Venų trombozė – dažniausiai ilgo nejudrumo pasekmė | KaunoDiena.lt

VENŲ TROMBOZĖ – DAŽNIAUSIAI ILGO NEJUDRUMO PASEKMĖ

Lietuvoje venų tromboze kasmet suserga vidutiniškai 3 tūkst. žmonių. Tai – gana dažna liga, kurią galima įveikti tuo atveju, jeigu pašalinamos visos trombozę sukėlusios priežastys ir pacientas neturi įgimtų anomalijų.

„Prieš 8 mėnesius dešinės kojos blauzdoje surado trombą (sukelia kontraceptinės tabletės). Visą tą laiką gėriau vaistus, stabdančius trombų susidarymą. Dabar gydytojas paskyrė po vieną tabletę aspirino per parą. Norėjau paklausti, ar galiu pasveikti iki galo?“ – į šį klausimą atsako specialistė, Kauno klinikų Kardiologijos klinikos I kardiologijos skyriaus vadovė doc. dr. Olivija Gustienė.

Kontraceptikai gali sukelti trombozę

Vienas trombas jau reiškia ligą – trombozę. Kaip supratau, trombas aptiktas kojų venose. Viskas priklauso nuo to, kokia yra veninės trombozės kojose priežastis. Ar pacientė turi jau išsiplėtusias kojų venas, ar tai buvo kartu ir uždegimas, vadinamasis tromboflebitas. Jeigu žmogui yra kojų venų trombozė, priklausomai nuo to, ar ji komplikuota, yra skiriamas atitinkamas kraują skystinantis gydymas.

Jeigu pacientas turi priežasčių, dėl kurių trombozė gali kartotis, gydymas bus ilgalaikis – įprastai vaistai skiriami šešiems mėnesiams. Mano rekomendacijos labai bendros, nes šiuo atveju pacientė pateikė tikrai per mažai informacijos apie ligą. Kiekvienu atveju rekomendacijos turi būti konkrečios. Būtina pasikonsultuoti su gydytoju, kuris paskirtų gydymą ir nustatytų jo trukmę.

Kontraceptikų vartojimas, jeigu yra skatinamieji veiksniai, iš tiesų gali sukelti tromboembolines komplikacijas – net ir plaučiuose. Tai parašyta ir vaistų anotacijoje. Įvertinęs visus veiksnius gydytojas turi rekomenduoti pacientei tinkamą gydymą, kadangi tiksliai nežinant būklės patarimas gali būti neteisingas.

Kontraceptikus taip pat turi paskirti gydytojas, o ne pati pacientė savo nuožiūra pradėti pirkti ir vartoti tokius vaistus. Trombas tikriausiai buvo nustatytas ultragarsiniu metodu – tai paprasčiausias būdas aptikti trombą. Skiriant gydymą reikia atsižvelgti į visas sąlygas trombams susidaryti: pavyzdžiui, jei pacientė ilgai skrido lėktuvu, galbūt po operacijos ar gimdymo privalėjo ilgai gulėti. Svarbu žinoti, ar trombozė buvo nustatyta visiškai atsitiktinai, be mano išvardintų veiksnių įtakos.

Veninės ir arterinės trombozės priežastys skiriasi

Trombozės atveju skiriami vaistai, vadinami antikoguliantais. Jie tirpdo trombus ir apsaugo nuo naujų susidarymo. Tokiu atveju visiškai netinkamas pacientės vartojamas aspirinas, kuris veikia trombocitus. Čia jau turi konsultuoti nebe kardiologas, o kraujagyslių chirurgas, kuris atlikęs tam tikrus tyrimus, jeigu yra būtinybė, paskiria gydymą antikoguliantais.

Operacijos trombozės atveju reikia retai. Liga gali komplikuotis, kai trombai jau keliauja į plaučių arterijas – tai gyvybei grėsminga būklė, bet vis tiek pirmiausia taikomas medikamentinis gydymas, o kai šis tampa nebeefektyvus, tada jau atliekama operacija.

Esminis skirtumas – ar trombozė yra veninėje ar arterinėje sistemoje. Arterinės sistemos trombozės priežastys ir sąlygos susiformuoti yra visai kitos. Šiuo atveju trombai patenka iš širdies, susidarę širdies ertmėse, kai pacientai skundžiasi ritmo sutrikimais. Tačiau abi trombozės gydomos tais pačiais antikoguliantais.

Jeigu trombas tikrai patvirtintas veninėje sistemoje, turėjo būti skirtas kraują skystinantis gydymas ir jeigu reikia, gydytojo sprendimu, nutraukti vaistai, kurie gali skatinti trombų susidarymą. Negalime sakyti, kad trombą tikrai sukėlė kontraceptikai, bet jeigu tikrai, gydytojas privalo įvertinti situaciją. 

Svarbu

Įmanoma pasveikti, jeigu nėra kokių nors įgimtų anomalijų, kurios sutrikdo krešėjimo sistemą, ir jeigu tai yra praeinančios priežastys, sukeliamos tam tikrų gyvenimo sąlygų, jas pašalinus liga tikrai nesikartoja. Pavieniais atvejais yra tokių pacientų, kurie turi tam tikras krešėjimo anomalijas – jų prognozė jau visai kitokia. 

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS