparatai, kurie padeda žmogaus organizmui sukurti imuninį atsaką prieš naująjį SARS-CoV-2 virusą ir tokiu būdu vakcina gali jus apsaugoti nuo sunkių ligos formų, hospitalizacijos ir mirties", – rašoma ULAC pranešime spaudai.

Vienas dažniausių klausimų apie skiepus – kuriam laikui pasiskiepijus įgyjamas imunitetas? "Nėra pakankamai duomenų, kuriam laikui po dviejų vakcinos dozių įskiepijimo susiformuoja imunitetas COVID-19 ligai, todėl šiuo metu revakcinacija nenumatyta. Klinikiniuose tyrimuose paskiepyti žmonės yra ir toliau stebimi, kad būtų surinkta kaip įmanoma daugiau informacijos apie tai, kiek ilgai išlieka įgytas imunitetas po vakcinacijos. Revakcinacijos klausimai bus sprendžiami ateityje, kai bus turima daugiau duomenų apie vakcinos efektyvumą ligai valdyti ir mutacijų įtaką epideminiam procesui", – teigia ULAC specialistai.

Nėra pakankamai duomenų, kuriam laikui po dvejų vakcinos dozių įskiepijimo nuo COVID-19 ligos susiformuoja imunitetas, todėl šiuo metu revakcinacija nenumatyta.

Kitas dažnas klausimas – kas gali skiepytis nuo COVID-19? Pasak specialistų, tai nurodoma vakcinų charakteristikose: "Comirnaty" vakcina skirta 16 metų ir vyresniems asmenims, o "Moderna" ir "AstraZeneca" – 18 metų ir vyresniems asmenims. Primenama, kad sergantys, karščiuojantys ar bet kokios ligos ūmiu periodu asmenys neskiepijami.

Minėtomis vakcinomis nei Lietuvoje, nei kitose ES šalyse vaikai ir paaugliai neskiepijami, nes dar nėra pakankamai atlikta klinikinių tyrimų dėl saugumo ir veiksmingumo jaunesniems kaip 18 metų vaikams ir paaugliams.

Nėščiosios neturėtų skubėti

Kam medikai nerekomenduoja skiepytis COVID-19 vakcina? Tiek nuo kitų vakcinomis valdomų ligų, tiek nuo COVID-19 negali skiepytis asmenys, kuriems kada nors yra buvę alerginių ar anafilaksinių alerginių reakcijų vakcinos sudedamosioms dalims. "Taip pat nėščiosios neįtrauktos į prioritetinių gyventojų grupių sąrašą, kurios būtų skiepijamos nuo COVID-19, kadangi duomenų apie COVID-19 vakcinų vartojimą nėštumo metu vis dar nepakanka. Tačiau atkreipiame dėmesį, kad kiekvienu atveju nėščiosios turėtų pasitarti su šeimos gydytoju ar su jas prižiūrinčiu gydytoju akušeriu-ginekologu ir individualiai įvertinti rizikos ir naudos santykį", – teigia ULAC atstovai.

Neskiepijamos žindančios moterys, nes nėra duomenų, ar COVID-19 vakcina išsiskiria į motinos pieną. Sprendimas dėl vakcinos vartojimo krūtimi maitinančioms moterims, kaip ir nėščiosioms, turėtų būti priimtas tik pasikonsultavus su sveikatos priežiūros specialistu ir įvertinus skiepijimo naudą bei riziką.

Taip pat neskiepijami asmenys, jei jiems per pastaruosius tris mėnesius iki skiepijimo buvo nustatyta COVID-19 liga.

Skiepai – vienintelė galimybė?

Ar skiepijimasis COVID-19 vakcina – vienintelė galimybė grįžti į įprastą gyvenimo ritmą? Sveikatos specialistų teigimu, iki šiol kovai su užkrečiamosiomis ligomis efektyvesnių ir saugesnių prevencijos priemonių nei vakcinos nėra – nes tik pasiskiepijus galima sumažinti hospitalizacijų, komplikacijų ar net mirties riziką.

ULAC primena, kad dėl vakcinacijos pasaulyje išnyko raupai, Europos regionas sertifikuotas kaip laisvas nuo poliomielito sukėlėjo, siekiama tymų, raudonukės likvidavimo. Taip pat žymiai sumažėjo sergamumas užkrečiamosiomis ligomis, kadaise buvusiomis labai dažnomis ir neretai tapusiomis vaikų mirties priežastimi (difterija, stabligė, kokliušas ir kt.). Šiandien daugelis užkrečiamųjų ligų, kurios buvo labai dažnos ir mirtinos, efektyviai valdomos skiepais – sergamumas jomis labai sumažėjęs ar registruojami tik pavieniai atvejai. "Taigi skiepijimas atlieka esminį vaidmenį gelbėjant gyvybes, suvaldant pandemiją, apsaugant sveikatos priežiūros sistemas ir padedant atkurti ekonomiką. Kalbant apie vakciną nuo COVID-19, šiuo metu tai vienintelė specifinė profilaktikos priemonė, galinti padėti suvaldyti pandemiją. Paskiepijus didelę dalį visuomenės ir pasiekus kolektyvinio imuniteto lygį, SARS-CoV-2 viruso plitimas gali būti suvaldytas iki pavienių ligos atvejų", – teigia ULAC atstovai.

Pasak jų, tikėtina, kad COVID-19 liga ir toliau cirkuliuos visuomenėje, tačiau, esant pakankamoms skiepijimo aprėptims, ne tik išgelbstima gyvybių, apsaugoma visuomenė, mažinamas sergamumas, bet ir padedama pailginti tikėtiną gyvenimo trukmę.

Apsaugo ir nesiskiepijančius

Sveikatos specialistai primena, kad pasiskiepiję apsaugome save ir kitus visuomenės narius, kurie negali (arba atsisako) skiepytis. "Siekiant sumažinti sergamumą bet kuria vakcinomis valdoma infekcija, būtina išlaikyti pakankamą kolektyvinį imuniteto lygį. Kalbant apie COVID-19 ligą, norint pasiekti kolektyvinį imunitetą, reikia paskiepyti ne mažiau nei 70 proc. gyventojų, – teigia ULAC atstovai. – Paprastai kalbant, daugėjant visuomenėje pasiskiepijusių asmenų, mažės imlių infekcijai asmenų, ir tokiu būdu išliks maža tikimybė, kad infekcija plis ir bus perduodama nuo vieno žmogaus kitam. Dėl šios priežasties asmenys, kurie skiepijasi, apsaugo ne tik patys save, bet ir tuos asmenis, kurie yra imlūs vakcinomis valdomoms infekcijoms ir tokiu būdu sumažina riziką, kad minėtos infekcijos plis."

Tai reiškia, kad kitų žmonių pasiskiepijimas naudingas ir tiems žmonėms, kurie negali skiepytis, pavyzdžiui, dėl to, kad pagal amžių yra per jauni; alergiški vakcinos sudedamosioms dalims; asmenys sergantys ūmiomis ligomis; nėščiosios; asmenys, negalintys skiepytis dėl medicininių priežasčių ir kt.

Dėl susidariusios nepalankios epideminės COVID-19 situacijos ir paskelbto karantino šalyje, ULAC specialistai rekomenduoja nedvejoti ES registruotomis vakcinomis ir neatidėlioti skiepijimų nuo COVID-19, o gavus kvietimą dėl skiepijimo atvykti į asmens sveikatos priežiūros įstaigą ir pasiskiepyti.


Kur teirautis informacijos apie skiepus?

Persirgus COVID-19 liga ar atlikus visą vakcinacijos kursą pagal gamintojo rekomenduojamą skiepijimo schemą, asmenys vis tiek privalo laikytis šių nespecifinių profilaktikos priemonių:

• dažnai plauti rankas;

• vėdinti patalpas;

• laikytis fizinio atstumo;

• dėvėti kaukę ar respiratorių;

• jei asmeniui paskirta izoliacija, tai jis turi griežtai jos laikytis.

Tokių nespecifinių profilaktikos priemonių paisymas yra būtinas, nes pasiskiepijus nuo COVID-19, tikimybė susirgti išlieka, bet atliktas visas vakcinacijos kursas apsaugo nuo sunkių ligos formų, hospitalizacijos ir mirties.

Paskambinę ULAC telefonu (8 5) 230 0123, gyventojai gali užduoti visus rūpimus klausimus apie COVID-19 skiepus ir visus kitus Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis finansuojamus skiepus vaikams ir suaugusiesiems.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS