Vaistininkas pastebėjo, šis rugpjūtis – neįprastas: peršalusių pacientų kur kas daugiau | KaunoDiena.lt

VAISTININKAS PASTEBĖJO, ŠIS RUGPJŪTIS – NEĮPRASTAS: PERŠALUSIŲ PACIENTŲ KUR KAS DAUGIAU

  • 0

Varvanti ir užgulusi nosis, gerklės perštėjimas, nežymiai pakilusi kūno temperatūra bei sausas kosulys – tokiais simptomais vis dažniau skundžiasi į vaistinę užsukantys pacientai. „Camelia“ vaistininkas Mintautas Kamandulis sako, kad pacientai ieško patarimo, kaip greičiau išgyti ir priduria, kad tokių negalavimų atsiradimą dažniausiai skatina neapdairios klaidos.

Vaistininkas akcentuoja, kad pasireiškus panašiems į COVID-19 simptomams –  kosuliui, dusuliui, skonio ir (ar) uoslės praradimui – reikia likti namuose ir kreiptis į šeimos gydytoją bei užsiregistruoti PGR testui.

„Šiuo metu jaučiame kiek padidėjusį nei įprastai tokiu metu peršalimo sukeltų simptomų kamuojamų klientų srautą. Bandant išsiaiškinti negalavimo priežastis, paaiškėja, kad šiuos negalavimus sukėlė neatsargus elgesys naudojant populiarų atsivėsinimo būdą – kondicionierių, ar tinkamai neįvertinta lauko temperatūra ir pasirinkta apranga“, – teigia M. Kamandulis.

Vaistininkas teigia, kad vėsinimasis darbe, namuose, automobiliuose visu pajėgumu įjungtais kondicionieriais, kurių oro gūsių srautas tiesiogiai nukreipiamas į veidą ar nugarą, kelia ypač didelę žalą organizmui. Išėję iš kondicionieriaus atvėsintos patalpos į lauką žmonės patiria stiprų temperatūrinį šoką, o tai lemia natūralaus atsparumo išorės veiksniams sumažėjimą. Dėl to padidėja jautrumas virusams, sukeliantiems peršalimo ligas, o netrukus pasireiškia ir pirmieji simptomai.

Vasaros pabaigos-rudens pradžioje dažnai pamirštama, kad rytais ir vakarais oro temperatūra būna gerokai žemesnė nei ta, prie kurios įpratino karšti vasaros orai. Netinkamai įvertinę temperatūrą, žmonės vengia rengtis šiek tiek šiltesniais rūbais ir sušąla. Tinkamai neįvertinamas ne tik temperatūrų skirtumas, bet ir lietaus tikimybė. Sulijus neskubama persirengti šlapių drabužių, nes manoma, kad tai jokių pasekmių nesukels, tačiau yra priešingai – šlapi drabužiai traukia šaltį, o jis – peršalimą.

Kaip gydytis?

Pasak „Camelia“ vaistininko, vienas efektyviausių peršalimo gydymo būdų – poilsis ir ramybė. Peršalimo metu nereikėtų skubėti pakilusios temperatūros malšinti. Iki 37,7 laipsnių pakilusi kūno temperatūra sudaro palankias sąlygas, leidžiančias organizmo imunitetui efektyviai kovoti su peršalimu.

„Jaučiamų simptomų malšinimui savo namų vaistinėlėje pravartu turėti natūralių priemonių – ramunėlių arbatos, kurią galima gerti, kai vargina peršalimas, tačiau ji puikiai tinka ir perštinčios gerklės skalavimui. Kosulį įveikti gali padėti čiobrelių, debesylų šaknų, gysločių lapų arbata. Reikėtų nepamiršti ir ežiuolės preparatų, kurie gali padėti sutrumpinti ligos trukmę ir palengvinti eigą“, – pataria M. Kamandulis. 

Jeigu patiriami intensyvūs simptomai, galima naudoti vietinio poveikio dekongestantus, kurie mažina nosies gleivinės užburkimą, gerklės skausmą ir palengvina kvėpavimą. Vaistinėje – pateikiamas ypač platus šių priemonių asortimentas: nuo čiulpiamų pastilių iki įvairių purškalų.

„Kamuojamiems peršalimo simptomų reikėtų išmėginti ir nosies gleivinės plovimą jūros vandens preparatais. Šie preparatai padeda atstatyti tinkamą nosies funkciją: atkuria normalų nosies gleivinės drėgnumą, ramina sudirgusią nosies gleivinę bei skatina reguliarią apsauginių gleivių gamybą“, – pasakoja vaistininkas.

Kada kreiptis į gydytoją?

„Camelia“ vaistininko teigimu, ignoruojamas peršalimas ir jo simptomai sekina organizmą bei prailgina šio negalavimo trukmę, o tai išsekina imunitetą ir didina sunkių komplikacijų riziką.

„Nusilpusiai natūraliai organizmo apsaugai yra sunkiau susidoroti su ją puolančiais virusais ir bakterijomis, galinčiais sukelti ilgo ir varginančio gydymo reikalaujančias apatinių ir viršutinių kvėpavimo takų infekcijas, pavyzdžiui, bronchitą, sinusitą, laringitą, anginą. Dėl šios priežasties, savo paties labui, geriau kelias dienas ramiai praleisti namie, laikantis poilsio režimo ir vartojant daug skysčių, kad vėliau nereikėtų brangiai susimokėti sveikatos sąskaita“, – įspėja vaistininkas M. Kamandulis

Jeigu staiga pradeda kilti kūno temperatūra ir viršija 37,7 laipsnių ribą bei laikosi 1-2 ar daugiau dienų, o malšinama paracetamolio ar ibuprofeno preparatais – nekrenta, būtina kreiptis į gydytoją.

„Nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jeigu gydantis savarankiškai varginantys simptomai per kelias dienas neišnyksta, atsiranda kūno bėrimas, kankina vėmimas, ypač stiprūs galvos ar kūno skausmai, vangumas, sąmonės sutrikimai“, – priduria „Camelia“ vaistininkas.

Kaip išvengti peršalimo?

Vaistininko teigimu, norint išvengti peršalimo ligų ir jų keliamų negalavimų, reikėtų nuolatos stiprinti imunitetą ir sveikatą, o tam padės gerai žinomi sveikatos būklės gerinimo būdai.

„Yra būtinas savalaikis imuniteto stiprinimas, įgalinantis natūralią organizmo apsaugą susidorojimui su ją puolančiais virusais ir bakterijomis. Tam pasitarnauti gali vitamino D, prailginto veikimo vitamino C bei cinko preparatai, kurių didelį pasirinkimą galima rasti vaistinėse“, – sako M. Kamandulis.

Peršalimo išvengti gali padėti ir tinkamai pasirenkama apranga: vėsesniam orui – būtini šiltesni drabužiai. Darbe reikėtų vengti kolegų, kurie jaučia peršalimo simptomus. Dar geriau, jeigu rekomenduotume jiems darbe porą dienų nesilankyti ir taip užkirsti kelią užkrato plitimui.

Siekiant apsisaugoti nuo COVID-19, jeigu to dar nepadarėte, vaistininkas ragina nedelsiant pasiskiepyti, o spalio-lapkričio mėnesį, kai prasideda gripo sezonas, pasirūpinti ir gripo vakcina.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS