Per keturis mėnesius – 2579 pranešimai apie nepageidaujamas reakcijas į vakcinas nuo COVID-19 | KaunoDiena.lt

PER KETURIS MĖNESIUS – 2579 PRANEŠIMAI APIE NEPAGEIDAUJAMAS REAKCIJAS Į VAKCINAS NUO COVID-19

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) praneša, kad per keturis vakcinacijos nuo COVID-19 ligos pradžios (nuo gruodžio 27 dienos iki balandžio 30 dienos) mėnesius sulaukė 2 579 pranešimų apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas (ĮNR) į vakciną. 

Per balandį – 837 pranešimai apie nepageidaujamas reakcijas

Skelbiama, kad ĮNR pranešimai sudaro 0,27 procento nuo bendro vakcinacijų skaičiaus (sunaudotas vakcinos dozių skaičius balandžio 30 dieną siekė – 955 921 dozes).

VVKT ketvirtąjį vakcinacijos mėnesį gavo 837 pranešimus apie Lietuvoje pasireiškusias įtariamas nepageidaujamas reakcijas (ĮNR), susijusias su vakcinų nuo COVID-19 ligos vartojimu.

„Šiai dienai Lietuvoje gyventojai yra skiepijami keturiomis rinkoje esančiomis vakcinomis ir būtent per ketvirtąjį registracijos mėnesį gauti 837 pranešimai apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas“, – spaudos konferencijoje pirmadienį sakė tarnybos viršininkas Gytis Andrulionis.

Po vakcinos „Comirnaty“ vartojimo buvo gauta 218 pranešimų apie ĮNR; po vakcinos „COVID-19 Vaccine Moderna“ vartojimo buvo gauti 58 pranešimai apie ĮNR, po vakcinos „Vaxzevria“ gauti 559 pranešimai apie ĮNR. 2 pranešimuose apie ĮNR vakcinos pavadinimas nebuvo nurodytas. Dėl vakcinos „COVID-19 Vaccine Janssen“ ĮNR pranešimų VVKT kol kas nėra gavusi. Šia vakcina žmonės pradėti skiepyti balandžio pabaigoje.

„Tai yra absoliučiai dominuojanti vakcina dėl pranešimų“, – apie „AstraZenecos“ vakciną sakė G. Andrulionis.

Jo teigimu, tai gali būti susiję su tuo, kad stipresnė reakcija į šią vakciną pasireiškia po pirmosios dozės.

Dėl „Johnson & Johnson“ pranešimų negauta.

795 pranešimai yra klasifikuojami kaip lengvi ar vidutinio sunkumo, 42 – kaip sunkūs. Moterys pateikė daugiau pranešimų apie ĮNR nei vyrai – atitinkamai 613 ir 224 pranešimus. ĮNR pranešimus pateikusių asmenų amžiaus ribos – 18-95 metai. Iš sveikatos priežiūros specialistų gautų pranešimų skaičius siekia 54, iš pacientų – 760, 23 pranešimai gauti iš „Eudravigilance“ duomenų bazės.

„Pagrindiniai pranešimai, kurių sulaukia Vaistų kontrolės tarnyba, kaip ir ankstesniais mėnesiais išlieka panašūs: tai skausmas, patinimas, paraudimas injekcijos vietoje, rankos skausmas, šaltkrėtis, galvos skausmas, bėrimas, karščiavimas ir po vienos ar kelių dienų kaip ir anksčiau, praeitais mėnesiais, nesunkios reakcijos praeina“, – sakė G. Andriulionis.

Vyrai pateikė apie ketvirtadalį gautų pranešimų, likę trys ketvirtadaliai buvo iš moterų. Pranešėjų amžiaus ribos labai plačios – nuo 18 iki 95 metų.

Dėl „AstraZenecos “ vakcinos – pranešimai iš jaunų žmonių

Pasak VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus vyresniosios patarėjos Rugilės Pilvinienės, apie „Moderna“ ir „Pfizer“ nepageidaujamas reakcijas daugiausia pranešimų gauta iš 60-79 metų amžiaus žmonių, kurie šia vakcina gausiausiai ir skiepyti.

Apie „AstraZenecos“ vakcinos nepageidaujamas reakcijas dažniau pranešė jauni žmonės.

„Nors 20-29 metų amžiaus žmonių buvo vakcinuota sąlyginai nedaug palyginus su 50-59 metų žmonių kiekiu, tačiau jauni žmonės pranešė apie daugiau įtariamų nepageidaujamų reakcijų negu vyresni“, – sakė R. Pilvinienė.

Pasak jos, pranešimų nemažai taip pat yra gauta iš vyresnių nei 30-ies ir vyresnių nei 40-ies žmonių grupių.

„Jauni žmonės praneša apie daugiau įtariamų nepageidaujamų reakcijų“, – pastebėjo ji.

Nepageidaujamų reakcijų dažnis tūkstančiui vakcinacijų „AstraZenecos“ atveju siekia 5-6 pranešimus, „Pfizer“ – nesiekia vieno pranešimo tūkstančiui, o „Moderna“ vakcinos atveju yra apie vieną.

Pranešta apie keliasdešimt sunkių reakcijų

„Sunkių nepageidaujamų reakcijų dažnis pagal vakcinacijos mastą yra tikrai nedidelis ir žiūrint į vakcinuotų žmonių skaičius konkrečia vakcina, proporcijos kažkokios labai akivaizdžios sunkių nepageidaujamų reakcijų išvesti tikrai negalime“, – kalbėjo R. Pilvinienė.

Absoliučiais skaičiais, neatsižvelgiant į vakcinavimo kiekius, daugiausia nepageidaujamų sunkių reakcijų buvo siejama su „Pfizer“ vakcina.

Tarp sunkių nepageidaujamų reakcijų – trys pranešimai apie insultą, anafilaksijos atvejis, veidinio nervo paralyžius, stiprus karščiavimas ar vėmimas, viduriavimas, alpulys.

„Yra reakcijų, kai žmonės patiria kažkokius neapibrėžtus nepageidaujamus reiškinius, kurie lyg atrodytų objektyviai žiūrint nesunkūs, bet žmogus tai įvardija kaip sunkią nepageidaujamą reakciją: kūno tirpimą, labai blogą bendrą savijautą, labai stipriai pakyla kraujospūdis“, – sakė VVKT atstovė.

Tarp netikėtų nepageidaujamų reakcijų buvo veido, liežuvio ar galūnių tirpimas, arterinio kraujo spaudimo padidėjimas, tachikardija, nemiga, periferinis veido paralyžius.

Dauguma šių reakcijų kartojasi tarp visų vakcinų.

Mes nesiejame nė vienos iš šių mirčių kaip tiesiogiai susijusių su vakcinacija, tai yra, kaip vakcinos sukelto nepageidaujamo padarinio.

Užfiksuotos keturios mirtys, su vakcina jos nesiejamos

Taip pat gauti keturi pranešimai apie mirties atvejus: du po „AstraZenecos“ ir po vieną „Pfizer“ ir „Moderna“ vakcinų tarp 55-83 metų pacientų, mirė po du vyrus ir dvi moteris.

„Mes nesiejame nė vienos iš šių mirčių kaip tiesiogiai susijusių su vakcinacija, tai yra, kaip vakcinos sukelto nepageidaujamo padarinio“, – sakė R. Pivinienė.

83-ejų metų moteris netrukus po skiepo mirė nuo insulto, turėjo gretutinių ligų. 78-erių metų klaipėdietis mirė vakcinacijos vietoje. Turimais duomenimis, jis mirė dėl kardiologinių priežasčių.

Vilniuje 55-erių metų vyras mirė kitą dieną po vakcinacijos, staigi mirtis jį ištiko darbe. Duomenų, kad jis būtų patyręs kažkokių nepageidaujamų reakcijų po skiepo, neturima.

Tauragėje nuo COVID-19 sukelto plaučių uždegimo mirė 64-erių metų moteris. Nėra žinoma, ar ji buvo paskiepyta abiem dozėmis.

„Mirtis nėra tiesiogiai susijusi su vakcinacija. Tiesiog žmogus mirė nuo COVID-19 ligos, nors buvo vakcinuotas“, – sakė VVKT atstovė.

R. Pilvinienė sakė, kad Lietuvoje, lyginant su kitomis šalimis, gaunama nedaug pranešimų apie nepageidaujamas reakcijas.

Spaudos konferencijos vaizdo įrašas:

 

Rašyti komentarą
Komentarai (8)

Spaliukas

Nuo kada valdziazmogiai pasidare DAKTARAI ? Isskyrus SVEIKATOS ministra Visi kiti turetu susikisti savo Liezuvius sau i Subines ir sedeti uzspaudus uodegas......

Vika

Tera..>>po skiepo turėtum būti žvalus, tvirtas, nesirgti ir nemirti... 0

ko

noret is siu valdziazmogiu pa rduodanciu tauta ir dar tykisi atsakomybes isvengt.... neiseis...?...
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS