Žalieji koridoriai – skubesnė vėžio diagnostika | KaunoDiena.lt

ŽALIEJI KORIDORIAI – SKUBESNĖ VĖŽIO DIAGNOSTIKA

  • 0

Siekiant pagreitinti paciento, kuriam įtariama onkologinė liga, registraciją, tyrimus ir gydymą, Santaros klinikose kuriami vadinamieji žalieji koridoriai. Jie padeda greičiau sulaukti onkologinės ligos diagnozės patvirtinimo ir gydymo.

Pasak Santaros klinikų Urologijos centro Urologijos skyriaus vedėjo Alberto Čekausko, žaliųjų koridorių sistema orientuojama į pacientus, kuriems yra nustatyta piktybinė liga arba yra tokios ligos įtarimas. Kitose įstaigose, teikiančiose antrinio lygio sveikatos priežiūros paslaugas, įtarus piktybinę ligą, žaliaisiais koridoriais numatomas aiškus kelias, kaip pacientui patekti į tretinio lygio paslaugas teikiančią įstaigą, kad gydymas prasidėtų kuo skubiau: „Tai ypač svarbu sėklidės vėžio atveju – nustačius darinį sėklidėje laikas yra itin svarbus, gydymas susideda iš kelių etapų: pacientams pasiūloma vaisingumo išsaugojimo galimybė (spermos prezervacija), skiriamas tinkamas chirurginis ir sisteminis gydymas, kuris gali būti reikalingas gydant labiau pažengusį vėžį, taip pat taikant aukštų dozių chemoterapinį gydymą.“

Kalbėdami apie kitos lokalizacijos vėžį – šlapimo pūslės, prostatos, inkstų – laiką taip pat turime įvertinti kaip svarbų faktorių: „Inkstų vėžys neretai nustatomas atsitiktinai, atliekant pilvo organų kompiuterinę tomografiją ar echoskopiją. Įtarus inksto darinį, pacientą reikia skubiai siųsti pas specialistą, galintį diagnozuoti onkologinę ligą ir skirti tinkamą gydymą. Tam ir reikalingi žalieji koridoriai, – sako A.Čekauskas. – Tikslų laiką įvardyti būtų sunku, tačiau, diagnozavus sėklidės ar pažengusį inkstų vėžį, agresyvesnį šlapimo pūslės ir didelės rizikos prostatos vėžį, būtina pradėti gydyti kuo skubiau.“

Žaliųjų koridorių naudą – greitesnę diagnostiką ir gydymą – mini ir Santaros klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centro vadovas prof. Edvardas Danila: „Plaučiai ypatingi tuo, kad jie neturi skausmo receptorių. Daliai pacientų vėžys ima vystytis plaučiuose, pradeda augti ir plisti be klinikinių požymių. Kai, pajutęs simptomus, žmogus kreipiasi į gydytojus, dažniausiai liga jau būna pažengusi. Todėl ypač svarbu neuždelsti ir atlikti visus reikalingus diagnostikos ir papildomo ištyrimo veiksmus kiek įmanoma greičiau.“

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS